E-dergi
e-dergi
Haberler

BTM'nin Yeni Nesil Bahçe Çatılar Semineri Gerçekleştirildi


BTM'nin Alman yeşil çatı firması Optigreen'le ortak düzenlediği Yeni Nesil Bahçe Çatılar Semineri gerçekleştirildi. Yapı-Endüstri Merkezi'nde, 5 Ekim Cumartesi günü düzenlenen etkinlikle, yeşil çatı sektöründe ülkemizde gelişen pazar ve ihtiyaçlara yönelik çözümler anlatıldı.


Sektörünün önde gelen firmalarını buluşturan etkinlikte, Türkiye’de bir ilke imza atarak TS EN 13948 sertifikasını alan BTM Botanik PE4 ürününün kullanım avantajları da ele alındı. Etkinlikte BTM Botanik PE4 yalıtım örtüsünün yanı sıra Alman çözüm ortağı Optigreen’in yüksek ve değişken eğimli çatı çözümleri, bahçe çatılara inovasyonun katkıları ve özellikle Avrupa’da ki uygulama örnekleri de çeşitli görsellerle katılımcılara sunuldu.

BTM Satış ve Pazarlamadan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Orkun Ürkmez açılış konuşmasını yaptığı toplantıda “Suyu ve bahçeyi çatıya taşımanız konusunda hepinizin kafasında soru işaretleri olduğunu düşünüyoruz. Bugün buraya bu sorulara gerekli cevapları vermek üzere geldik. Herkese bugüne kadar yoğun yapılaşma nedeniyle doğadan aldığımızı bir parça da olsa geri verebileceğimizi göstermek istiyoruz” dedi.

BTM Teknik Danışmanı Jozef Bonfil de BTM’nin alanında Avrupa’nın en iyisi olan  Alman Optigreen ile 2 yıl önce işbirliğine gittiğini vurguladı. BTM markalı ürünlerin pek çok önemli projede güvenle kullanıldığını ifade eden Bonfil, “Uzun zamandır aktif olduğumuz yeşil çatı alanında özellikle son iki yıldır her türlü modern çatı tasarımına yanıt verecek ürün çeşitleriyle iddialı konuma geldik” şeklinde konuştu.

Almanya ve Türkiye’den fotoğraflar gösteren ve gittikçe artan yoğun yapılaşmaya dikkat çeken Optigreen’den Heiko Schmidt ise yaptıkları uygulamalarla biyoçeşitliliği devam ettirmeyi hedeflediklerini söyledi. Yatırımcıların Almanya’daki projelerinde her metrekare için yeşil alan oluşturmak zorunda olduğunun altını çizen Schmidt, yeşil çatıların ısıyı dengelemek, hava kirliliğine karşı karbondioksit gibi zararlı gazları ve ince tozu emmek, suyu tutarak su yönetimine yardımcı olmak gibi önemli fonksiyonları olduğunu aktardı. Schmidt’ten sonra Optigreen’in İtalya ve Avusturya gibi Avrupa’nın farklı iklimlerinde gerçekleştirdiği projelerden örnekler sunan Uwe Herzman da doğru malzeme, sistem seçimi ve uygulama için danışmanlık almanın öneminin altını çizdi.

Geri