E-dergi
e-dergi
Haber

Haber

Türkiye İMSAD, Anadolu Buluşmaları'nın 3.'sünü İzmir'de Düzenledi


Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD)’nin “Anadolu Buluşmaları” kapsamında düzenlediği “Sürdürülebilirlik Paylaşım Günü” toplantısı, 16 Mayıs Salı günü Ege Bölgesi Sanayi Odası’nda gerçekleştirildi. Türkiye İMSAD ve Ege Bölgesi Sanayi Odası işbirliğiyle düzenlenen toplantıda, “sürdürülebilirlik” konusu ele alındı. Enerji verimliliği ve sürdürülebilir kalkınmaya, çevresel ve toplumsal katkı sağlamanın amaçlandığı toplantıda, “Kaynaklarımızı, enerjimizi nasıl daha verimli kullanabiliriz?”, “Nasıl daha sürdürülebilir olabilir ve döngüsel ekonomiye katkıda bulunabiliriz?” sorularına cevap arandı ve “iyi uygulama” örnekleri paylaşıldı.
Türkiye İMSAD Başkan Vekili Oktay Alptekin, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, yurt genelindeki sanayiciler ve paydaş kurumlarla biraraya gelmek amacıyla ilkini Gaziantep’te, ikincisini Adana’da düzenledikleri Anadolu Buluşmaları’nın üçüncüsünü İzmir’de gerçekleştirdiklerini söyledi.
Türkiye İMSAD olarak her platformda sektörün gelişimi için çalıştıklarını vurgulayan Oktay Alptekin, “Sadece Ankara ve İstanbul’da değil, inşaat sektörümüzün geliştiği, gelişme potansiyeli olan kentlerde de toplantılar düzenleyerek, sektörün tüm kesimlerini bir araya getirmek istiyoruz. Bu toplantılarımızla, sektör paydaşlarımız ile Anadolu’daki işbirliğimizi güçlendirmeyi, inşaat sektörüne ve ülkemiz ekonomisine yaptığımız katkıyı artırmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

Yenilenebilir enerjiden daha fazla yararlanmalıyız
Hiçbir kaynağın sonsuz olmadığını dikkate alarak, sürdürülebilir üretim, sürdürülebilir kalkınma modelleri geliştirmenin günümüz iş dünyasında çok önemli bir hale geldiğini vurgulayan Ege Bölgesi Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi Muhsin Dönmez, “Sınırların ortadan kalktığı küresel ekonomi içerisinde, bizim kontrolümüz dışında değişen, dönüşen çevre, enerji, iklim gibi konular, iştigal alanımıza göre bizleri ister istemez etkileyecek boyuta geldi. Her ne iş yaparsak yapalım hepimiz şu farkındalığı kültür olarak benimsemek zorundayız; ‘Kaynaklarımızı daha etkin ve daha verimli nasıl kullanmalıyız?’ Bu toplantıyı önemli kılan, konunun uzmanlarının saha içinden gelmesi ve deneyimlerini örneklemelerle paylaşmasıdır. Biz Ege Bölgesi Sanayi Odası olarak bu organizasyonun içindeyiz çünkü dünyanın içinde bulunduğu değişim ve dönüşümün farkındayız. Özellikle İzmir’de yenilenebilir enerji potansiyelimizden daha fazla yararlanılması gerektiğini savunuyoruz” diye konuştu.
Türkiye İMSAD Sürdürülebilirlik Komitesi Başkanı Cihan Karamık, Yaşar Üniversitesi YUTAM Direktörü Yrd. Doç. Dr. İlker Kahraman, Kaleseramik Arıtmalar ve Çevre Yöneticisi Elif Gökhan, Schneider Elektrik Enerji Verimliliği Danışmanı Enes Akgün, Çimsa Çevre Yöneticisi Selin Ayan, İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği Genel Sekreteri Konca Çalkıvik’in konuşmacı olarak katıldığı toplantıya sanayici, müteahhit, mimar, mühendis ve müşavirlerden oluşan sektör temsilcileri katıldı.

Geri
share on twitter share on facebook