E-dergi
e-dergi
Haberler

Depreme Karşı Su Yalıtımı Şart

BTM Yönetim Kurulu Başkanı Levent Ürkmez, 17 Ağustos depreminde binaların yıkılmasının en önemli nedeninin korozyon (paslanma) olduğunu söyleyerek tüm karar vericileri su yalıtımı uygulamaları konusunda daha bilinçli olmaya davet etti.

“Kentsel dönüşüm kapsamında riskli ve çürük yapıların yenilenmesi sürecinde geçmiş hatalardan ders alınmalı” diyen Ürkmez, “Binaların, yeni yasal düzenlemeler dikkate alınarak inşa edilmesi ile çok daha dayanıklı yapılar elde edilmesi mümkün. Bir binanın depreme karşı dayanıklı olması için en önemli sigortası su yalıtımı. Su yalıtımı olmayan binaların taşıyıcı sistemlerindeki demirler yıllar içinde korozyona uğruyor. Yapılan testler de gösteriyor ki su yalıtımsız bir bina 10 yıl içinde taşıma kapasitesinin yüzde 66’sını kaybediyor. Güvenli binalar için alınması gereken ilk ve en önemli tedbir, standartlara uygun, CE belgeli yalıtım malzemeleriyle su yalıtımı sağlanması” şeklinde konuştu.

BTM Yönetim Kurulu Başkanı Levent Ürkmez

Levent Ürkmez, yalıtım alanında çatıdan temele geniş bir ürün yelpazesiyle sektöre hizmet veren BTM’nin dünya standartlarında CE belgeli su yalıtımı ürünleriyle binaların ömrünü uzatarak daha güvenli hale gelmesine katkıda bulunduğunu ifade etti. 

Mevcut binaların yüzde 85’i güvenli değil
Türkiye’deki mevcut binaların yüzde 85’inde su yalıtımı olmadığını ve ülkemizde yaşanacak depremlerde binaların birçoğunun korozyon nedeniyle yıkılmasının kaçınılmaz olduğunu sözlerine ekleyen Ürkmez, depremi önlemenin mümkün olmadığına ancak güvenli binalar inşa edilebileceğine dikkat çekti.

Ürkmez, “Bir binanın güvenliği ve dayanımı için su yalıtımının önemini her fırsatta vurguluyoruz. Zaman kaybetmeden depreme karşı gerekli önlemleri almak gerekiyor. Geçtiğimiz yıl tüm kamu binalarında su yalıtımı bir genelge ile zorunlu hale geldi. Su yalıtımı uygulaması sadece kamu binaları için değil, tüm binalar için zorunlu olmalı. Bu konuda en kısa sürede güzel gelişmelerin yaşanmasını bekliyoruz” dedi.

Geri