E-dergi
e-dergi
Haber

Haber

Türk Ytong Genel Müdürü Gökhan Erel: "Kamuya Açık Binalarda Yangına Dayanıklı Yapı Malzemeleri Tercih Edilmeli"


Türk Ytong, 23-27 Mayıs 2017 tarihleri arasında, Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen Uluslararası Yapı İstanbul Fuarı’nda yapılarda yangın güvenliğine dikkat çekti.
Türk Ytong, 2017 yılı itibariyle Türkiye’de üretimine başlanan Multipor Isı Yalıtım Levhası’nı Uluslararası Yapı İstanbul Fuarı’nda sektör temsilcilerinin beğenisine sundu. A1 sınıfı yanmaz, yangına karşı yüzde 100 güvenli, sudan etkilenmeyen, darbeye dayanıklı ve nefes alan bir ısı yalıtım çözümü olan Multipor, yangın durumunda mutlak bir emniyet sağlıyor, en yüksek sıcaklıklarda bile herhangi bir zehirli gaz veya duman çıkarmıyor. Multipor ile yüksek binalar dahil olmak üzere, ilave önlemler almadan, yangın riski oluşmadan yangın yönetmeliklerine uygun cepheler ve ısı yalıtım çözümleri güvenle oluşturuluyor.
Türk Ytong Genel Müdürü Gökhan Erel fuarda yaptığı açıklamada, “Yapı malzemelerini tercih ederken, öncelikli kriterimiz güvenlik olmalı. Bu hafta başında İstanbul’da bir hastane inşaatında meydana gelen yangın, bu anlamda tecrübe ettiğimiz talihsiz örneklerden sadece biri. Özellikle kamusal yapılarda vatandaşlarımızın can güvenliğinin sağlanabilmesi için, yangına dayanıklı ürünlerin kullanılması gerekiyor. Mevcut yönetmeliklerimiz bu anlamda gerekli yönergeleri içeriyor. Ancak karar mercii teknik uzmanların ve vatandaşların da bilinçli tercihlerde bulunması gerekiyor” dedi.
Konuşmasında Türkiye’deki yapıların yüzde 80’inde yangın emniyetinin yetersiz olduğuna dikkat çeken Gökhan Erel, “Konut sayısındaki artış, zamanla eskiyen ve bakımı yapılmayan önleyici sistemler nedeniyle Türkiye’de yangınlar her yıl ortalama yüzde 10 artıyor. Binalarda yangın yalıtımı olarak adlandırılan mimari önlemleri artırarak bu kazaların önüne geçmek mümkün” şeklinde konuştu.

Geri
share on twitter share on facebook