E-dergi
e-dergi
Teknik

Oteller Tadilat ile Yaza Hazırlanıyor

Semagül Köprülü
FİXA Yapı Kimyasalları
Mimar / Proje ve Teknik Satış ŞefiAralık 2013 / Sayı 117

Yorucu bir çalışma yılının bir haftalık ödülü, yorgunlukların atıldığı, keplerinin havada uçuştuğu mezuniyet törenlerinin, sektörel birçok toplantı ve kongrenin, havuz başında hayat arkadaşına “Evet” diyen gençlerin nikah törenlerinin, kısaca hayata dair en güzel anların tanığıdır “oteller”...

Günümüzde rekabet koşulları nedeniyle tema ve konsept tesisler, ortalama fiyatlarını ve doluluk oranlarını artırmak adına dekorasyondan tasarıma kadar pek çok noktada diğer tesislerden farklı olmayı hedeflemektedirler. Bu trende bağlı olarak artık farklı mimari ve konsept otellere gereksinim duyulmaktadır. Üstelik bu gereksinimin sürekliliği ve kalitesi de çok önemlidir.
Yazın coşku ve eğlencesi, kışın yerini çekiç seslerine bırakır. Proje yöneticisi ile teknik personelin, proje ve konsepti baştan sona kadar vizyon sahibi bir ekiple adım adım yürütmesi ve belirlenen süre içinde hiçbir işi aksatmadan ve eksik bırakmadan tamamlayıp sezona hazırlaması gerekir. Otel tadilatlarında her departmanı ilgilendiren proje uygulamasına gelindiğinde konunun uzmanından görüş alınmalıdır.

Kısa bir inşaat sezonunda bitirilip hizmete açılması istenen otel şantiyelerindeki en büyük maliyetli kayıp, zamandır. Başarılı üretim yapmanın temel kuralı, yapılacak işi iyi tanımak ve kullanılacak malzemeyi buna uygun seçmektir. 
Mühendislik-Mimarlık bilimlerinin eksikliği özellikle otel şantiyesinde veya tadilatında kendini daha fazla hissettirir. Günümüzde yatırımcıların tesis genel müdürü veya koordinatörü olarak mühendis veya mimar kişileri tercih etmeleri, konunun önemini ortaya koymaktadır. İyi bir tadilat ekibi, otelcilik konusunda araştırmacı olmalı, iş planını yürütürken ve malzeme seçimi yaparken, zamanı doğru kullandıracak uygun malzemelere yönelmeli, yapı malzemelerini tanımalı ve sektörü takip etmelidir.

Otellerde hem dekorasyon trendini yakalamak, hem de yenilenmek amacıyla yapılan uygulamaların başında ıslak hacimlerin tadilatları gelir.

FİXA Yapı Kimyasalları olarak FİXA markası adı altında üretimini yaptığımız, zamandan kazandıran, kaliteli, yeni nesil malzemeler, otellerin tadilat şantiyelerinde su yalıtımı uygulamalarında kullanıcılarına ideal çözümler sunmaktadır.
Su yalıtımının iyi yapılmaması, sonradan yeni masraflara ve tadilatlara neden olmaktadır. Özellikle otel gibi yaşamsal konforun en üst seviyede olması beklenen mekanlarda, olası bir su kaçağı, hizmet kalitesi açısından istenmeyen bir durumdur.

Seramik altı yalıtım uygulamalarında, çimento ve akrilik esaslı, çift bileşenli su yalıtım malzemesi AQUACEMENT 2K 205, AQUACEMENT 2K 207 kullanmak, hem eksiz ve derzsiz su yalıtımı yapılmasına imkan verir hem de üzerine herhangi bir kaplama yapmadan seramik uygulamasına geçme kolaylığı sağlar. Çift bileşenli su yalıtım malzemeleri, ıslak hacimlerin yanında su depoları ve yüzme havuzlarında da içme suyu temasına uygun olma özelliği ile güvenle kullanılabilir. Ayrıca banyo, mutfak, balkon gibi ıslak hacimlerde, kaplıca, hamam gibi tesislerde, çimento ve akrilik esaslı AQUACEMENT 2K 251, süper elastik yapısı, çatlak köprüleme özelliğiyle uygulamalarda üstün performans sağlayan bir üründür.

FİXA AQUACEMENT UV 500 ise hafif yük altında, kaplanmayacak teras çatı veya çiçeklik içlerinde, UV’ye maruz kalan noktalardaki su yalıtımı uygulamaları için önerilmektedir. Beyaz çimento ve akrilik esaslı, süper elastik, çift bileşenli bu ürün, tadilat projeleri için hızlı ve ekonomik bir uygulama seçeneği sunmaktadır. 

UV dayanımlı bir diğer ürün ise solvent içermeyen, akrilik reçine esaslı, çok elastik, su bazlı boya ile üzeri boyanabilen, ek yeri oluşturmayan AKRİLAN 600’dür. İç ve dış mekanlarda, balkon ve teraslarda, düz ve eğimli çatılarda, baca kenarı, dere, saçak ve oluklarda rahatlıkla kullanılabilen bu yalıtım malzemesi, 5 gün sonra mekanik dayanım kazanır. 7 gün sonra su geçirimsiz hale gelir, son dayanıma ise 14 gün sonra ulaşır. 

Dış cepheler, dikey yüzeyler ise yağmur sularının içeriye girmesini engelleyen, silikon esaslı su itici, renksiz yüzey koruyucu AQUALON ile suya dayanımlı hale getirilebilir. Üstelik bu malzeme, beton, sıva, kayrak taşı gibi emici yüzeylerde veya cam mozaik kaplı yüzeylerde de kullanılır.


Poliüretan esaslı, iki bileşenli, solvent içermeyen POLAN 620 ise içme suyuna uygun yapısıyla otel su depolarının yalıtımında güvenle tercih edilen bir üründür. Her türlü malzemeye mükemmel yapışır, uygulama yüzeyinde çatlama görülmez. Tuzlu su, tuz çözeltileri, bazlar, seyreltilmiş zayıf asitler, benzin ve mineral yağlara da dayanıklı olan POLAN 620, pratik, eksiz ve derzsiz bir uygulama oluşturur ve otel tadilatlarında sıkça kullanılan bir üründür.
Zamanla yarışan otel tadilatlarında kullanılan bir diğer seçenek de POLAN 600 INVISIBLE’dır. Poliüretan esaslı, tek bileşenli, UV dayanımlı, üzerinde gezilebilen, solvent bazlı, şeffaf son kaplama ve su yalıtım malzemesidir. Sırlı fayans, seramik, doğaltaş, mermer, karo gibi malzemelerle, balkon ve teraslarda görünümü değiştirmeden, su yalıtımı sağlamak için de kullanılır. Sürekli elastik kalan yapısı ile zamanla çatlama yapmaz. Kürlendikten sonra üzerinde gezilebilir. Teras, balkon gibi alanlarda hafif yaya trafiğinden dolayı oluşabilecek aşınmaya, kürlendikten sonra da suya ve dona karşı dayanıklıdır. 

Otel tadilatlarında öne çıkan önemli bir nokta,  mevcut uygulamaların yapılan işlerden zarar görmemesidir. Kırma-dökme işleminin tercih edilmediği şantiyelerde, eski seramikleri sökmeden yapılacak yeni seramik uygulaması için kullanıma hazır, pasta tipi süper elastik seramik yapıştırıcısı AKRİLAN 200 önerilmektedir. İşçilikten tasarruf sağlar, yüksek yapışma özelliğine sahiptir. Boyalı yüzey, alçı panel, alçı sıva veya ahşap gibi yüzeyler üzerine de seramik yapıştırılmasını sağlar. Akrilik emülsiyon esaslı, tek bileşenli ADHERA ürünü ise seramik üstü seramik uygulamalarında çimento esaslı bir yapıştırıcısının tercih edileceği tadilat şantiyelerinde kaplama öncesi aderans artırmak önerilen bir yüksek yapışma gücüne sahip kıvamlı bir astardır. 


Fixa Yapı Kimyasalları, Seramik Yapıştırıcıları, Derz Dolgu Malzemeleri, Onarım ve Güçlendirme Malzemeleri, Harç Katkıları, Zemin Sistemleri, Su Yalıtım Sistemleri, Cephe Sistemleri, Mastik ve Köpük ve de Temizlik ürünlerinden oluşan geniş ürün yelpazesi ile hem tadilatlarda, hem de yeni uygulamalarda kullanıcıların çözüm ortağı olmaya devam edecektir.

Geri