E-dergi
e-dergi
Röportaj

ODE Yalıtım Genel Müdürü Ali Türker: "2015, ODE'nin Yatırım Yılı Oldu"

Bu yıl kuruluşunun 30. yılını kutlayan ODE Yalıtım, yakın bir gelecekte Eskişehir'deki yeni tesisini de hayata geçirecek.

Bugün 4 modern üretim tesisinde üretilen dört binden fazla ürün çeşidi, yaygın bayi ağı ve uzman personeliyle 75 ülkeye ihracat yapan firma, Eskişehir'deki yeni yatırımından sağlanacak üretimin büyük bir kısmını da ihraç etmeyi planlıyor. ODE Yalıtım'ın 30. yılı, yeni yatırımı ve hedefleriyle ilgili sorularımızı yanıtlayan Genel Müdür Ali Türker, 2015 yılının ODE için yatırımlarla geçtiğini vurguluyor...

Kasım 2015 / Sayı: 140

YALITIM: ODE Yalıtım 2015 yılında neler yaptı?

ALİ TÜRKER: 2015’in ODE için yatırım yılı olduğunu söyleyebilirim. Bu yıl, 30. yılımızı kutlamanın gururu ile birlikte Eskişehir’de ODE’nin 3. üretim üssünü hayata geçirmenin heyecanını da yaşıyoruz. Kauçukta, Uzakdoğu-Avrupa arasında en büyük ve en yüksek kapasiteli yatırım olan yeni tesisimizle dünyanın öncü yalıtım markası olacağımıza sonuna kadar inanıyoruz. Bugün, 120 bin metrekare açık, 35 bin metrekare kapalı alana sahip 4 modern üretim tesisimizde üretilen dört binden fazla ürün çeşidimiz, yaygın bayi ağımız ve uzman personelimizle dünyanın 5 farklı coğrafyasındaki 75 ülkeye ihracat yapıyoruz. Eskişehir’deki yeni yatırımımızdan sağlanacak üretimin büyük bir kısmını ihracata ayıracağız.Son yıllarda özellikle segmentasyon süreciyle birlikte çevre dostu ürün geliştirmeye ve değişen müşteri taleplerine uygun nitelikte ve fiyatta ürünler geliştirmeye odaklandık. Detaylı Ar-Ge çalışmalarımız sonucunda R-flex (kauçuk köpüğü), Isıpan (XPS) ve Membran (bitüm esaslı su yalıtım örtüleri) gibi ürünlerimizde segmentasyona gittik. Bu ürünlerimizin “Standart” ve “Premium” ürün gamlarını geliştirdik. Premium ürün grubumuzla sektörün en öne çıkan ürünlerine sahibiz. Membranda Premium ve Standart ürünlerimizle, farklı müşteri taleplerine uygun, en kaliteli çözümler sunuyoruz. Isıpan ürün grubunda yüksek basma dayanımına sahip ISIPAN Premium DT 300 (300 kPa basma dayanımı) ve ISIPAN Premium DT 500  (500 kPa basma dayanımı) ürünlerimiz dikkat çekiyor. 

Bugüne kadar camyününde pazardaki dinamikleri değiştirecek birçok yeniliği hayata geçirdik. Geçen yıl camyününde teknoloji yatırımını gerçekleştirmiştik. Bu yıl içinde de Çorlu’daki fabrikamızın multipack paketleme alanındaki yatırımını tamamladık. Son olarak ODE Starflex camyününde gerçekleştirdiğimiz Multipack paketleme sistemi büyük ilgi görüyor. Bu yatırım, camyününde lojistik olarak aynı hacme yüzde 33 daha fazla yükleme, paletle indirme-bindirme, dışarıda stoklama ve minimum stok maliyeti imkanı gibi birçok fayda sağlıyor. Ayrıca önümüzdeki sene fırın yenileme ile yüzde 30 kapasite artışı hedefliyoruz.Öte yandan, 30. yılımız nedeniyle bu yıl ulusal ve uluslararası birçok etkinliğe imza attık. Bu girişimlerden en önemlisi, yalıtım sektöründe dünyanın en önemli organizasyonlarından biri olan 10. Global Yalıtım Konferansı’na ev sahipliği yapmak oldu. 29-30 Eylül tarihlerinde İstanbul’da gerçekleşen etkinlikte ODE, 30’u aşkın ülkeden sektör yöneticilerinin oylarıyla “Yılın Yalıtım Firması” seçildi. Ayrıca, Yönetim Kurulu Başkanımız Orhan Turan, “Yalıtımda Yılın İşadamı” ödülüne layık görüldü. Yatırımlarımızı ve ihracat hedeflerimizi büyüttüğümüz bir dönemde, sektörümüzün dünya liderleri tarafından ödüllendirilmek bizim için ayrı bir gurur kaynağı oldu.

2015-2016 futbol sezonu başlangıcında yaptığımız anlaşma çerçevesinde ise Türkiye’nin genç ve başarılı takımlarından Medipol Başakşehir Futbol Kulübü ile sponsorluk anlaşması imzaladık. Anlaşma kapsamında markamızı, kulübün yer aldığı mücadelelerde milyonlarca kişiye ulaştırıyoruz. Ayrıca Ekim ayı içerisinde, sektörün en önemli buluşmaları olan ASHRAE - RAL CRC 2015 ve FESİ Sonbahar Toplantısı (FESI Autumn Meeting)’na da destek verdik.2014 yılında “Geleceği Yalıtıyor” şeklinde yenilediğimiz sloganımız kapsamında yenilikçi ve öncü çalışmalarla, global pazardaki iddiamızı da her geçen gün artırmaya devam ediyoruz. 2015 yılında dünyanın önde gelen mecralarında yer alan Global Connection sayfalarında yaptığımız tanıtımlarla 5 farklı kıtada yaklaşık 23 milyon okuyucuya ulaştık. Eskişehir’deki yeni yatırımımızla birlikte, 2016 yılında yurtdışı iletişim çalışmalarımıza hız vermeye ve kaliteli ürünlerimizle sektörün en önemli buluşmalarında yer almaya vermeye devam edeceğiz.  

YALITIM: Eskişehir’deki yeni yatırımınızla ilgili bilgi verebilir misiniz? Bu yatırım yalıtım sektöründe neleri değiştirecek?

ALİ TÜRKER: Artan yurtiçi ve yurtdışı taleplerini karşılamak üzere 100 milyon TL’lik yatırımla 75 bin metrekarelik alanda inşaatına başladığımız yeni fabrikamızın birinci fazını 2016 yılı son çeyreğinde bitirmeyi hedefliyoruz. ODE’nin Anadolu’daki ilk yatırımı olan tesisimiz, beş yıl içinde ikinci fazının hayata geçmesiyle birlikte elastomerik kauçuk köpüğünde yıllık 20 bin ton üretim hacmine sahip olacağız. Bu da, Türkiye kauçuk pazarının 2,5 katı üretim kapasitesi anlamına geliyor.

60 bin metrekare kapalı alana sahip yeni üretim üssümüzle, elastromerik kauçuk köpüğünde pazardaki liderliğimizi korumayı ve 25 milyon metrekare üretim kapasitesi ile bitümlü membran pazarında pazar liderliği hedefliyoruz. 5 milyon metrekare shingle üretimi ile de bayilerimize sunduğumuz mevcut ürün yelpazesini genişleteceğiz.

Eskişehir’deki yeni tesisimizin yatırımıyla ısı yalıtımında üretim kapasitemizi 2 katına, su yalıtımı uygulama alanı kapasitemizi de 2,5 katına çıkaracağız. Bu tesisimizden sağlanacak üretimin büyük bir kısmını ihracata ayıracağız. Yatırımımızın tamamlanmasıyla birlikte hedefimiz, 2020 yılına kadar toplamda 436 milyon TL konsolide gelir ile, kapasite ve ciro açısından Türkiye’nin en büyük yalıtım firması olmak ve 1 milyon USD’ın üzerinde ihracat yaptığımız ülke sayısını her yıl bir ülke artırarak, ihracatın toplam cirodaki payını yüzde 25’e çıkartmak.YALITIM
: 2016 yılı ve sonrası için neler planlıyorsunuz?

ALİ TÜRKER: Hazırladığımız beş yıllık stratejik iş planı kapsamında her yıl, yılda en az yüzde 25 büyüme hedefliyoruz. Ar-Ge ve pazarlama faaliyetlerine toplam 45 milyon TL kaynak ayıracağız. 2020 yılında 436 milyon TL konsolide gelire ulaşarak, kapasite ve ciro açısından Türkiye’nin en büyük yalıtım firması olmayı hedefliyoruz.

2014 yılında ODE; TÜSİAD, SEDEFED ve Sabancı Üniversitesi tarafından verilen Rekabet Gücü Ödülü’nde, tüm sektörler arasında “Türkiye’nin en rekabetçi şirketi” seçildi. Şirketimizin, ISO ikinci 500 listesindeki yükselişi sektör için örnek gösterilecek bir başarıdır. Hedefimiz yükselişimizi sürdürerek, ISO ilk 500 listesine girmek.

Aldığı stratejik kararlar ve yaptığı yatırımlarla son 5 yılda yüzde 125 ile sektörün en hızlı büyüyen firması olan ODE, ürettiği tüm ürünlerde en yüksek pazar payına ve toplamda en yüksek ciroya sahip olarak, yalıtım sektörünün devi olmayı vizyonundan çıkarmayacaktır. Toplam ciroda Türkiye liderliği önceliğimizdir. Ardından da sık sık yinelediğimiz gibi, nihai hedefimiz yalıtım sektöründe Türkiye’den çıkmış global bir marka yaratmak.

YALITIM: Yalıtım sektörü 2015’i nasıl geçirdi; 2016 ve sonrası için neler öngörüyorsunuz?

ALİ TÜRKER: Yaşanan ekonomik gelişmeler doğrultusunda  bu yıl yalıtım sektöründe de bir daralma gözlemliyoruz. Pazara giren pek çok yeni oyuncu ile rekabet artıyor, kapasite kullanım oranlarının düşmesi sonucu da fiyatlar aşağı seyrederken, satış vadeleri uzuyor. Değişen kurlar nedeniyle maliyetler artıyor, bu da karlılığın azalmasına neden oluyor. Dış pazarda ise ihracat yaptığımız komşu ülkelerdeki ekonomik ve siyasal problemlerin etkisini hissediyoruz. Bu koşullarda da en önemli faktör olarak rekabet ön plana çıkıyor.

Bugün Türkiye’de, 15 milyondan fazla yalıtımsız bina var. Bu da, binaların yüzde 85’inin yalıtımsız olduğu anlamına geliyor. Yalıtımsız binalar nedeniyle yaşanan enerji kaybının, her yıl ülke ekonomisine bedeli oldukça yüksek. Türkiye, toplam enerji ihtiyacının yüzde 75’ini ithal ediyor. 2014 yılında ülkemizde 55 milyar dolar enerji maliyeti oluştu ve bunun 20 milyar dolarının konutlarda oluştuğunu biliyoruz. Kabaca bir tahminle doğru yalıtımla, 8,5 milyar dolar gibi büyük bir rakamda tasarruf sağlanabilir. Yani konutlarda standartlara uygun yalıtım uygulamaları ile ülke ekonomisine ciddi bir katkı sağlayacağımız aşikar.

Bu açıdan Türkiye’nin doğru fizibilitelerle yapılan yatırımlara ve sermayesi güçlü, iyi yönetilen şirketlere ihtiyacı var. Halen sektörümüzde haksız rekabet ve kayıt dışı üretim gibi yapısal sorunlar olduğunu görüyoruz. Bunu önlemek için sektör içi denetimin artırılması ve daha güçlü yaptırımların olması gerekir diye düşünüyorum. Ürün kalitesinde sürekliliği ve performans değerlerini ölçen laboratuarların da artması gerekir.

YALITIM: Geçtiğimiz günlerde Global Insulation Konferansı’na sponsor olarak destek verdiniz... Konferansla ilgili değerlendirmeleriniz nelerdir?

ALİ TÜRKER: Türk yalıtım sektörünün gelişmesi adına birçok öncü çalışmaya imza atan bir şirket olarak, sektörümüzde dünyanın en önemli organizasyonlarından biri olan bu etkinliğin 10. yılında İstanbul’da gerçekleşmesinde sağladığımız katkılardan ötürü ODE olarak büyük bir gurur duyuyoruz.

Otuzu aşkın ülkeden yaklaşık ikiyüz delegenin katıldığı 10. Global Yalıtım Konferansı ve Fuarı, İstanbul ayağı ile bugüne kadarki en geniş katılımcıya ulaştı. Yalıtım sektöründeki en yeni ürün, uygulama ve teknolojik gelişmeler paylaşıldı, güncel konular masaya yatırıldı. Ayrıca etkinlik kapsamında düzenlenen Fuar’da ise önemli uluslararası işbirliklerine imza atıldı. Biz de ODE olarak, sektörümüzün dünya liderleri ile bir araya gelerek önemli fikir alışverişlerinde bulunduk, yeni işbirliklerine imza attık.


10. Global Yalıtım Konferansı’nda ODE, “Yılın Yalıtım Firması”,
ODE Yön. Krl. Bşk. Orhan Turan ise “Yalıtımda Yılın İşadamı” seçildi.


Biraz önce de bahsettiğim gibi ODE olarak, konferans kapsamında düzenlenen Global Yalıtım Ödülleri 2015’te sektörümüzün dünya liderleri tarafından verilen iki büyük ödülle gururlandık. İki gün süren organizasyon bizim için oldukça verimli geçti. Sektörümüze ve paydaşlarımıza da kalıcı fayda sağlamasını temenni ediyorum. ODE olarak bu gibi büyük organizasyonlarda vereceğimiz desteklerle sektörümüzü büyütmeye ve geliştirmeye devam edeceğiz.

ODE ürünleri son dönemde hangi büyük projelerde tercih edildi?
Bilindiği gibi ODE Yalıtım olarak hem yapı hem de teknik yalıtım uygulamalarına yönelik ürün üretebilme kapasitesine sahibiz. Bu sebeple hem endüstriyel hem de konut projelerinde ürünlerimiz tercih ediliyor. Eskişehir Alp Havacılık Skorsky Helikopter Fabrikası’ndan Bodrum Titanik Otel’e, 3. Havalimanı’ndan Kiptaş Vaditepe’ye ve Akkim Kimya Fabrikası’na kadar pek çok projede ürünlerimiz tercih edildi. Yurtdışında da Türkmenistan Olimpiyat Stadı, Türkmenistan Aşkabat Havaalanı, Kuveyt’de Costa Tower, İran’ın en lüks otellerinden Espinas Otel gibi projelerde ürünlerimiz tercih edildi.


ODE’nin Çorlu Fabrikası

Geri