"Remmers, Detay ve Teknik Gerektiren Alanlarda Daha Etkin"

Remmers Yapı Malzemeleri'nin Pazarlama ve Ticaret Müdürü Dilek Egüz, firmanın detay ve teknik gerektiren alanlarda daha etkin olduğunu söylüyor...

Kasım 2013 / Sayı 116

Remmers 1949 yılında Almanya’da kurulmuş bir aile şirketi. Yapı kimyasalları pazarında başlayan çalışmaları, ahşap grubuyla ilgili çalışmalar takip etmiş ve 1991’de köklü bir ahşap koruma işletmesi olan Avenarius satın alınmış. Bu sayede Remmers, ahşap grubunda da büyük bir ivme kazanmış. Güçlü bir Ar-Ge yapısı oluşturan firma, bu yapıyla birlikte tarihi eser koruma ve restorasyonuna yönelik çok geniş ve güçlü bir ürün gamı oluşturmuş. Bu alanda birçok patentli ve ödüllü ürünü olan firma, önce Almanya ve çevresindeki ülkelerde, ardından da üçüncü kuşak yöneticilerin organizasyonun başına geçmesiyle birlikte tüm Avrupa’da daha etkin bir şekilde faaliyetlerine devam etmiş.
Remmers’in ahşap grubu ürünlerde Avrupa’da söz sahibi bir firma olduğunu söyleyen Remmers Yapı Malzemeleri Pazarlama ve Ticaret Müdürü Dilek Egüz, “Tarihi eser koruma ve restorasyon grubunda ise Avrupa’da pazar lideriyiz” diyor.

Remmers’in ürün gamının “yapı” ve “ahşap” olmak üzere iki ana gruba ayrıldığını ifade eden Dilek Egüz, “Ahşap grubunda mobilya dolguları, cilaları, vernikler ve lakeler ürün gamımız içinde. Yine ahşap grubunda zararlılarla mücadele ürünleri, yangın geciktiriciler, endüstriyel ahşap için emprenyeler, astarlar, boyalar güçlü olduğumuz alanlar. Yapı grubunda ise beton katkıları, su yalıtım sistemleri, ısı yalıtım sistemleri, zemin koruma ve kaplama sistemleri ürün gruplarımız içinde. Yine yapıda onarım ve güçlendirmede de geniş bir ürün gamımız var. Zemin grubunda epoxy ürünlerde çok güçlüyüz. Bu alanda ülkemizde de büyük referanslara sahibiz. Bu referansların başında Akmerkez kapalı otopark zeminleri geliyor. Tarihi eser koruma ve restorasyon, ahşap grubu ve su yalıtımı alanındaki ürünlerimiz daha ön plana çıkıyor. Kısaca Remmers, detay ve teknik gerektiren her alanda daha etkin diyebiliriz” şeklinde konuşuyor.

Su yalıtımında yeni ürün: “Kiesol C”
Remmers ürün gamının su yalıtımında da “çimento esaslı” ve “bitüm esaslı” malzemeler olarak iki gruba ayrıldığını belirten Egüz, “Çimento esaslı malzemelerde tek ve çift bileşenli ürünlerimiz var. Çift bileşenli ürünlerimiz de çatlak köprüleme özelliği oldukça geliştirilmiş. Ayrıca içten uygulama gerektiren alanlar için kristalize malzememiz de bulunuyor. Bitüm esaslı grupta ise sürme esaslı malzemelerde geniş bir ürün çeşitliliğimiz var. Zaten Almanya’daki tesisimizde bitüm malzememizi kendimiz üretiyoruz. Yani bitümlü malzemelerimiz Almanya’dan geliyor. Ar-Ge’miz sürekli yeni ürünler geliştiriyor. Yaklaşık üç ay önce Türkiye pazarına sunduğumuz Kiesol C yeni ürünlerimizden biri. Kiesol C, krem teknolojisi kullanılarak üretilen çok yüksek aktif içeriğe sahip,  yerden yükselen nemlenmeye karşı kullanabilecek eşsiz bir ürün” ifadelerini kullanıyor.

“Remmers IQ-Therm” yakında Türkiye’ye geliyor
Isı yalıtımında Remmers’in bir paket mantolama sistemi bulunduğunu hatırlatan Egüz, “Paket, mantolama sıvası, yapıştırıcısı, dübeli, filesi ve  ısı yalıtım levhasından oluşuyor. Bunun üzerine verdiğimiz bir de cephe boyamız var. Isı yalıtım sistemi ile ilgili çalışmalarımız aktif olarak devam ediyor. Biliyorsunuz enerji verimliliği bilincinin artması bu alandaki ihtiyaçları artıracak ve dolayısıyla pazarı büyütecek. Biz de bu nedenle pazarın ihtiyaçlarına yönelik yeni çalışmalar yapıyoruz. Yakında Remmers IQ- Therm’i ülkemize getiriyoruz. Bu sistem hem içten hem dıştan uygulanabilen, yangın yönetmeliği açısından da güvenli bir sistem. IQ-Therm Avrupa’da oldukça başarılı sonuçlara ulaştı” diyor.

“Tarihi bina restorasyonunda Avrupa’da lideriz”
Firmanın tarihi binaların restorasyonuna yönelik ürünleri hakkında da bilgi veren Dilek Egüz, şunları söylüyor: “Bu alandaki ürünlerimizi ‘temizleyiciler’, ‘tamir ve güçlendirme grubu’, ‘boya’, ‘dolgu malzemeleri’ ve ‘koruyucular’ olarak sınıflandırabiliriz. Tarihi eser yapıların hem maddi hem manevi değeri çok yüksek. Bunlar, bugünkü teknolojilerin dışında doğal teknolojilerle yapılmış yapılar. Dolayısıyla bugünkü her ürünü o binalarda kullanmanız mümkün olmuyor.”
“Ürün gamımızda temizleyiciler ve tamir ürünleri ilk sırada yer alıyor. Bunlar tamamen tarihi yapıların doğal yapısına uygun özel bileşenlerle yapılmış ürünler. Ayrıca yapıların güçlendirilmesine yönelik özel enjeksiyon ürünlerimiz var. Bunun dışında görüntüde bütünlük sağlayacak birtakım dolgu malzemelerimiz ve tamir harçlarımız da bulunuyor. Tarihi binaların yapısına uyumlu bu malzemelerin yanı sıra yine bu binalar için kullanılan özel boyalarımız var. Ve yine bu alan için geliştirdiğimiz ama tarihi binaların dışında modern binalarda özellikle doğaltaş malzemenin korunmasında kullanılan koruyucu malzemelerimiz de mevcut. Özellikle maliyeti çok yüksek olan doğaltaşların kullanıldığı projelerde bu doğaltaşları koruyacak şeffaf koruyucularımız tercih ediliyor.”
“Tarihi bina restorasyonu konusunda sadece teknik bilgi yetmiyor, bu konuda büyük bir tecrübe de gerekiyor. Dolayısıyla bu alanda çok fazla firma yer almıyor. Biz bu alanda Avurpa’da lideriz ve Türkiye’de de lider olacağız. Bu konuda ülkemizdeki referanslarımızın başında Dolmabahçe Sarayı geliyor. Bunun dışında da birçok tarihi binada ürünlerimiz kullanıldı. Şu anda Edirne Selimiye Camii’nin restorasyonunda da yine bizim malzemelerimiz kullanılıyor.”

“Yalıtım, artık bir güvenlik unsuru”
“Remmers için yalıtım çok önemli bir alan. Yalıtım artık temelden çatıya kadar tüm alanları kapsıyor. Sadece ısı kaybını ya da su akışını keserek konfor sağlamaktan öte artık bir güvenlik unsuru oldu. Günümüzde çok yüksek binalar yapılıyor ve bu binalarda yüzlerce insan yaşıyor. Ülkemizde deprem gibi bir gerçeğin de olduğunu göz önüne alarak bu binaları güvenli yapmak zorundayız. Su binada beton ve demir üzerinde olumsuz bir etkiye sahip; bu nedenle de suyu ve nemi binalarımızdan uzak tutmalıyız Yani temelden başlayarak yalıtıma gereken önemi göstermeliyiz. Bunu yaparken de sadece kaliteli ürün kullanmak yeterli değil. Bu kaliteli ürünlerin doğru şekilde kullanılmasını da sağlamak gerekiyor. Çünkü yalıtım hem ürünle hem de uygulamayla birlikte performans gösteren bir sistem.”
“Artık dünyada doğal kaynaklarımız sınırlı ve bunları verimli kullanmak zorundayız. Burada da ısı yalıtımı devreye giriyor. Isı yalıtımı da sadece mantolamayla bitmiyor. Camların, kapının, çatının yapısına kadar bütün bir sistem olarak değerlendirmek gerekiyor. Remmers, çevre bilinci çok yüksek bir firma. Zaten hem ısı hem su yalıtımında bu kadar teknik ürün geliştirmesinin nedeni de bu.”

“Remmers şu anki geldiği noktaya yüksek kalite anlayışıyla ulaşmış bir firma. Hem ülkemizde hem de Avrupa’da aynı çizgide ilerlemeye devam edecektir. Yaşam alanlarımızı daha konforlu ve güvenli hale getirmek için doğa dostu çözümlere yönelik güçlü ürünler geliştirecektir. Biz Remmers olarak hızla büyüyen yapı sektöründe güvenilir, çevreci ve etkin bir çözüm ortağı olmaya devam edeceğiz. Ürünlerimizin büyük kısmında ‘Mavi Melek Sertifikası’ olmasının ardındaki neden de bu yüksek çevre bilinci. Umuyorum ki pazarımız kalite algısı ve çevre bilinci yüksek firmalarla daha güçlü bir geleceğe emin adımlarla gidecek ve Remmers bu alanda adından daha güçlü bir şekilde söz ettirecektir.”

Geri