E-dergi
e-dergi
Haberler

Türkiye'de 150 Bin Konut EKB Aldı

Türkiye'deki binaların enerjiyi daha verimli ve tasarruflu kullanmaları için Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın çalışmaları doğrultusunda hazırlanan Enerji Kimlik Belgesi (EKB) alma zorunluluğu ile Türkiye'de şimdiye kadar 150 bin konut EKB aldı.

Binanın enerji ihtiyacı ve enerji tüketim sınıflandırması, yalıtım özellikleri (ısıtma/soğutma sistemlerinin verimliliği) ile ilgili bilgileri içeren EKB, yeni binaların belediyelerden yapı kullanma izni alması aşamasında zorunlu tutuluyor.

Filli Boya Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Gülay Dindoruk

Filli Boya Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Gülay Dindoruk konuyla ilgili olarak “Ülkemizde enerjinin yaklaşık yüzde 37,2’sini binalarda, binalarda harcadığımız toplam enerjinin de yüzde 70’ini bina ısıtmasında kullanıyoruz. Bu durum, ülkemizdeki toplam enerjinin yüzde 26’sını binaları ısıtmak için harcadığımızı gösteriyor. Toplam enerjimizin yaklaşık yüzde 75’ini ve doğalgazımızın neredeyse yüzde 100’ünü ithal yollarla tedarik ettiğimizi göz önünde bulundurursak, binalarda uygulanacak olan verimliliğinin ne kadar önemli olduğunu görebiliriz” dedi.
Binalarda tüketilen enerjiyi azaltmak için, alınacak tedbirlerin EKB ile belgelendirilmesinin son derece önemli olduğunu vurgulayan Dindoruk, şöyle devam etti: “Isı yalıtımı sonrası alınmış EKB ile konutların sahibi veya kiracısı hem ısı yalıtımının sağladığı yüzde 50 tasarruftan istifade ediyor, hem de binanın alım-satımdaki değerinin artmasını sağlıyor” şeklinde konuştu.

Geri