E-dergi
e-dergi
Röportaj

Mapei Genel Müdürü Alper Özer: "Kuralları Koyan Marka Olmayı Amaçlıyoruz"
Haziran 2015 / Sayı: 135

Geçtiğimiz senelerde Wallmerk Yapı Kimyasalları’nı bünyesine katarak Türkiye pazarına giren Mapei, tüm dünyada aktif olan ve 31 ülkedeki 65 üretim tesisiyle faaliyet gösteren bir firma... Türkiye’de yeni fabrikasının yatırımına başlayan Mapei ve firmanın Türkiye faaliyetleriyle ilgili bilgiyi Mapei Genel Müdürü Alper Özer’den aldık. Özer, “Mapei Türkiye olarak boya ve ısı yalıtım sistemlerinde de kuralları koyan marka olmayı amaçlıyoruz” diyor...
Rodolfo Squinzi tarafından 1937 yılında kurulan Mapei, yıllar içinde küçük bir atölyeden yapı kimyasalları endüstrisinin pek çok alanında dünyanın önde gelen, zengin ürün portföyüne sahip firmalarından birisi oldu. Mapei bugün 5 kıtada, 31 ülkedeki 65 üretim tesisiyle faaliyet gösteren ve yaklaşık 2,3 milyar euro ciroya sahip bir firma. Geçtiğimiz senelerde Wallmerk Yapı Kimyasalları A.Ş.’yi bünyesine katarak girdiği Türkiye pazarındaki faaliyetlerini Ankara Polatlı Organize Sanayi Bölgesi’nde 23 bin m2lik tesisinde sürdüren Mapei’nin Türkiye’deki yıllık üretim kapasitesi ise 250 bin ton. Mapei her tür zemin, duvar ve kaplama malzemelerinin uygulanması için yapıştırıcı ve tamamlayıcı ürünler üretiminde dünya lideri olmasının yanı sıra su yalıtım ürünleri, özel harçlar, beton katkıları, yeraltı inşaatı için ürünler ile beton ve tarihi yapıların restorasyonu gibi yapı endüstrisinde kullanılan üstün teknoloji ürünleriyle de dünyadaki birçok başarılı projeye imzasını atmış. 

Firmanın ürün gamı “Seramik ve doğaltaş zemin ve kaplamalar için yapıştırıcılar”, “Derz dolguları ve esnek mastikler”, “Sentetik ve tekstil zemin ve kaplamalar için yapıştırıcılar”, “Her türden alt yüzeylerin hazırlanması için ürünler”, “Harç ve beton katkıları”, “Dış mekanlar için koruyucu duvar kaplamaları”, “Çimento ve reçine esaslı zeminler”, “Parke döşenmesi, bitirilmesi ve bakımı için ürünler”, “Yeraltı inşaatları için ürünler”, “Özel hidrolik bağlayıcılar”, “Ön karışımlı harçlar ve beton yapıların restorasyonu için özel ürünler”, “Taş yapıların restorasyonu için harç ve bağlayıcılar”, “Püskürtme harçlar için hızlandırıcılar”, “Su yalıtımı ve nem önleyici ürünler”, “Ses yalıtım sistemleri”, “Isı yalıtım sistemleri”, “Öğütme yardımcıları” ile “Boya ve ısı yalıtım sistemleri”nden oluşuyor. 

Mapei’nin Türkiye’deki faaliyetleriyle ilgili bilgi aldığımız Mapei Genel Müdürü Alper Özer, Mapei’yi diğer yapı kimyasalları firmalarından ayıran en belirgin özelliklerin, tamamen bayi ve kullanıcı odaklı olunması, ürün kalitesinin üst düzeyde olmasının yanısıra sektörün en geniş ürün yelpazesine sahip olunması, projelerde temelden çatıya her alanında önerebilecek bir ürün grubunun varlığı ve bu ürünlerin bir sistem dahilinde sunulması olduğunu söylüyor. Özer, Mapei’nin hızlı büyümesi ve her ülkede kalıcı olması, krizlerde yatırımını artırmasının da bir başka farklılığı olduğunu ifade ediyor. 

Yeni fabrikamızın yatırımı başladı
Türkiye’nin, Mapei’nin uluslararası büyümesi açısından stratejik bir pazar olduğunun altını çizen Özer, “Ülkemiz, Rusya ve Almanya’dan sonra Avrupa’daki en kalabalık nüfusa sahip. Dünyadaki en büyük ilk yirmi ekonomi arasındayız ve Türkiye’nin 2023’te ekonomik olarak gelişmişlik sıralamasında onuncu sırada olması hedefleniyor. Türkiye seramik üretiminde Avrupa’da Rusya’dan sonra ikinci sırada. Buna ilaveten Avrupa’da birinci, tüm dünyada üçüncü en büyük çimento üreticisi ve ihracatçısı. Mapei, devamlı olarak ciddi yatırımlar yapan ve en önemlisi de bu yatırımları kullanıcının kolaylıklarını artırmak için doğru alanlarda yapan bir firma. Türkiye’ye yönelik önümüzdeki 5 yıl içerisinde bazı planlarımız var. Şu anda da halihazırda yeni fabrikamızın yatırımı başladı” ifadelerini kullanıyor. 

Önemli projelerde ürünlerimizi tanıtma fırsatı bulduk
2014 yılının Mapei için çok olumlu geçtiğini vurgulayan Alper Özer, 2014’te organizasyon yapılarının güçlendiğini ve Mapei ürün grubunda yer alan ürünlerin belli bir strateji ve sırayla Türkiye pazarına sunulduğunu hatırlatarak şu yorumlarda bulunuyor: “Avrasya Tünel Projesi, Ankara İçme Suyu İsale Hattı Projesi, Gerede Tüneli, İskenderun Port, Mercedes Kamyon Fabrikası, Nike Beyoğlu ve Özdilek AVM Mağazaları, Emlak Konut Projeleri, Sinpaş Altınoran, AÇE Kardelenköy Villaları, Point Bornova İzmir, Adnan Menderes Havalimanı ve Maya Koleji gibi Türkiye’nin birçok önemli projesinde ürünlerimizi tanıtma ve kullandırma imkânı bulduk...”


“Yalıtım bilincinin oluşması uzun soluklu bir süreç... Fakat genel anlamda sektörün olumlu bir çıkışta ve anlayışta olduğunu düşünüyorum. Türk kullanıcısının daha iyiye, kaliteliye ve sağlama karşı çok ciddi bir eğilimi var. Araştırmasını da çok ciddi yapıyor. Zaten böyle olmasa dünyada inşaat konusunda bir marka olma yolunda ilerleyemezdik. Ben onların çıkartacağı sonuçlara güveniyorum. Merdivenaltı olarak tabir edilen ürünlerin uzun ve orta vadede bir tehdit olduğunu düşünmüyorum. Buna rağmen tabii ki denetimler ve düzenlemeler devam etmeli...”

Seramik grubu Türkiye’de...
“Mapei, bu seneden itibaren dünyada lider olduğu seramik grubuna yönelik ürünlerine Türkiye’de de ciddi bir başlangıç yaptı. Bu vesileyle, eğitim ve seminer desteğimizin yanısıra özellikle sistem çözümlerimizle farklılaşan, ihtiyaç doğrultusunda çok çeşitli ve yüksek standartlarda ürünler sunuyoruz. Mapei’nin uluslararası deneyimini ve dünyadaki liderliğini, çok önem verdiği Türkiye pazarında da gerçekleştirme anlamında yatırımlar ve çalışmalar yapıyoruz...”

Kurallar koyan marka olmayı amaçlıyoruz
“Mapei Türkiye olarak boya ve ısı yalıtım sistemlerinde de kuralları koyan marka olmayı amaçlıyoruz. Bu amaca uygun olarak uluslararası standartlarda dış cephe ısı yalıtım sistemleri ve sektöre renk katacak olan yenilikçi boyalar üretiyoruz. Ürünlerimizin üstün performansları ve pazara sunmuş olduğumuz Isı Yalıtımda Destek Paketi sayesinde hem nihai tüketicinin hem de bayilerimizin beklentilerini karşılayacak çözümler sunuyoruz. Dünya genelindeki 77 yıllık tecrübemizle ülkemiz ısı yalıtım ve boya pazarına da birçok yenilik sunmaya hazırlanıyoruz. Ürün gamımızda yer alan yeni nesil dübelleme sistemleri, üstün nitelikli astarsız uygulanabilen yeni nesil boyalar ve üstün performanslarıyla pazarda kısa sürede kabul görmüş olan ısı yalıtım sıva, yapıştırıcı ve mineral kaplama gibi ürünlerimizin üretimlerine kısa süre önce başladık.  Milano Merkez Ar-Ge’nin de desteğiyle oluşturduğumuz ürün gamımız, pazarda farklı bir kulvarda yer almamıza imkan tanıyacak nitelikte ürünlerden oluşuyor. Birkaç yıl içerisinde  arzuladığımız pozisyona ulaşacağımızı düşünüyorum.”

Geri