E-dergi
e-dergi
Röportaj

Akçalı Boya Yeniden Yapılanıyor

Geçen senenin bahar aylarında, sektörün yakından tanıdığı profesyonellerden Savaş Güzelküçük'ün Genel Koordinatör olarak göreve başlamasıyla dönüşüm çalışmaları hızlanan Akçalı Boya, köklü geçmişini de gözardı etmeden gelecek yıllara daha güçlü gireceği bir yapının temellerini atıyor.

Bu kapsamda kurumsal kimliğini yenileyen, yeni markalar yaratan, yeni yönetim ofisiyle ilgili çalışmalarını yoğunlaştıran Akçalı, 2017 yılında biri yurtdışında olmak üzere iki yeni fabrikayı da devreye almayı planlıyor.

“İşin Rengi Değişiyor” sloganıyla başlayan değişim süreci ve tüm bu gelişmelerle ilgili bilgi aldığımız Akçalı Boya Genel Koordinatörü Savaş Güzelküçük, “2016 yılı içinde Permolit Isı Yalıtım Sistemleri de çok konuşulacak. Isı yalıtımında ciddi ses getirecek yatırımlara başlıyoruz. Orta vadede Türkiye üçüncülüğü, uzun vadede liderliği hedefliyoruz. Yalıtım alanında büyüme hedefimiz ise yüzde 700” diyor...Şubat 2016 / Sayı: 143

Yalıtım
: Son aylarda Akçalı Boya’da ciddi bir hareketlenme yaşandığı ve yapısal bir değişiklik gerçekleştirildiği görülüyor... Bu değişimin nedenlerini ve kapsamını özetleyebilir misiniz? Ama öncelikle Akçalı Boya hakkında kısa bir bilgi alabilir miyiz?

Savaş Güzelküçük: Akçalı Boya, boya sektöründe 1984 yılından beri faaliyet gösteren bir firma. 2014 yılı itibariyle gerçekleştirdiğimiz 30 bin tonluk üretim ile akrilik su bazlı boya ve sentetik boya üretiminde sektöre yön veren lider üreticilerden birisiyiz. 260 adet ürün çeşidine sahip Akçalı Boya’nın yeni ürün gelişimi konusundaki başarısının altında, ekonomik gelişmenin merkezinde yenilik kavramının bulunduğunun bilinciyle hareket etmesi yatıyor. Akçalı, 1986 yılında Türkiye’de bir ilke imza atarak Permolit ile sektörün ilk tavan boyasını piyasa sürmüştü. Permolit’in pazara girmesiyle beraber Türk boya sektörü, artık sadece tavanda uygulanmak üzere imal edilen özel bir boya olan tavan boyası ile tanışmış ve akabinde pazardaki diğer firmalar tarafından benzer boyalar üretilmeye başlanmıştı. 1994’te pazarın diğer bir ihtiyacı doğrultusunda Akçalı Sprey boya ürününü piyasaya sürmüş ve pazardaki öncülüğünü sürdürmüştü.

Akçalı Boya, su bazlı boya imalatını 6000 metrekarelik modern fabrikasında, solvent bazlı boya imalatını ise 2000 metrekarelik ikinci üretim tesisinde gerçekleştiriyor. Akçalı Şirketler Grubu’nun altında Akçalı Boya’nın yanı sıra Rusya Federasyonu’nda faaliyetlerini sürdüren A.B. PROM firması da bulunuyor. 2004 yılında Krasnador’da kurulan fabrika ile A.B. PROM markası ile inşaat boyalarının üretimine başlayan Akçalı Boya, Rusya’daki fabrikasından Rusya ve diğer komşu ülkelere ürünlerini ulaştırıyor. Akçalı, Türkiye’yi mantolama uygulamalarıyla tanıştıran ilk firma olma özelliği de taşıyor.

Değişimin nedenlerine gelirsek... Kurucularımız olan Subutay Akçalı, Çağatay Akçalı, Kenan Gençay ve Alper Pakalın’ın yönetim kurulunda olduğu Akçalı Boya’da yeni kuşak yöneticilerin de devreye girmesiyle kurumsallaşma ve profesyonel bir yapılanma ihtiyacı hissedilmiş. Yönetim Kurulu Başkanı Akın Akçalı’nın son yıllardaki uğraşlarıyla kurumsallaşma sürecine giren Akçalı Boya’ya geçen yılın bahar aylarında Genel Koordinatör olarak katılmamın ardından da iş iyice hızlandı. Bu kapsamda, yaklaşık on aydır bir taraftan şirketin yönetim ofislerinin değişimi ve yeni fabrikaların kurulumuyla ilgili araştırmalarımız sürerken, diğer taraftan logolardan başlayarak ürün ambalajlarından tabelalara, araç giydirmelerinden tulumlara kadar tüm kurumsal unsurlarımızı değiştirdik. Personelimizi daha dinamik ve hedefe yönelik olarak yapılandırdık. Pazarlama grubumuzu ve insan kaynakları departmanımızı daha aktif ve verimli bir hale getirdik. Bir halkla ilişkiler firması, bir kreatif ajans, bir prodüksiyon ajansı ve sosyal medya ilişkilerimizi yönetecek bir sosyal medya ajansıyla anlaştık.Permolit’in logo ve ambalaj değişimiyle birlikte içeriklerini de Premium, Avantaj, Ekonomi gibi segmente ettik. Bu zamana kadar ismi olmayan mix makinelerimize Permolit Renk Dünyası ismini verdik. Ambalajlarımızda, piksel görsellerinin ağırlıkta olduğu bir kompozisyon ağırlık kazandı. Renkli ve albenili tasarımlarıyla yeni boya kovalarımızın ilgi çekeceğini tahmin ediyoruz. Ambalajlarımızdaki bir farklılık da, ön tarafa piktogramlar koymamız oldu. Genelde ambalajların arka taraflarında yer alan piktogramları öne de yerleştirerek ekstra ürün özelliklerimizin daha görünür olmasını amaçladık. Premium serimiz olan Permomax’ta boya sektöründe bir ilk olan varaklı ambalaja geçtik. Dış cephe boya altın varaklı, iç cephe boya gümüş varaklı. Isı yalıtım sistemimizin logo değişikliği de, yaptığımız işlerden birisiydi.

En önemli gelişmelerden birisi ise Carat Boya markasının çıkışı oldu... Artık Akçalı Grup olarak Permolit boya dışında iç cephe, dış cephe, astar, macun ve sentetik grubuyla bir boya markamız daha var. Permolit’ten daha ekonomik olmasına rağmen ismi ve şık ambalajıyla oldukça dikkat çeken Carat’ın çok da ilgi göreceğini tahmin ediyoruz. Akçalı Sprey’in logo ve ambalajını da değiştirdik ve ismine Permolit’i ekledik. Türkiye Futbol Federasyonu ile yaptığımız anlaşma gereğince amatör kümeden Süper Lig’e kadar görev alan tüm hakemlerin spreylerini temin etmeye ve tüm stadyumların saha çizgilerini vermeye başladık.
Tüm bu değişiklikleri de ocak ayında Belek’teki bin kişilik lansmanımızda paydaşlarımıza aktardık. Bundan sonra yoğunlaşacağımız iş ise Beşiktaş’taki yeni genel müdürlük binamız olacak. Ayrıca 2017 yılında, biri yurtdışında olmak üzere iki yeni fabrikamızı da devreye almayı planlıyoruz.

Yalıtım: Belek’teki toplantı nasıl geçti?

Savaş Güzelküçük
: Bin kişinin katıldığı 21-24 Ocak tarihleri arasındaki Belek’teki tanıtım toplantımız oldukça başarılı geçti ve çok olumlu geri bildirimler aldık. Şirketin yeni logosu, yönetim kurulu üyelerimizin torunları tarafından yine yönetim kurulu üyelerimize sunuldu. Dedeler eski logoyu imzalayıp torunlara verdiler. Duygulu, renkli ve güzel anların da yaşandığı bir toplantı oldu. Toplantıda herkes yeni ambalajlara veya yeni renk kartelalarına dokunma şansı buldu. Ayrıca yeni kurulan Akçalı İnşaat firmamızın Beykoz’daki ilk projesinin tanıtımı da yapıldı. Kısaca Antalya’da Akçalı Holding’in temellerinin atıldığını söyleyebilirim.

Yalıtım: Tüm bu değişimde hangi unsurlar rol oynadı?

Savaş Güzelküçük: Akçalı’nın ikinci jenerasyonunun temsilcisi olan ve şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Akın Akçalı’nın kurumsallaşmaya, eleştiri ve öneriye açık kişiliği, bir profesyonel olarak beni ve tüm çalışma arkadaşlarımı oldukça rahatlatıyor. O yüzden çok hızlı karar alabiliyoruz. Yani biz hantal denilebilecek herhangi bir kurumsal şirkette toplantılarla, yazışmalarla aylar sürebilecek kararları bir kahve arasında ya da bir seyahat esnasında hızlıca alabiliyoruz. Eğer öyle olmasaydı on ayda bu kadar değişimin gerçekleşmesi mümkün olamazdı. Personel altyapısı, kurumsal kimlik, yeni yatırımların planlanması gibi birçok başlıkta, bir şirketin minimum üç yıl içerisinde yapabileceği değişimi gerçekleştirdik.Yalıtım: En zorlandığınız süreç hangisi oldu?

Savaş Güzelküçük: Benim şahsi olarak zorlandığım tek nokta, neredeyse dünyayla ilişkimi kesecek şekilde değişime odaklanmam oldu. Fakat değişim o kadar kusursuz ve muhteşem oldu ki bu zorlanma ve yorgunluklar artık keyfe ve gurura dönüştü. Bunun dışında en zorlandığımız süreç logo değişim süreciydi. Hem şirket kurucularının, hem profesyoneller hem de tüketicinin beğenebileceği yeni logonun yaratımıyla çok uğraştık. Eski logoya hafifçe dokunduk, modernize ettik. Akılda kalan, yaptığımız işi kolay tarifleyebilen bir logo yaratmaya çalıştık. Permolit Boya’nın ambalaj tasarımı da bayağı zamanımızı aldı. Tüketicinin uzun yıllardır tanıdığı bir logoyu deforme etmeden albenisini yükseltmek ve gerçek imajını yansıtmak için ince detaylarla uğraştık. Bu süreç iki buçuk ayımızı aldı.

Yalıtım: Akçalı, yalıtım sektörüne yönelik neler planlıyor?

Savaş Güzelküçük: Mantolamayı Türkiye’ye ilk getiren firma olma özelliğine sahibiz. Geçmişte böyle bir deneyim ve birikimimizin olması, ısı yalıtım sektöründe bizi biraz daha farklı kılıyor. Bu tecrübelerimizi Permolit Isı Yalıtım Sistemi’nde sürdürüyoruz. Bu ürün grubumuzun da ambalajını değiştirdik. Ayrıca Türkiye’de altı noktadan lojistik olarak hizmet vermeye başladık. Türkiye’de ısı yalıtım sektöründe altı noktadan hizmet veren Türkiye’de başka bir şirket bilmiyorum. Eskişehir, Kütahya, Adana, Aksaray, Ankara ve İstanbul’dan doğrudan üretimden sevk yapabilme kabiliyetine sahibiz. Isı yalıtım sistemleriyle ilgili bir birim oluşturduk ve profesyonel arkadaşlarımızı yerleştirdik. 2016 yılı içinde Permolit Isı Yalıtım Sistemleri çok daha fazla duyulmaya başlanacak. Isı yalıtımında ciddi ses getirecek yatırımlara da başlıyoruz. Orta vadede Türkiye üçüncülüğü, uzun vadede Türkiye liderliğini hedefliyoruz. Şu anda ciromuzun yaklaşık yüzde 15’i ısı yalıtım sistemlerinden geliyor. Fakat bu alanda yüzde 700 gibi bir büyüme hedefimiz var. Bu sene ısı yalıtımında ve su bazlı boyalar grubunda Türkiye Permolit’i konuşacak.

Yalıtım: Yirmi senedir alçı sektöründeydiniz... Boya sektörüne girdiğinizde ilk izleniminiz ne oldu?

Savaş Güzelküçük: Yirmi sene önce de aslında büyük bir boya firmasında çalışıyordum. Dolayısıyla boya sektörü bilmediğim bir alan değil. Fakat aradan geçen yirmi sene boyunca boya sektöründe pek bir şeyin değişmediğini söyleyebilirim. Birkaç firma hamleler yapmış fakat yönetim anlamında, müşteriye yaklaşım ve ustaya bakış anlamında hiçbir farklılık göremedim. Yirmi yıl önce de boya firmaları nalburlarda tanıtım yapıyorlardı, şimdi de yapıyorlar. Merak ettiğim soru ise şu: Türkiye’de binlerce nalbur varken, bir nalburda 20 ustaya yapılan tanıtımla bir ürün Türkiye’de kaç yüz yılda tanıtılır?
Ar-Ge çalışmaları sektör açısından çok gerekli. Özellikle bizim gibi büyük boya firmalarının satış kaygılarının dışında ülkeye katma değer sunmaları ve farklılık getirmeleri gerekiyor. Dolayısıyla Ar-Ge çalışmalarının önceliklendirilmesi şart. Nemle ilgili, yangın dayanımıyla ilgili, antibakteriyel özelliklere sahip yeni ürünlerle ilgili çalışmaların yoğunlaştırılması çok önemli. Bununla birlikte bazı Türkiye gerçekleri de var tabii ki. Türkiye bugün hala astar kullanmayı bilmiyor. Boya uygulanmadan önce alt zemine kimsenin baktığı yok.

Yalıtım: Boya, ısı yalıtımı ve inşaat sektörlerinin mevcut durumları ve potansiyelleri hakkında ne düşünüyorsunuz?

Savaş Güzelküçük: 2016 yılının inşaat sektörü ve yatırımlar açısından çok verimli geçeceğini düşünüyorum. Türkiye’de yenilenen ve yenilenecek olan büyük bir yapı stoğu var. Bununla birlikte bilinçsizlik nedeniyle boya tüketimimiz gelişmiş ülkelerin çok altında. Boya sektörü rekabetin yoğun yaşandığı bir sektör olmasına rağmen potansiyelin de yüksek olduğu bir alan. Akçalı Boya olarak yeni stratejimiz, boya ve inşaat sektörleri durağanlaşsa da yolumuza tüm hızımızla devam etmek.

Geri