E-dergi
e-dergi
Haberler

Kelebek Sitesi'nde BTM Yeşil Bahçe Çatı Sistemleri Tercih Edildi

Ekşioğlu Haneks İnşaat'ın Tuzla'da hayata geçirdiği Kelebek Sitesi projesinde BTM Yeşil Çatı Sistemleri uygulandı. Toplam otopark üstü yeşil çatı alanı 600 metrekare olan projenin uygulaması, inşaat firmasının kendi yalıtım ekipleri aracılığıyla yapıldı.

Otopark üzeri teras üzerinde su yalıtımı katmanları olarak sırasıyla BTM Bitümer astar, PE3 bitümlü örtü ve DIN 4062 belgeli kök tutma özellikli SBS katkılı bitümlü örtü Botanik PE3, TS 11758–2 uygulama standardına uygun olarak döşendi. Daha sonra seyrek yeşillendirme ve sedum bitkilendirmeye yönelik BTM Yeşil Çatı sistem bileşilenleri uygulaması yapıldı. Su yalıtım katmanları üzerine drene olan fazla suyu tutacak ve süzgeçlere yönlendirecek minimum 2 litre su tutma özellikli RMS 300 nem tutucu şilte, birbiri üzerine 10 cm bindirilerek serildi. Üzerine topraktan süzülen suları depolama ve delikleri aracılığıyla aşağıya fazlasını drene edecek 25 mm çift kademeli drenaj levhası FKD 25, minimum bir sıra birbiri içine bindirilerek uygulandı. Sistemin en üst katmanı olarak filtre ve ayırıcı görev üstlenen Type 105 sistem filtresi, birbiri üzerine 10 cm bindirilerek serildi. Bu noktadan sonra firmanın peyzaj ekibinin temin etmiş olduğu 20–25 cm’lik yeşil çatı sistemine uygun toprak katmanı eklenerek bitki tabakasının alt zemini ve bitkilendirme oluşturuldu.

Kelebek Sitesi Konutları

Anka Natura Evleri Yeşil Çatı Uygulaması da BTM Sistemleri’yle Yapıldı
Akşan Prokar İnşaat’ın Anka Natura Evleri projesinin mevcut 1000 metrekare teras alanında yapılan yeşil çatı uygulaması, BTM Ankara Bayisi Icon Yapı tarafından BTM Yeşil Çatı Sistemleri’yle gerçekleştirildi.
Uygulama sırasıyla şu şekilde yapıldı: Eğim betonu üzerine ayırıcı geotekstil keçe serilmesinin ardından su yalıtımı katmanı olarak EN 13948 belgeli kök tutma özellikli sentetik örtü BTM Polyplan RU-P 1.2 mm PVC, 10 cm binili olarak ek yerlerinden sıcak hava kaynağı ile yapıştırılarak döşendi. Su yalıtımı üzerine BTM Polpan 5 cm XPS serilerek ısı yalıtımı sağlandı. Daha sonra seyrek yeşillendirme ve sedum bitkilendirmeye yönelik BTM Yeşil Çatı sistem bileşilenleri uygulaması yapıldı. Isı yalıtımı üzerine drene olan fazla suyu yönlendirecek buhar geçirgenliği yüksek ayırıcı tabaka Type RS125 poliproplen şilte, birbiri üzerine 10 cm bindirilerek serildi. Üzerine topraktan süzülen suları depolama ve delikleri aracılığı ile aşağıya fazlasını drene edecek 25 mm çift kademeli drenaj levhası FKD 25, minimum bir sıra birbiri içine bindirilerek uygulandı. Sistemin en üst katmanı olarak filtre ve ayırıcı görev üstlenen Typar SF 32 110 gr’lık poliproplen sistem filtresi, birbiri üzerine 10 cm bindirilerek serildi. Bu noktadan sonra firmanın peyzaj ekibinin temin ettiği 30 cm’lik yeşil çatı sistemine uygun toprak katmanı eklenerek bitki tabakasının alt zemini ve bitkilendirme oluşturuldu.

Geri