E-dergi
e-dergi
Rapor

Rapor

Yalıtım

Bu sene yalıtım bölümünde, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından revize edilerek yayınlanan istatistiklerden yararlanılarak yalıtım sektöründe bütün dünyada en yaygın ve fazla kullanılan bitümenli karışımlar, taşyünü, perlit, ısıyı tecrit edici-sesi tecrit/muhafaza edici karışımlar, bitümenli membranlar, polistren EPS-XPS paneller, cam elyaf örtü ve camyünü keçelerden oluşan ürünlere ait veri ve bilgiler verilmiştir.

Yalıtım sektörü çok kompleks ve karmaşık ürünlerden oluşan bir yapıya sahiptir. Çok sayıda yalıtım ürünü mevcuttur, ancak bu ürünler inşaat sektörü dışında birçok endüstriyel alanda da kullanılmaktadır. Tamamıyla yalıtım amaçlı nihai haline getirilmiş ürün sayısı oldukça azdır.

Dolayısıyla üretimi, tüketimi ve dış ticaret bilgilerini belirlemek zorlaşmaktadır. Bu raporda yer alan yalıtım ürünleri Avrupa Birliği İnşaat Konseyi ve ABD Ticaret Bakanlığı sınıflandırmasında yer alan ürünlerdir.
Hammadde olarak çok sayıda sanayide girdi olarak kullanılmakta olup, yalıtım amaçlı olarak çok az kullanılan birincil formdaki (raw material) ürünlere ait bilgiler, hesaplamalar dışında tutulmuştur. Yine yapısal kimya ürünleri ile çimento ve beton karışımlı ürünler, yalıtım malzemesi sınıfında değerlendirilmemiştir.

Devamı için tıklayınız...

Geri
share on twitter share on facebook