E-dergi
e-dergi
Röportaj

ÇBS İzoguard Satış ve Pazarlama Müdürü Hakan Yılmaz: "Sektörde Yüzde 30 Büyüme Bekleniyor"Nisan 2014 / Sayı: 121

ÇBS İzoguard Satış ve Pazarlama Müdürü Hakan Yılmaz, geçtiğimiz yıl inşaat sektöründen çok daha iyi bir büyüme performansı göstererek, pazar payını 6 milyar liraya ulaştıran yalıtım sektörünün 2014 yılında da yüzde otuza yakın büyüyebileceğini söylüyor. ÇBS İzoguard'ın önümüzdeki dönemde su ve ses yalıtımıyla ilgili de yeni ürünler piyasaya süreceğini ifade eden Yılmaz, "İşimizi her yıl ikiye katlamamız çok olağan" diyor. 


Geçen yıl kaydettiği yüzde100 büyüme ile ısı yalıtım sektöründe dikkat çeken markalardan birisi haline gelen ÇBS İzoguard, önümüzdeki dönemde ısı ve ses yalıtım ürünlerini de piyasaya sunacak. Hem yalıtım sektörü, hem ÇBS’nin yeni markaları hem de İzoguard ile ilgili bilgi aldığımız ÇBS İzoguard Satış ve Pazarlama Müdürü Hakan Yılmaz, “Doğru bir marka ve doğru bir ürünle çıktık. Dolayısıyla işimizi her yıl ikiye katlamamız olağandı. Hedefimiz, 5 yılda 15 milyon metrekare yıllık satış adedine ulaşmaktı. Bu hedefe doğru yavaş yavaş ilerliyoruz. Umarım beşinci yılımızda bu rakamları yakalamış olacağız” diyor ve sektörle ilgili şu yorumları yapıyor: “Yükselen hayat standartlarına bağlı olarak kaliteli yapılara duyulan ihtiyaç ve mevcut yapı stoklarında güçlendirme çalışmaları, yalıtım sektörünün potansiyelinin büyük olduğunu gösteriyor. Yalıtım sektörü 2013 yılında, içerisinde yer aldığı inşaat sektöründen daha iyi bir büyüme performansı göstererek pazar payını 6 milyar liraya ulaştırdı ve yüzde 5 büyüme kaydeden inşaat sektörüne yüzde 15 oranında fark attı. Bu açıdan bakıldığında sektör hepimiz için fırsatlara sahip. İnşaat ve İnşaat Malzemeleri Sektörünün 2013 Yılı Değerlendirmesi Raporu’nda, 2013 yılında yüzde 4 oranında büyüme kaydeden inşaat sektörünün, özel sektörün ivmesiyle 2014 yılında yüzde 5 oranında büyüyeceği belirtiliyor. Ancak bu rakamlar yalıtım sektörünün 2014 için öngördüğü değerlerin oldukça altında. Geçtiğimiz yılı yüzde 20 büyüme ile kapatan sektör, 2014’te bu rakamların yüzde 30’lara kadar yükseleceği kanaatinde.”
“Sektörde rekabet arttı ve sektörün yanlışa sürüklenmemesi adına denetleme çok önem kazandı. Bu konuda ulusal oyunculara da çok iş düşüyor, onların da bilinçli hareket etmeleri gerekiyor. Üst denetlemenin daha doğru olacağı kanaatindeyim. Diğer taraftan, Enerji Kimlik Belgesi ile yetinilmemeli ve yalıtımın ne kadar önemli olduğu vurgulanmalı. Örneğin kamu spotları enerjiyi tasarruflu kullanma yönünde yaptırılırsa ve bu bilinç ilkokuldaki çocuklardan başlarsa gerçekten ülkeye çok ciddi katkı sağlamış oluruz.” 

Yüzde yüz büyüme sağladık
“ÇBS Boya, yaklaşık 60 yıldır sektöre hizmet sunan Türkiye’nin en eski boya firmalarından birisi. Erkurt Holding ise Türkiye’de otomotiv yalıtım alanında faaliyet gösteren bir firma ve bu yıl 37. yılını kutluyor. Bu iki firma boya ve yalıtım alanındaki tecrübelerini birleştirerek 2010 yılında ÇBS İzoguard Isı Yalıtım Sistemleri firmasını kurdular. Erkurt Holding, şu anda hemen hemen otomotiv firmalarının hepsine ses yalıtımı alanında üretim yapıyor. ÇBS İzoguard markasını oluştururken ÇBS’nin ve Erkurt Holding’in ciddi birikimini iyi değerlendirmek istedik. Bunun neticesine kaliteli ürün kavramına çok önem verdik. Çünkü üzerine marka logonuzu koyduğunuz üründen muhakkak olumlu geri dönüşler almanız gerekiyor. Bu bağlamda altyapı ve Ar-Ge çalışması yaptık. Sonucunda ÇBS İzoguard’ı olumsuz geri dönüşü olmayan, aksine sürekli övgü alan bir sistem haline getirdik. Yüzde 100 büyüme sağladık. Ciromuzu her yıl ikiye katlıyoruz. Piyasadan, ikinci ve üçüncü kalite ürün talepleri geliyor ama biz tek kalite ürün üretiyoruz. İzoguard Isı Yalıtım Sistemi’nde ağırlıklı olarak EPS ile yola çıktık. XPS ve taşyününe yönelik talepler de geldi ve bu kategoride fason üretimler yaptırdık. Ancak yalıtımla ilgili satışımızı ağırlıklı EPS oluşturuyor. Türkiye’de özellikle son 2-3 yıldır yanmazlık özelliğinden dolayı taşyününe bir eğilim var. Biz de 2014 yılında taşyünü ile ilgili daha ciddi çalışmalar yapacağız.” 


Ses ve su yalıtım ürünlerimizi piyasaya süreceğiz
“Erkurt Holding’in ses yalıtımı alanındaki deneyimini sektöre aktarmayı hedefliyoruz. Ses geçişlerinin engellenmesi için zaten bazı projelerde ürünlerimiz kullanılıyordu. Piyasadan talep de görüyorduk. Yalıtım konusunda uzman bir akademisyen ile işin altyapısını hazırladık. Ürünlerin testlerini İstanbul Teknik Üniversitesi’nde yaptırdık. Ses yalıtımıyla ilgili ürünlerimiz bu yılın ikinci yarısında hazır hale gelecek. Ürünlerimizi, taban, duvar ve tavanda kullanım alanlarına göre üçe ayırdık. Ses yalıtım çok teknik bir konu olduğundan ayrı bir kadro oluşturacağız. Erkurt Holding olarak ÇBS İzoguard markasıyla su yalıtımıyla ilgili 6 ürün üzerinde çalıştık ve ürünlerimizi de oluşturduk. Önümüzdeki ay sektörün beğenisine sunacağız. Dolayısıyla bu yıl yapı kimyasalları sektörüne de giriş yapmış olacağız...”

Yaklaşık yüz bayimiz var
“Satıcı ve uygulamacı olmak üzere iki tür bayimiz var. Belirli bölgeleri satıcı bayilerimize bırakıyoruz ve onlar alt bayilikler oluşturuyorlar. Uygulama bayilerini ise daha çok önemsememiz gerekiyor. Çünkü bu bayilerimiz, malzemenin kendini göstermesini sağlayan unsurlar. Uygulama bayilerimizi sürekli eğitimlere tâbi tutuyoruz. Bayimiz kötü bir uygulama yaptığında hiç kimse bayinin ismini anmıyor, ürünün ismini anıyor. Bu sebepten dolayı uygulama bayimize ve eğitimlerine çok önem veriyoruz. İşin yüzde 90’ında uygulama bayilerimiz üzerinden gidiyoruz. Türkiye’de yaklaşık yüz bayimiz var. Ayrıca son kullanıcı ile uygulama bayiyi biraraya getiren seminerler de yapıyoruz.” 

Kalite standartlarının olması gerekiyor
“Son tüketicinin markaya olan güveni var ama onun dışında tüketici bir takım belgeler de soruyor. Dolayısıyla sahip olduğumuz İZODER Kalite Onay Sertifikası (İKOS) tüketici tarafından önemseniyor. Kalite kontrollerinin genişletilmesi gerektiğini düşünüyoruz. Denetleme mekanizmaları ne kadar zayıfsa usulsüzlük de o oranda artabilir. Denetleme mekanizmaları genişlediğinde ise kendinizi geliştirmek ve farklılaşmak adına gayret gösteriyorsunuz. Sadece TSE yetmiyor, ayrıştırıcı bir takım kalite standartlarının da olması gerekiyor.”

Kentsel dönüşüm ciddi bir fırsat
“Kentsel dönüşüm çerçevesinde 6-7 milyon konuttan söz ediliyor. Bu, daha yaşanabilir bir çevre ve insanların huzur içinde olacağı binalar için bir fırsattır. Bunu gerçek anlamda fırsata çevirmek hem kanun koyucuların, hem yerel yönetimlerin hem de bizlerin doğru işbirliği ile yapabileceği çalışmalarla mümkün olacaktır. Artık yeni binaların hepsinde yalıtım zorunluluk. Dolayısıyla bu hem ülke ekonomisine hem de insanların ceplerine katkı sağlayacak. Biz de yerel belediyeler ve bu işi yapan inşaat firmalarıyla çalışma yapıyoruz. Yalıtımın sadece enerji tasarrufu ve insanların konforuna faydası yok, binanın donatılarına da faydası var.

Geri