E-dergi
e-dergi
Haberler

Çatı ve Cephe Malzemeleri Ödülleri'nde Okur Oylaması Başladı

Bu yıl beşincisi düzenlenen Çatı ve Cephe Malzemeleri Ödülleri'nde adaylar belirlendi ve okur oylaması başladı...
Çatı ve Cephe sektörünün 2015 yılında piyasaya sürülmüş en başarılı malzemelerini Çatı ve Cephe Dergisi okurları belirliyor. B2B Medya olarak bu sene 13.’sünü düzenlediğimiz Yalıtım Sektörü Başarı Ödülleri ile birlikte önemli bir eksikliği tamamlayan “Çatı ve Cephe Malzemeleri Ödülleri” organizasyonunda Aday Önerme süreci tamamlandı, adaylar belirlendi ve oylama süreci başladı.

Çatı ve Cephe sektöründe yeni malzemelerin tanıtılması ve başarının ödüllendirilmesini amaçlayan Çatı ve Cephe Malzemeleri Ödülleri’nde bu yıl yine onlarca aday ürün yer alıyor.

Dört Ayrı Kategoride Düzenleniyor
Çatı ve Cephe Malzemeleri Ödülleri “Çatı” ve “Cephe” olarak iki ana başlıkta ve her iki başlığın altında ikişer olmak üzere dört kategoride düzenleniyor.

“Çatı” başlığı altında “Yılın Çatı Kaplama Malzemesi/Sistemi” ve “Yılın Çatı Sistem Bileşeni” ödül alıyor. “Cephe” başlığı altında ise “Yılın Cephe Malzemesi/Sistemi” ve “Yılın Cephe Sistem Bileşeni” ödüle hak kazanıyor.

Kazananlar Nasıl Belirlenecek?..
Çatı ve Cephe Dergisi okurları, 23 Mart-25 Nisan 2016 tarihleri arasında dergide ve www.cativecephe.com web sitesinde yer alan Oy Kullanma Formu ile oylarını kullanacaklar.

Okur oylaması bitiminde 26 Nisan günü toplanacak, sektörün önde gelen temsilcilerinden oluşan “Çatı ve Cephe Malzemeleri Ödülleri Seçici Kurulu”, okur oylarını değerlendirecek ve ödül sahiplerini belirlemek için oylama yapacak. Oylamada Seçici Kurul’un oyları yüzde 70, okur oyları ise yüzde 30 etkili olacak.

Ödüller, 11 Mayıs 2016 günü Yapı İstanbul 2016 Fuarı’nda düzenlenecek törende sahiplerine takdim edilecek.

Yılın Çatı Kaplama Malzemesi / Sistemi Adayları
(6 Aday)


1- Akfix Polyurea 1044
Su Yalıtımı ve Kaplama MalzemesiFirma: Akkim Yapı Kimyasalları San. ve Tic. A.Ş.
Çıkış Tarihi: Haziran 2015
Çok hızlı kürlenen, iki bileşenli, yüzde 100 katı, solventsiz ve esnek bir su yalıtım ve zemin kaplama malzemesi olan Akfix Polyurea 1044, beton, metal, ağaç, seramik, jeotekstil ve PU köpük gibi pek çok zemine uygulanabiliyor. Ürünle farklı kalınlıklarda güçlü film oluşturulabiliyor. Nem ve sıcaklığa karşı hassasiyeti az olduğundan çeşitli hava koşullarında rahatlıkla  uygulama yapılabiliyor. Malzeme yüksek basınçlı püskürtme makinesiyle uygulanabiliyor.

2- Cambridge Xtreme
Kendinden Yapışkanlı Lamine
Asfalt Şingıl
Firma: Onduline Avrasya A.Ş.
Çıkış Tarihi: Haziran 2015
Dünyanın ilk kendinden yapışkanlı lamine asfalt şingılı olan Cambridge Xtreme’in ayırt edici özelliklerinden birisi de geleneksel asfalt şingıllara göre daha düşük ve daha yüksek eğimlerde kullanılabilmesi. Üstün dayanıklılığı testlerle kanıtlanmış olan ürün, hakim rüzgarda ve yoğun yağış altında Avrupa Standartları’nın da üstünde bir performans gösteriyor. Cambridge Xtreme, bütün bu yenilikçi özellikleri ve Onduline Avrasya güvencesiyle çatılarda yerini alıyor.

3- Ecotitanium Kiremit / Havayı Temizleyen Yeni Nesil KiremitFirma: Megaron Çatı Teknolojileri / Kılıçoğlu
Çıkış Tarihi: Nisan 2015
Ecotitanium Kiremit, fosil yakıtların yakılmasıyla yayılan zararlı hava kirleticileri yararlı bir gübre olan kalsiyum nitrata çeviren titanyum teknolojisi ile kaplı. Motorlu araçların egzoz dumanlarında bulunan azotun temizlenmesi için kiremitlerin üzerine uygulanan titanyum kaplama teknolojisi güneş ışığına maruz kaldığında havadaki azot oksitleri nötralize ederek zararsız kalsiyum nitrat haline getiriyor. Yağmur suyu ile çatıda yıkanan kalsiyum nitrat bahçeye akarak gübre görevi görüyor.
Boyut: 33x42 cm.
Sarf: 10 adet/metrekare

4- Işıklar Amasra Kiremit
Metrekarede 10 adet
Firma: Işıklar Yapı Ürünleri
Çıkış Tarihi: Haziran 2015
48 X 31 cm boyutlarında, metrekarede 10 adet kullanılan ve yüzde 100 kil esaslı bir çatı kaplama malzemesi olan Işıklar Amasra Kiremit, geleneksel Alaturka kiremidin estetik etkisini yaratacak şekilde tasarlanmış. Ürün, büyük modern kiremitlerin yerleştirilmesinde gereken her türlü emniyet ve kolaylığa sahip.
Ağırlık = 4.3 kg / adet
Su geçirmezlik = < 20 saat (EN 539-1:2005)
Donmaya karşı direnç= 150 döngü (EN539-2:2006)

5- Multiplan EVA
Tek Katlı Su Yalıtım MembranıFirma: Multiplan Yalıtım Sistemleri San. Tic. A.Ş.
Çıkış Tarihi: Mart 2015
Multiplan EVA uzun ömürlü, tek kat bir su yalıtım membranı. Güçlü moleküler yapısı sayesinde uzun yıllar stabil ve dayanıklı kalabiliyor. Multiplan EVA ile geliştirilmiş PVC membranlar yalıtım anlamında kesin ve net çözümler sunuyor. Ayrıca Multiplan EVA gelişmiş kimyasal, ısı ve UV direnci ile uzun vadeli kaynak kabiliyeti de sağlıyor. Multiplan EVA ile yapılan PVC membranlar ağır çevresel faktörlerde bulunan çatılar için ideal bir çözüm.
Kullanım Alanları: Çelik çatılar, betonarme çatılar (serbest serim), balastlı sistem çatılar.

6- Ultralux I EverClean / Yüksek Performanslı MembranFirma: Saint-Gobain Performance Plastics
Çıkış Tarihi: Haziran 2015
Ultralux I EverClean sabit yapılarda kullanılmak üzere tasarlanmış, ışık ve UV geçirimi yüksek, PTFE kaplamalı cam elyaftan üretilmiş yüksek performans sağlayan bir membran. Membran tüm boyutlarda ve her tip strüktürde kullanılabiliyor. Aktif oksijen tabakalı, fotokatalatik özelliğe sahip Titanyum oksid (TIO2) kaplamalı PTFE teknolojisi, çatı yüzeyindeki organik maddelerden oluşan kirleri ve çevreye zararlı partikülleri ayrıştırarak, yüzeyi devamlı olarak temiz tutuyor ve partikülleri nitrata dönüştürerek çevre temizliğine katkı sağlıyor.

Yılın Çatı Sistem Bileşeni Adayları
(4 Aday)


1- BoardeX roof
Çatı Levhası
Firma: Dalsan Alçı San. ve Tic. A.Ş.
Çıkış Tarihi: Mayıs 2015
BoardeX roof, arka yüzeyi beyaz fileli şilte ile güçlendirilmiş, kil veya beton kiremit ve shingle gibi çatı malzemelerinin altında, OSB veya tahta yerine kullanılan bir çatı levhası. Yanmayan ve küf oluşturmayan BoardeX roof, 12 ay süresince çatı uygulamasına olanak sağlıyor. Üç metre çapa kadar bükülebilme özelliği ile tonoz çatı uygulamalarını kolaylaştırıyor. OSB’ye göre çok daha az karbon salımı yapıyor.

2- Dakorit Pur1K 30P
Tek Komponentli Poliüretan Kaplama
Firma: Yapı Servis San. Tic. Ltd. Şti. - Hahne
Çıkış Tarihi: Ocak 2015
Çatılardaki birleşim noktalarının sızdırmazlığı, yüzeylerin tamirat ve yenilenmesi için ETAG 005 (W3)’e uygun, tek komponentli bir poliüretan kaplama olan Dakorit Pur1K 30P, uygulandıktan 1 saat sonra yağmur direnci kazanıyor. Eksi 40 °C ile 90 °C arası çalışma sıcaklığına dayanıklı. Bitüm, plastik, metal, şap, beton ve polimer su yalıtım membranları gibi neredeyse tüm yapı elemanlarına yüksek tutunma gücü ile yapışıyor. ETAG 005 yönergesinin en zorlayıcı kriterlerini karşılıyor.

3- Lindab KMT
Çatı Güvenlik Sistemleri
Firma: KMT - Lindab İsveç
Çıkış Tarihi: Ocak 2015
Lindab Çatı Güvenlik Sistemleri, akıllı bağlantı detayları ile farklı tipte çatı kaplamalarına uygun çatı güvenlik detayları sunuyor. Kar tutucular, yürüyüş yolları, merdivenler baca platformları ürünlerden bazıları. Kar tutucu ekipmanlarını mahya hattında uygulayarak, işi çatı ve çatıda olan profesyoneller için güvenlikli bağlanma hattı oluşturulabiliyor. Üst yüzeyi kaygan olan metal kenetli çatılarda yürüyüş yolları yaratılarak hem çatıda çalışanların güvenliği sağlanıyor hem de çatının görsel olarak zarar görmesi engelleniyor. Galvanizli çeliklerden üretilen sistemler 15 yıl garanti ile piyasaya sunuluyorlar.

4- Stamisol Pack 500
Nefes Alan Su Yalıtım Membranı
Firma: Serge Ferrari Türkiye
Çıkış Tarihi: Nisan 2015
Polyester ipliklerin üzerine PVC malzemelerin kaplanması ile elde edilen Stamisol Pack 500, çatılarda su yalıtımı sağlıyor. Yağmur, kar ve rüzgar geçirmiyor. Su buharı difüzyonuna karşı yüksek düzeyde nefes alan bir yapıya sahip. Sınırsız UV dayanımı var ve yangın dayanımı yüksek. Ölçüsel kararlığı ve stabilitesi sayesinde üzerinde yürünerek uygulama yapılabiliyor. Üzerinde herhangi bir çatı kaplama malzemesi olmaksızın iki yıl boyunca her türlü hava şartına maruz kalmasına karşın UV dayanımında, gücünde ve nefes alma özelliğinde kayıp yaşanmıyor.

Yılın Cephe Sistem Bileşeni Adayları
(3 Aday)


1- Duowin
Alüminyum Giyotin Pencere Sistemi
Firma: FYT Mühendislik İnş. ve Alüm. San. Tic. Ltd. Şti.
Çıkış Tarihi: Kasım 2015
Düşey eksende çalışan, bir ya da daha fazla hareketli cam panele sahip bir pencere sistemi olan Duowin’deki her iki kanat da birbirinden bağımsız olarak hareket edebiliyor. Kanatlar, taşıyıcı mekanizmalar sayesinde bırakılan noktada düşmeden durabiliyor. Bu özellik pencerenin güvenli kullanımına ve pencere kanatlarının istenildiği kadar açılabilmesine olanak sağlıyor. Isı yalıtımlı profiller ve çift cam sayesinde farklı iklim koşullarında rahatlıkla kullanılabiliyor. Duowin’de her iki kanat da vasistas açılabiliyor. Bu durum, pencere kanadının iç ve dış yüzünün rahatlıkla temizlenebilmesine olanak sağlıyor.

2- Ekoklinker
Mineral Yün Dolgulu
Klinker Duvar Elemanı
Firma: Işıklar Yapı Ürünleri
Çıkış Tarihi: Ekim 2015
Mineral yün ile doldurulmuş klinker duvar elemanı olan Ekoklinker’in dış duvar için tercih edilen ürününün boyutları 19x24x23.5 cm. Metrekarede 16 adet kullanılan Ekoklinker’in ağırlığı 7,35 kilogram.
0,259 W/m2K U değerine sahip ürünün basınç dayanımı ise 36 N/ mm2. Ekoklinker’in ara bölmeler ve lentolarda kullanılan modelleri de mevcut.
Su emmesi yüzde 6.5
Rw: 42.5 dB.
Yangın dayanımı EI 60.

3- Stamisol Color HI-FR / Nefes Alan Renkli Cephe MembranıFirma: Serge Ferrari Türkiye
Çıkış Tarihi: Nisan 2015
Polyester ve 3 katmanlı cam elyaf ipliklerin üzerine renkli polyakrilik malzemelerin kaplanmasıyla elde edilen membran özellikli bir cephe su yalıtımı malzemesi olan Stamisol Color HI-FR’nin sınırsız UV dayanımı var. Su buharı difüzyonuna karşı yüksek düzeyde nefes alan bir yapıya sahip olan ürün, olağanüstü iklim şartlarında kullanılabiliyor. Yangın dayanımı yüksek. İstenilen renklerde üretilebiliyor. Tüm cephe elemanlarının arkasında yalıtım ve cephe sistemini tamamlayıcı malzeme amaçlı kullanılıyor. Ölçüsel kararlığı ve stabilitesi sayesinde yüksek düzeyde tasarım imkanı sağlıyor. Hızlı ve kolay uygulanıyor. 10 yıl garantili.
Yangın dayanımı: Euro Class B-s2,d0.

Yılın Cephe Malzemesi / Sistemi Adayları 
(5 Aday)


1- Artcrete
Mermer Görünümlü Kaplama Malzemesi
Firma: Kalekim Kimyevi Mad. San. ve Tic. A.Ş.
Çıkış Tarihi: Mayıs 2015
Kimyasal katkılar ile zenginleştirilmiş mineral esaslı mermer görünümlü bir kaplama malzemesi olan Artcrete, iç ve dış cephe duvarlarında, iç cephe zeminlerinde; kara sıva, beton gibi mineral yüzeylere, eski su bazlı boyalı yüzeylere ve alçı sıva, alçı levha üzerine uygulanabiliyor. Artcrete maruz kalabileceği dış müdahalelere karşı sahip olduğu yüksek mukavemet, üzeri Artcrete Coat ile kaplandığında kazandığı yüksek su iticiliğiyle duvar, zemin ve ıslak hacimler için komple bir çözüm sunuyor. Duvar ve zeminde bütünlüğün arandığı alanlar ile ıslak hacimlerde dahi kullanılabilen, kesintisiz doğaltaş efektini sunabilen ve yeri geldiğinde seramiğe de muadil olabilecek bir yapı malzemesi.

2- Minimal Window
Sürme Sistem
Firma: KLEIDCO Yapı Sistemleri San. ve Tic. A.Ş.
Çıkış Tarihi: Haziran 2015
Sistem, bir kanatta 12 m2ye kadar cam yüzey kullanabilmeye uygun olarak üretilmiş. Camın taşıyıcı olduğu noktada panoramik, yani kesintisiz bir görüntü sağlanıyor. Minimal sistemde yan kasa ve alt kasa tamamen döşemelerin içine gömülebiliyor. Camın alt, üst ve kenarlarındaki profiller kasa profillerinin içine geçtiği için görünmüyor. Görünen tek şey sadece kenet, yani orta noktada iki sürme camın birleştiği noktada 18 mm’lik kesit. Minimal sistemin alt kasa profilinin içine 15-20 cm’de bir bulunan ve özel olarak tasarlanmış yüksek yük taşıyabilen tekerleklerin yer aldığı özel bir profil kullanılmış. Tekerlekler sayesinde hareketler kolayca  yapılabiliyor.

3- SunGuard®
SuperNeutral SN 70/35
Firma: Guardian İstanbul Cam Pazarlama Ltd. Şti.
Çıkış Tarihi: Haziran 2015
SunGuard® SuperNeutral SN 70/35, doğal görünümlü cam üzerinde yüksek seçicilik ve güneş kontrolü sağlıyor. Mimarlar ve yatırımcılar, enerji tasarrufu ve güneş kontrolü sağlayan, yüksek doğal ışık geçirgenliği sunan kaplamalı cam ürünlerini tercih ediyorlar. SunGuard® SN 70/35 de bu gereksinimleri tek başına karşılıyor. Bu çok işlevli kaplama, yapay ışık ihtiyacını en aza indiriyor ve olağanüstü ısı yalıtımıyla birlikte iyi bir güneş kontrolü sunuyor. Yansıyan doğal mavi rengiyle spandrel alanlarda uyum sağlıyor. SunGuard® SuperNeutral SN 70/35, güvenlik veya akustik uygulamalar için lamine cam olarak da mevcut.

4- SUPERWOOD
Dekoratif Dış Cephe Boyası
Firma: Terraco Türkiye
Çıkış Tarihi: Ocak 2015
Superwood, BC ve TC renk kombinasyonlarından oluşan bir boya uygulaması. Binaların dış ve iç kısımlarında, macun (Handycoat Ex-C) Handycoat Exterior uygulaması yapılmış duvarlarda ideal bir cephe boyası olarak kullanılabiliyor. Duvarda ahşap görünümü yaratan dekoratif ürün, ayrıca hazır söve kaplama üzerlerinde de tercih edilebiliyor. Superwood BC rengi düz boya rulosu ile uygulanıyor. Zemin renginin 4-6 saat kuruması bekleniyor. İstenilen desen ve renge göre TC rengi kristal rulo ve değişik aparat ile uygulanıyor.

5- Şişecam Temperlenebilir Solar Low-E Cam Nötral 71/43Firma: Trakya Cam San A.Ş.
Çıkış Tarihi: Aralık 2015
Şişecam Temperlenebilir Solar Low-E Cam Nötral 71/43, yüksek ışık geçirgenliği ile binalarda şeffaf tasarıma olanak sağlayarak yapay aydınlatma ihtiyacını azaltıyor. Şeffaflığın yanı sıra düşük yansıtma sebebiyle manzaranın ön plana çıktığı konut, rezidans, okul, mağaza vitrin camı vb. projeler için ideal çözüm sunuyor. Yazın güneş ısısı girişini sıradan çift cama göre yüzde 40 azaltarak soğutma giderlerinden, kışın ısı kayıplarını sıradan çift cama göre yüzde 50 azaltarak ısıtma giderlerinden tasarruf sağlıyor. Temperlenebilme özelliğiyle cam kırılmalarından kaynaklanan yaralanma riskini azaltarak emniyet ihtiyacını karşılıyor.

Oy Kullanma Formu için tıklayınız...
Geri