E-dergi
e-dergi
Ürün

Ürün

Testo Termal Kameralar ve Nem Probları ile Küf Oluşum Riski Taşıyan Yerler Daha Doğru Tespit Ediliyor

Nemli veya soğuk noktalar ciddi hasarlara neden olabileceğinden, küf oluşum riski taşıyan yerlerin tam olarak görselleştirilmesi, binanın denetiminde büyük önem taşıyor.
Sözkonusu riski önlemek için potansiyel risk noktalarının mümkün olduğunca açık bir şekilde tanımlanması gerekiyor. Bu ise bir Testo termal kamera ve kablosuz nem probu ile profesyonel, kolay ve kesinlikle güvenilir bir şekilde yapılabiliyor. İki ölçüm cihazının mükemmel etkileşimi, duvar ve tavanlardakinin yanı sıra köşeler ve girintilerdeki yüzey neminin bile rahatlıkla hesaplanmasına izin veriyor; yani oluşmadan çok önce küf riskinin belirlenmesine yardımcı oluyor.

Sorun
Küf, duvarlarda, tavanlarda, köşelerde, girintilerde, fazla nemin olduğu her yerde oluşabilir. Bazı nemli noktalar ilk bakışta tespit edilebilir. Bununla birlikte, çıplak gözle görülemeyen nemli noktalar da vardır. Bunların nedenleri, örneğin yetersiz veya yanlış havalandırma ya da soğuk köprüler ve yüksek hava neminin kombinasyonu olabilir. Bu gibi durumlarda, küf tehlikesi yalnızca profesyonel termal kameralar yardımıyla güvenilir bir şekilde değerlendirilebilir.

Çözüm
Bir Testo termal kamera ve kablosuz nem probu ile bina denetim profesyonelleri gizli küf hasarını güvenilir ve doğru bir şekilde görselleştirirler. Bunu yapmak için, nem probu termal kameraya kablosuz olarak bağlanır ve termal kamerayla küf oluşum riski olan noktalar için oda taranır. Duvar veya tavan üzerinde bir veya daha fazla kritik nokta belirlendikten sonra, ortam havasının nemi ve sıcaklığı ile birlikte bu noktaların yüzey sıcaklığını aynı anda ölçmek için her iki cihaz da kullanılır. Bu ölçüm değerlerinden termal kamera, etkilenen noktanın bağıl yüzey nemini otomatik olarak hesaplar ve kameranın ekranında trafik ışıkları mantığıyla yüzeydeki bağıl nemi gösterir. Kırmızı, yüksek riski; sarı, orta riski ve yeşil risk olmadığını işaret eder. Bundan sonra, nem ve sıcaklık değerleri ile birlikte anlamlı termal görüntüleri IRSoft yazılımı uygulaması ile bilgisayara kaydedebilir, analiz edebilir, işleyebilir ve profesyonel bir termografi raporu oluşturulabilir.

Geri
share on twitter share on facebook