E-dergi
e-dergi
Haberler

Binalarda Su Yalıtımı Zorunlu Hale Geldi

Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından kamu yapılarında, inşaatlarda temel ve bodrum katlarında su ve nem yalıtımını zorunlu hale getiren genelge yayınlandı.

Genelgede, kontrol ve denetimi altında bulunan kamu binaları projelerinde, yapının yapılacağı arsada su durumu ne olursa olsun, işe ait zemin etüt raporu ve gözlemsel inceleme raporlarına dikkat edilmesi gerektiği belirtildi. Temel altı ve bodrum perde duvarlarında su ve nem yalıtımı yapılırken zemindeki su seviyesi, tipi, derinliğinin ve iklim koşullarının dikkate alınması gerektiği de açıklandı.

Genelgenin yayınlanması ile ilgili konuşan Eryap CEO’su Emrullah Eruslu; “Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü tarafından kamu yapılarında su yalıtımını zorunlu hale getiren genelgenin yayınlanması sektörümüzü sevindirdi. Türkiye’de su yalıtımının yasada olmayıp isteğe bağlı olması sektörümüz için sıkıntı oluşturuyordu, bu genelge hepimizi umutlandırdı. Kentsel dönüşüm süreci içerisinde olduğumuz bugünlerde yeni yapılan binaların daha dayanıklı ve güvenli olabilmesi için binalarda su yalıtımı şart. Kentsel dönüşüm sürecinin henüz daha başındayken su yalıtımını kamu yapılarında zorunlu haline getiren bu genelge ile daha dayanıklı, uzun ömürlü, güvenli, sağlıklı ve konforlu binalar yapabiliriz” dedi.

Eryap, Focus Membran ile yapıları suyun olumsuz etkilerine karşı koruyor
Yapıların deprem sonucu yıkılmalarının en önemli nedeni olan korozyonun önlenmesi için iyi bir su yalıtımı gerekiyor. Eryap, Focus Membran markalı bitümlü su yalıtım örtüleri ile yapıları suya ve suyun olumsuz etkilerine karşı koruyor, yapıların ömrünü uzatıyor.

Her yönüyle Kentsel Dönüşümü destekleyen Eryap, yalıtım malzemeleri ile sektöre farklı ürünler sunarken yeni nesil taşyünü Wooler ile yalıtımda üç temel ihtiyacı bir arada sunuyor. Wooler taşyünü, ısı, ses ve yangın yalıtımını bir arada sunarken yalıtımda çok yönlü avantaj sağlıyor. Wooler, kullanım yeri ve amacına göre farklı boyut ve teknik özelliklerde, Alüminyum ve cam tülü vb. değişik kaplama malzemeleri ile şilte, levha, boru ve dökme şeklinde üretiliyor.

Geri