E-dergi
e-dergi
Haberler

İlk 5 Aydaki Proje Lansmanları Yeşil Olsaydı Türkiye İlk 10'a Girerdi

Çevre dostu yeşil binalar konusunda danışmanlık hizmeti vermek üzere 2008 yılında kurulan Altensis, 55 projenin uluslararası çevre dostu sertifikalara erişmesini sağladı.
Altensis Kurucu Ortağı Berkay Somalı, hali hazırda 45 projenin de sertifika aşamasında olduğunu belirterek 2016 yılsonu itibariyle de 100. projeyi sertifikalandırarak dalya demeyi planladıklarını açıkladı.

Hizmet verdikleri projelerin konuttan ofise, eğitim binalarından uluslararası şirketlerin merkezlerine, turizmden endüstri tesislerine kadar geniş bir yelpazeye yayıldığını belirten Berkay Somalı, şirket olarak tek bir kategoride değil tüm Yeşil Bina kategorilerinde uzmanlaştıklarını ifade etti.  Berkay Somalı, “Hedefimiz sadece Altensis’in lider pozisyonunu korumak değil, aynı zamanda Türkiye’yi de uluslararası ligde yukarılara taşımak” diye konuştu.

Türkiye’yi uluslararası ligde yukarıya taşıyabilmek için sadece Yeşil Bina sayısını artırmanın yeterli olmadığının altını çizen Berkay Somalı, öncü ve vizyoner pozisyonlarının getirdiği sorumluluğun farkında olduklarını belirterek “Gerek eğitimler düzenleyerek gerekse medyada farkındalığı artırmaya çalışarak sürdürülebilirlik anlayışının yaygınlaşmasını hedef edindik. Türkiye 90-100 değil binlerce projesiyle Yeşil Bina liginde yer almayı hak ediyor. Bunun için gayrimenkul geliştiricilerinden proje tasarımcılarına, bürokrasiden eğitimcilere kadar herkesin üzerine düşeni yapması gerekiyor.  Çünkü Türkiye’nin uluslararası alanda ilk 10’da yer alması işten bile değil. Türkiye’de sadece 2015 yılında  lansmanı yapılan markalı gayrimenkul projeleri bile Yeşil Bina hedefinde olsalardı Türkiye uluslararası ligde ilk 10’da yer alırdı” dedi.

Türkiye’nin Yeşil Üretim Merkezleri
Sürdürülebilirlik politikaları Türkiye’de endüstriyel tesisleri de etkisine aldı. Enerji verimliliği ve çevre dostu süreçleri içeren Yeşil Bina sertifikasını alan tesisler, yeşil üretim merkezlerinin en iyi örneklerini oluşturdu. Altensis Kurucu Ortaklarından Serkan Emin, bazı yabancı sermayeli şirketlerin dünyadaki ilk sertifikalı binalarının bile Türkiye’de yer aldığına dikkat çekti.

Türkiye’de 10’dan fazla tesis ve fabrikanın sürdürülebilirlik sürecine danışmanlık hizmeti verdiklerini söyleyen Serkan Emin, bu öncü projeler sayesinde alan bazında bakıldığında toplam endüstriyel alanın çevre açısından kurtarılmış bölge olarak tanımlanabileceğini belirterek, henüz ekonomi açısından büyük bir alan teşkil etmeyen bu örneklerin artması için çaba gösterdiklerini açıkladı. 

Serkan Emin, yüzey ölçeğinde değilse bile uygulamalar bazında Türkiye’deki yeşil endüstri merkezlerinin bazılarının dünyaya örnek taşıyabilecek nitelikleri olduğunu da vurguladı. Altensis Kurucu Ortağı Serkan Emin bazı yabancı sermayeli şirketlerin dünyadaki ilk yeşil üretim merkezi binalarının Türkiye’de yer aldığını söyledi.

Schneider Elektrik’in Taysad OSB’deki yeni trafo fabrikası Schneider’in dünyadaki ilk LEED Gold sertifikalı binası olurken, Unilever’in Konya Fabrikası, yağmur suyunun yeniden kullanımı, ısı geri kazanımı, yerinde atık ayrıştırma gibi ileri düzeyde çevre sistemleri sayesinde dünyadaki ilk Enerji ve Çevre Dostu Tasarımda Liderlik (LEED) sertifikalı dondurma fabrikası olarak kayıtlara geçti. Fabrika ayrıca, ilk gününden itibaren “sıfır katı atık” hedefini gerçekleştiriyor.

İnci Akü Manisa Fabrikası, Sabancı Üniversitesi Nanoteknoloji Binası, Philips Türkiye Merkez Ofisi, Unilever Türkiye Merkez Ofisi, Grundfos Türkiye Genel Müdürlüğü, Ytong Çatalca Tesisleri Projesi, BASF Yapı Kimyasalları Laboratuvar Binası, Borusan Bandırma RES İdari Binası, Çelik Alüminyum Döküm Fabrikası da iyi birer yeşil üretim merkezi örnekleri olarak karşımıza çıkıyor.

11 Haziran 2015

Geri