E-dergi
e-dergi
Haberler

Kentsel Yaşamın Önemli Sorunu: Ses Kirliliği ve Gürültü

Türkiye'de her dört kişiden birinin evinde gürültüden rahatsız olduğunu belirten Eryap CEO'su ve XPS-Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği Başkanı Emrullah Eruslu, "Türkiye'de yalıtım denince akla ısı veya su yalıtımı geliyor...
Yaptığımız araştırmaya göre Türkiye’de her dört kişiden biri evinde ‘ses kirliliği ve gürültü’ problemi yaşıyor. Buna rağmen, maalesef yangın ve ses yalıtımında bilinç düzeyi istenen oranın çok altında” dedi.

Eryap’ın yaptırdığı, “Türkiye’de Yalıtım” konulu araştırmanın sonuçlarını geçtiğimiz günlerde açıklayan Eryap CEO’su ve XPS-Isı Yalıtımı Sanayicileri Derneği Başkanı Emrullah Eruslu, “Günümüzde gerek evlerde, gerekse işyerlerinde yavaş yavaş önemsenmeye başlanan ses yalıtımı, kentsel dönüşüm sürecinde kaçınılmaz bir ihtiyaç haline geldi. Artık kimse ev dışından gelen gürültüleri duymak istemiyor. Bu nedenle ses yalıtım sistemleri de artık en az ısı yalıtım sistemleri kadar önem kazanmaya başladı” şeklinde konuştu.


İnsan vücudunda kas gerilmeleri, stres, dolaşım bozuklukları gibi çeşitli fizyolojik sorunlara neden olan yapı içinden ya da dışından kaynaklı ses kirliliği/gürültü probleminin, taş yünü gibi doğru malzemelerin kullanımı ile rahatlıkla bertaraf edilebileceğinin altını çizen Eruslu, “Başta konutlar olmak üzere okul, hastane, yurt, otel ve iş yerlerinin gürültünün zararlı etkilerinden korunmasını sağlamak için dış cephe, duvar, döşeme, çatı, kapı, pencere ve tesisat elemanlarında yalıtım önemli rol oynuyor. Yine aynı şekilde uluslararası standartlarda belirlendiği şekliyle doğru malzeme ve uygulamalarla yangına karşı dirençli yapılar inşa etmek mümkün olacaktır” dedi.

Geri