E-dergi
e-dergi
Haberler

Türkiye İMSAD'dan İki Dev İşbirliği

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD), çevre sertifikasyonları konusunda dünyanın lider kuruluşları olan UL Verification Services Inc. ve IBU (Institut Bauen und Umwelt e.V.) ile iki ayrı stratejik işbirliği protokolü imzaladı.
Bu işbirlikleri çerçevesinde Türkiye İMSAD, IBU ile “Çevresel Ürün Deklarasyonları (EPD)” konusunda, UL Environment ile de “Ürün Etiketleme ve Belgelendirme” konularında çalışmalar yapacak. İşbirliğinin ikinci adımında ise Türkiye İMSAD’ın, UL Environment ve IBU’nun Türkiye’de yetkili program operatörü olması hedefleniyor.

Çevresel Ürün Deklarasyonları alanında Avrupa’nın en önemli organizasyonu olan IBU, 2010 yılından bu yana Türkiye’de önde gelen EPD Belgelendirme Kurumu olarak hizmet veriyor. Ülkemizdeki ilk Çevresel Ürün Sertifikasyonu, IBU imzası taşıyor. Bugüne kadar Türkiye’de alınan Çevresel Ürün Sertifikaları’nın çoğunda da IBU amblemi yer alıyor. UL Environment ise “Etiketleme ve Belgelendirme” işlemlerinin yanı sıra VOC İçerik ve Emisyon Testi, GreenGuard Sertifikası, Sağlık Ürün Deklarasyonu ile yerel malzeme ve geri dönüştürülmüş içerikleri gibi ‘Çevresel İddiaların Onaylanması’ konularında uluslararası alanda hizmet veriyor.

Fethi Hinginar: “Türkiye İMSAD Sürdürülebilir Üretime Rehberlik Ediyor”
İnşaat malzemesi sanayinde sürdürülebilirliği, yaşam kalitesi olarak gördüklerini söyleyen Türkiye İMSAD Başkanı Fethi Hinginar, geçen yıl dünyada ilk defa sektörel bir sivil toplum kuruluşu olarak Küresel Raporlama Girişimi’nin (GRI), “G4 rehberi” kapsamında “Sürdürülebilirlik Raporu” hazırladıklarını belirtti. Hinginar, düzenlenen imza töreninde yaptığı konuşmada, sektörün doğru gelişimi için çalışmalar yürüten Türkiye İMSAD olarak, alanlarında dünya lideri olan IBU ve UL Environment ile işbirliğine gitmekten ve böylece sürdürülebilir üretime rehberlik etmekten büyük memnuniyet duyduklarını belirtti.

11 Haziran 2015

Geri