E-dergi
e-dergi
Haberler

Türkiye Genelinde 6,5 Milyon Bina Deprem Riski Altında

Türkiye'de yaklaşık 20 milyonluk konut stoğunun yüzde 45 gibi önemli bir kısmının sağlıksız ve ruhsatsız yapılaşmadan oluştuğu ifade ediliyor.
Büyük bölümü birinci derece deprem bölgesi içinde yer alan Türkiye’de, düzensiz yapılaşma ve düşük yapı kalitesi, can kayıplarının en büyük sebebi olarak görülüyor. Deprem Haftası nedeniyle yanlış bilinenlere dikkat çeken Türk Ytong Genel Müdürü Gökhan Erel, “Dayanıklılık için binaların ağır malzemelerle inşa edilmesi gibi yanlış bir bilgi var, aksine can kurtarmanın yolu hafif yapılardan geçiyor” dedi.

Türk Ytong Genel Müdürü Gökhan Erel

Türk Ytong Genel Müdürü Gökhan Erel, Türkiye’de yüzde 45’i oturulamaz durumda olan, 6,5 milyonu acilen yenilenmesi gereken binalar için kentsel dönüşümün önemli bir fırsat olduğunu vurguladı. Kentsel dönüşüm konusunda bir konunun gözden kaçırıldığını işaret eden Erel, “Kentsel dönüşüm çalışmalarında sadece yapılara odaklanıp, kent planlama, arazi, çevresel etki değerlendirmeleri gibi noktaların kapsamlı ele alınmaması, yapılan çalışmaların bütünlüğünü olumsuz etkiliyor” dedi.

Türk Ytong ile 50 Yılda 10 Milyar Doları Aşkın Enerji Tasarrufu
Çevre Dostu Yeşil Binalar Derneği (ÇEDBİK) tarafından Türk Ytong’un da desteğiyle düzenlenen 3. Uluslararası Yeşil Binalar Zirvesi’ne, Türk Ytong’un misafiri olarak katılan Alman Yapı ve Çevre Enstitüsü (IBU) Yönetim Kurulu Üyesi ve Ytong Almanya Ar-Ge Merkezi Yöneticisi Dr. Hartmut Walther, Avrupa’da yapı malzeme trendleri, 2020 Enerji Yönetmeliği’ne uyum sağlamak için yapılması gerekenler ve sürdürülebilirliğe ilişkin konuşması ile dikkat çekti.
Sürdürülebilir Yapılar için Malzemeye İnovatif Yaklaşım konulu oturumda konuşmacı olarak yer alan Dr. Hartmut Walther, yapı malzemeleri endüstrisindeki gelişme ve trendler ile 2020 sonunda Avrupa’da zorunlu hale gelecek yeni enerji yönetmeliği koşullarına uymak için yapılması gerekenleri aktardı. 

Ytong Almanya Ar-Ge Merkezi Yöneticisi Dr. Hartmut Walther

Enerji tasarrufu, depreme dayanıklılık ve yangın güvenliği gibi alanlardaki inovatif özellikleri sayesinde Ytong’un yapılarda konforlu, güvenli ve ekonomik bir yaşamın temel taşı haline geldiği belirten Türk Ytong Genel Müdür Yardımcısı Tolga Öztoprak ise bu güne kadar 21 milyon metreküp malzeme ile yaklaşık 1 milyon 500 bin adet konut inşa ettiklerinin altını çizdi. Öztoprak, “Ytong ile yapılan konutlarda 10 milyar doları aşkın enerji tasarrufu sağlanarak, ülkemiz ekonomisine ciddi katkıda bulunduk” dedi.

Geri