E-dergi
e-dergi
Haberler

BTM Yönetim Kurulu Başkanı C. Levent Ürkmez: "Depreme Karşı Daha Güvenli Binalar İçin Su Yalıtımı Yaptırın"

BTM, 17 Ağustos 1999 Marmara depreminin yıldönümünde, BTM Yönetim Kurulu Başkanı C. Levent Ürkmez imzasıyla bir açıklama yaptı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Binlerce kişinin hayatını kaybettiği, binlerce kişinin yaralandığı ve on binlerce kişinin evsiz kaldığı, ulusumuzun başına gelen en büyük doğal felaketlerden biri olan 17 Ağustos Marmara depremini unutmadık. Ülkemizi ve dünyayı yasa boğan bu acı olayda hayatını kaybedenleri bir kez daha rahmetle anıyoruz.Aynı acıların tekrar yaşanmaması için bazı konuların altını çizmeyi kendimize görev biliyoruz. Bu büyük felaket incelendiğinde, veriler göstermektedir ki yıkılan binaların büyük çoğunluğu, nemin yol açtığı korozyon (paslanma) sebebiyle güçsüz düşmüş binalardan oluşmaktadır.  Betonun bünyesine giren su, malzemenin kimyasal niteliğini bozmakta ve taşıyıcı niteliği olan demire de ulaşarak paslanmaya yol açmaktadır. Su yalıtımı olmayan binalarda demirler 10 yıl içerisinde taşıyıcı niteliğini yüzde 66 kaybetmektedir. Tüm bu koşullarla güçsüzleşen bina, doğal afetler karşısında maalesef ki dayanım gösterememektedir. Su yalıtımı can ve mal güvenliği için yüksek önem arz etmektedir. Ayrıca binanın toplam maliyetinde yalnızca yüzde 3’lük bir yer tutmaktadır. Yüzde 92’si deprem kuşağında olan ülkemizde, su yalıtımı ek bir maliyet değil, yapılar için bir sigorta ve aynı zamanda hayati bir zorunluluktur. Ev alırken, ev yaparken ya da evinize su yalıtımı uygularken standartlara uygun, CE belgeli malzemelerle kaliteli bir su yalıtımı yapıldığından emin olunuz. BTM ailesi olarak aynı felaketin bir daha yaşanmaması temennisiyle kamuoyunu bu konuda bilinçlenmeye davet ediyoruz.”

Mimari Yapılarda Su Yalıtımı Kitabı Satışa Sunuldu
BTM’nin katkılarıyla hazırlanan “Mimari Yapılarda Su Yalıtımı” kitabı raflardaki yerini alarak satışa sunuldu. Ağustos ayı itibariyle tüm seçkin kitabevlerinde ve online olarak da “www.yemkitabevi.com” üzerinde satışa çıkan Mimari Yapılarda Su Yalıtımı kitabı, Doç. Dr. Çiğdem Tekin, Yrd. Doç. Dr. A. Cüneyt Diri ve BTM Teknik Danışmanı, İnşaat Mühendisi Jozef Bonfil tarafından yayına hazırlandı. Kitap, bir binanın kullanım ömrü boyunca suya ve suyun etkilerine karşı dayanıklılığını koruyabilmesi için tüm yapılması gerekenleri aşama aşama çizimler, fotoğraflar, grafikler ve tablolar eşliğinde anlatan temel bir başvuru kaynağı olma niteliği taşıyor.

5 Ekim 2016

Geri