E-dergi
e-dergi
Haberler

BTM Grup'tan Türkiye ve Kazakistan'da Yeni Yatırımlar

Yalıtım şirketi BTM'nin dahil olduğu BTM Grup, 2014 yılında toplam 68 milyon dolarlık yeni yatırım kararı aldı.

Yatırımların en çok dikkat çeken ise 40 milyon dolarlık bir döviz tasarrufu sağlamak amacıyla, uzun yıllardır ithal edilen ve su yalıtım membranlarında taşıyıcı olarak kullanılan Emprenye Polyester Keçe üretim tesisi yatırımı oldu. 35 milyon dolarlık Komple Polyester Keçe üretim fabrikası yatırımı için İtalyan O.R.V. Manufacturing S.p.A. firması ile anlaşan BTM Grup, 2014 yılının son çeyreğinde üretime başlamayı planlıyor.

Ayrıca Ondüle Bitümlü Çatı Levhası üretiminde Türkiye’deki iki üretici firmadan biri olan BTM, 2006 yılından beri üretimini yaptığı mevcut Ondüle Bitümlü Çatı Levhası tesislerinde de tevsi ve modernizasyon yatırımı kararı alarak mevcut kapasitesini yüzde 50 artırma kararı aldı. 10 milyon dolarlık tevsi yatırımına başlayan firma, bu malzemelerin yurtiçindeki ve yurtdışındaki her yıl artan taleplerinin karşılanması ve üretimin yüzde 60’ının ihraç edilmesini hedefleyerek gerekli satış bağlantılarına da başladı.

2007 yılında Kazakistan’da yüzde 100 Türk sermayeli ilk XPS ısı yalıtım plakası üretim fabrikasını kuran BTM, artan talepleri karşılamak üzere Almaty’deki fabrikasında ikinci XPS ısı yalıtım plakası üretim tesisinin yatırımına da başladı. Firma ayrıca Türkiye’den Kazakistan ve diğer Türki Cumhuriyetlere ihraç ettiği Ondüle bitümlü çatı levhalarını üretmek üzere yine Kazakistan’da 15 milyon dolarlık yeni bir üretim tesisinin yatırımlarına da başladı. 

BTM Grubu şirketlerden Levent Kağıt Sanayi ve Ticaret A.Ş. firması da 2003 yılından beri, temizlik ve tuvalet kağıtları üretimi yaptığı mevcut üretim tesislerinde artan ihracat taleplerini karşılamak üzere tevsi ve modernizasyon kararı alarak, kapasitesini yüzde 35 arttırmak üzere 8 milyon dolar değerindeki tevsi yatırımına başladı. Artan kapasitesiyle birlikte üretimin yüzde 60’ının ihraç edilmesi hedefleniyor.

Geri