E-dergi
e-dergi
Haberler

Harun Hasyüncü: "Erzurum'dan Çok Antalya'nın Yalıtıma İhtiyacı Var"

Ravaber Yapı Ürünleri A.Ş. Genel Müdürü Harun Hasyüncü, Türkiye'nin enerjide dışa bağımlı bir ülke olmasına rağmen enerjiyi verimli kullanmadığını, enerjiyi verimli kullanmanın en temel yolunun yalıtımdan geçtiğini ve tüm yasal düzenlemelere rağmen Türkiye'de mevcut binaların yüzde 85'inde yalıtım bulunmadığını belirtti.


Hasyüncü, “Binalarımızda enerji verimliliği olması için  standartlara uygun yalıtım yapılması gerekir. Yalıtım denilince akla soğuktan korunmak geliyor. Sıcak bölgelerin sanki yalıtıma ihtiyacı yokmuş gibi yanlış bir algı var. Isı yalıtımı aslında hem soğuğa hem de sıcağa karşı yapılmalı. Türkiye’de Erzurum’dan çok Antalya’nın yalıtıma ihtiyacı var. Çünkü aynı şartlara sahip 100 metrekare alanın yazın soğutulması için kışın ısıtılmasına oranla 2 katı daha fazla enerji harcanır” dedi.

Enerji verimliliği açısından ısı yalıtımı önemliyken, yangın yalıtımı ise hayati öneme sahip diyen Hasyüncü, “Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik çerçevesinde 7 kat ve üzeri binaların cephelerinde minimum A2 sınıfı zor yanıcı malzemelerin kullanılması zorunlu. Ravaber’in üretmiş olduğu taşyünü yalıtım malzemeleri EN 13501 standartlarına göre A1 sınıfı yanmaz malzemeler sınıfında. Yaşam alanlarının konforu açısında da ses yalıtımı çok önemli. Mineral taşyünü yalıtım ürünleri lifli yapısı sayesinde 100 desibel üzeri gürültüleri 0 desibele kadar düşürebilme özelliğine sahip. Yapı malzemelerinin nefes alabilmesi de önemli. Üretmiş olduğumuz taşyününün buhar difüzyon direnci 1’dir. Bu değer hava ile aynıdır. Yani nefes alabilme ve nem yalıtımı yapabilme özelliğine de sahiptir. Bundan dolayı mineral taşyünü ürünler ısı yalıtımı ile sadece binalarda enerji verimliği yapmakla kalmayıp aynı zamanda yangın yalıtımı, ses yalıtımı ve nem yalıtımı özellikleriyle de 4 yalıtımı aynı anda yapabilir” şeklinde konuştu. 

Ravaber’in çatısına kurduğu 1000 kW (1 MW) güneş paneli sayesinde ihtiyacı olan elektriğin bir kısmını kendisinin ürettiğine değinen Hasyüncü, “Başka bir deyişle Ravaber ürettiği malzeme ile binalarda enerji verimliliği sağlamakla kalmayıp aynı zamanda üretim için gerekli enerji ihtiyacını da doğal güneş kaynağından sağlayarak sözde değil özünde enerji verimliliğine dikkat çekerek örnek bir firma oluyor” ifadelerini kullandı. 
70 bin ton yılık üretim kapasitesine 2015 yılında 40 bin tonluk ilave yatırım yaparak toplamda 110 bin ton kapasiteye yükselteceklerini söyleyen Harun Hasyüncü, makina siparişleri verilen ve 22 milyon euro olarak bütçelenen yatırımın 2016 yılının başında tamamlanarak ulaşılacak 110 bin ton yıllık kapasitenin sadece Türkiye’nin değil aynı zamanda da yakın coğrafyanın en büyük kapasitesine sahip olacağını belirtti.

11 Haziran 2015

Geri