E-dergi
e-dergi
Röportaj

Koramic Yapı Kimyasalları Genel Müdürü Ali Yıldırım: "Yurtdışı Satışlarımız, Yüzde 200'lük Performansa Ulaştı...Aralık 2013 / Sayı 117

2013 yılı Mart ayından bu yana Koramic Yapı Kimyasalları Genel Müdürlüğü görevini üstlenen Ali Yıldırım, yaptıkları çalışmaları ve hedeflerini dergimize anlattı. 2013 yılında ihracatta büyük bir atak yaptıklarını belirten Yıldırım, yurtdışı satışlarda geçen yıla oranla yüzde 200'lük performansa ulaştıklarını söylüyor...

Uzun zamandır Koramic Yapı Kimyasalları bünyesinde görev yapan Ali Yıldırım, geçtiğimiz mart ayında şirketin Genel Müdürlüğü’nü üstlendi. Kuruluşundan bu yana her kademesinde görev aldığı Koramic Yapı Kimyasalları’nın oldukça sağlam altyapıya sahip bir kuruluş olduğunu söyleyen Ali Yıldırım, “Bu açıdan çok şanslıyım. Ancak bir diğer açıdan bakacak olursak zor bir görevi de üstlenmiş oldum. Çünkü zirvede olmak ve zirveyi korumak gerçekten zor. Hedefimiz, zirvedeki bu pozisyonumuzu büyüterek devam ettirmek” diyor.


2017 yılına kadar şirketi hem cirosal hem de çalışan sayısı olarak yüzde 100 büyütmeyi hedeflediklerini belirten Yıldırım, “Bunun için de önümüzdeki 4 yıl içinde yurtiçi satışlarımızı yüzde 200, ihracat satışlarımızı da yüzde 400 artırmamız gerekli. Burada sağlayacağımız başarı, bizi 2017-2021 dönemindeki hedeflerimize götürecek. Koramic Yapı Kimyasalları’nı 2017’ye kadar Türkiye’nin en büyük 1000 sanayi kuruluşu arasına sokmayı kendime misyon edindim. 2017-2021 döneminde de bu hedefimiz ilk 500 şirket arasına girmek olacak. Bunun için de yurtiçi ve yurtdışında yatırımlar yapacağız. 2017 yılına kadar yurtiçinde 6 üretim tesisi hedefliyoruz. Yurtdışında da stratejik olarak belirlediğimiz 6 ülkede yatırımlarımız olacak. İran’la başlayan bu yatırımlarımıza, hedeflediğimiz diğer ülkelerde de ortaklıklar kurarak devam edeceğiz. Yurtdışına yönelik yaptığımız tüm çalışmaların gerek Türkiye’nin gerekse kendi şirketimizin marka değerini daha da yükselteceğine inanıyoruz. Çalışmalarımız iyi başladı, şu anda da iyi gidiyoruz ve hedeflerimize ulaşacağımıza eminim” şeklinde konuşuyor. 

Koramic Yapı Kimyasalları’nın 2013 yılındaki performansına da değinen yıldırım, şunları söylüyor: “2013 yılında yurtiçinde istediğimiz performansı elde edemedik. Bütçe genel değerlendirmesine baktığımızda, yurtiçi satış hedeflerimizin biraz altındayız. Bizim bu yılki en büyük atağımız yurtdışı satışlarla gerçekleşti. Satışta sadece yurtiçine endeksli bir firma olsaydık, ‘bu yılı iyi kapattık’ diyemeyecektim. Ama yurtdışı satışlarımız, geçen yıla oranla yüzde 200’lük bir performansla gidiyor. Yurtdışı satışlardan gelen cirolarla bu yılı iyi ve karlı kapatacağız.”

Son 4 aylık dönemde maliyet artışı, inanılmaz derecede yüksek
“Yurtiçindeki yoğun rekabet nedeniyle fiyatlar indi, buna karşın maliyetlerin de yükselmesi karlılığı azalttı. Bizde hammadde girdilerinin yaklaşık yüzde 30-35’i ithal. Yani, euro ve dolara endeksli. 2013 Mayıs-Ekim dönemini değerlendirdiğinizde, euro’da yüzde 19,5’lik artış var. Yani son 4 aylık dönem içerisinde maliyet artışı inanılmaz derecede yüksek. Yurtiçinde, fiyatınız sabit kalsa dahi maliyet artışından dolayı ciddi bir kârlılık kaybı var. Bu durumda, şirketi daha sürdürülebilir bir şekilde önümüzdeki yıllara taşıyabilmek için  mutlaka para kazanabileceğimiz, kâr edebileceğimiz pazarlara açılmamız gerekiyor.”

“Türkiye bizim için ana pazar ama tek pazar değil. Bizim hedef pazarlarımız, yaklaşık 3 saatlik uçuş mesafesinde yer alan çevre ülkeler. Bölge olarak, Fransız Adaları’na da, Kanada’ya da, ABD’ye de, Güney Afrika’ya da mal satıyoruz. Ama toplam ihracat satışları içinde bu bölgelerin aldığı pay yüzde 20’yi geçmez. Bizim asıl ihracat pazarımız çevre ülkeler. Zaten Türkiye’nin marka olduğu pazarlar da bu bölgeler.”


Yalıtım sektörü, yatırım yapılması gereken en önemli sektörlerden biri
“Şirketimizin faaliyet alanını üçe bölebiliriz. Birinci ana faaliyet alanımız seramik yapıştırıcıları-derz dolguları. İkinci alanımız, ısı ve su yalıtım malzemeleri. Üçüncü alanımız ise epoksi ve poliüretan esaslı ürünler. Epoksi ve poliüretan esaslı ürünleri de su yalıtım ve otopark kaplama olarak sınıflandırıyoruz.”
“Seramik yapıştırıcıları ve derz dolguları alanındaki faaliyetlerimiz, seramik sektörüne endeksli. Seramik sektörünün yurtiçindeki performansına bağlı olarak devam ediyor.” 
“Yalıtım, çok önemli ve önümüzdeki 5 yıllık dönemde en fazla büyüme beklediğimiz iş kolu olacak. Gerek sağladığı konfor, gerek son kullanıcıya sağladığı maliyet avantajı, gerekse kanun ve yönetmeliklerle yalıtım sektörü Türkiye’nin orta ve uzun dönemde yatırım yapılması gereken en önemli sektörleri arasında.”

Koramic Grubu’nun Belçika’daki know-how ve teknolojisi, Bozüyük’e geliyor
“Epoksi ve poliüretan sektörü ise daha teknolojik ürünleri kapsıyor. Bu konuda ciddi bir yatırım yapıyoruz. Koramic Grubu’nun Belçika’da 1964’ten beri var olan şirketinin bütün know-how ve teknolojisini, yeni kuracağımız Bozüyük fabrikamıza getireceğiz. Dolayısıyla Türkiye’de epoksi ve poliüretan ürünlerde ciddi bir üretici olacağız. Üçüncü büyüyeceğimiz iş kolu olarak bunu görüyoruz. İhracat pazarlarında da bize ciro getirecek bir alan. Çünkü bunlar pahalı ve katma değeri yüksek ürünler. Epoksi ve poliüretan 2017’ye kadar olan dönem için üzerinde en fazla duracağımız iş kolu olacak.”

Isı yalıtımındaki büyümemiz yeterli değil
“Isı yalıtımı konusunda, Vitrafix markamızın Vitratherm ve Cermix markamızın Cermitherm ürünleriyle yer alıyoruz. Bu yılki faaliyetlerimize baktığımızda ısı yalıtımı sektöründeki satışlarımızda büyüme görüyoruz ama bana göre yeterli değil. Yani yalıtım sektöründen istediğimiz payı alamadık. Yalıtım sektöründen hedeflediğimiz payı almak için de 2014 yılından itibaren satış kanalı ve pazarlama kısmında ciddi yatırımlarımız olacak.”

“Su yalıtımı bana göre son derece ihmal edilen bir sektör. Isı yalıtımı, yasal düzenlemeler ve nihai kullanıcının bilinçlenmesi sonucu bu kadar çok popüler oldu. Aynı çalışmaların su yalıtımında da yapılması gerekiyor. Su yalıtımı ile ısı yalıtımı arasındaki fark, son kullanıcıya su yalıtımının önemini yeterince anlatamamamız. Firmaların bunu tek tek yapması çok kolay değil. Dolayısıyla STK’larla birlikte su yalıtımının önemini anlatabilirsek ısı yalıtım sektöründeki büyümeyi su yalıtımında da yakalayabiliriz.”

Merdiven altı üretim ve haksız rekabet, sektörün en önemli sorunlarından biri
“Sürdürülebilir bir gelecek ancak doğal kaynakların verimli kullanılmasıyla mümkün olabilir. Üzerinde yaşadığımız dünyayı korumak ve yarınlara yaşanılabilir bir çevre bırakmak adına hepimiz üzerimize düşen görevleri yerine getirmeliyiz. Ülkemizdeki inşaat kalitesinin artmasına paralel olarak; deprem gerçeği, dayanıklı bina ve konut imalatının artması, çevreye ve insana saygılı enerji kimlik belgeli binaların sayısının artması, yaşanabilir ve sürdürülebilir bir çevre ve dünya için inşaatlarda yapı kimyasalı kullanımının artması şart. Saydığımız bu etkenler, birebir yapı kimyasalları sektörünün desteğiyle inşaatlara sağlanıyor. Fakat ülkemiz gerçeği olan standart harici merdiven altı üretimler, haksız rekabet uygulamaları ve bunların da nihai tüketici veya son kullanıcılar tarafından ekonomik imalatlar için avantaj olarak kabul edilmesi; sektörümüz için en büyük sorunlardan biri.”

“Bizler gibi kaliteye, markalaşmaya ve gelişime önem veren, Ar-Ge çalışmalarına hız verip yeni yatırımlar yapan firmaların yanı sıra bir grup üreticinin ‘merdiven altı’ olarak tabir ettiğimiz üretimine hala müşteri bulabiliyor olması üzücü. Standartlara uygun olmayan bu ürünler, gerek yapı ömrünü, gerekse kalitesini olumsuz etkiliyor. Çözüm ise nihai tüketicinin bilinçlenmesi için yapılacak çalışmalardan geçiyor. Ve bu çalışmaların sektördeki öncü firmalar ve STK’lar tarafından sürekliliğinin sağlanması gerekiyor.”


Ali Yıldırım Kimdir?
1994-95 öğretim döneminde ODTÜ Metalurji mühendisliğinden mezun olan Ali Yıldırım, İbrahim Polat Holding’e bağlı Ege İnşaat Malzemeleri A.Ş. ve Markem Marmara Yapı Kimyasalları A.Ş.’de Pazarlama ve Satış müdürlüklerinde görev aldı. 1998 yılında Eczacıbaşı-Koramic Yapı Kimyasalları A.Ş.’nin kurulmasıyla birlikte İntema İnşaat Malzemeleri Pazarlama A.Ş.’de Vitrafix Yapı Kimyasallarından Sorumlu Ürün Yöneticisi olarak çalışmaya başladı.  
2001 yılında Eczacıbaşı – Koramic A.Ş.’ye transfer olan Yıldırım, 2005 yılında firmanın Pazarlama Müdürlüğü görevine atandı.  2011 yılında iki grup arasında yapılan özel bir anlaşmayla yüzde 100 hisselerin Belçika Merkezli Koramic Grubu’na devredildiği şirkette, Mart 2013 tarihi itibariyle Genel Müdürlük görevini üstlendi.

Geri