Teknik & Ürün

Alfor Plastik'ten Bir İlk "Delme Gerektirmeyen Tabanca Çakma Dübelleri"

Alfor Plastik tarafından geliştirilen Delme Gerektirmeyen Tabanca Çakma Dübelleri, ısı yalıtım mekanik bağlantı elemanlarında yeni bir dönem başlatıyor.

Şubat 2013 / Sayı: 107

Yeni sistem, mevcut dübelleme yönteminin birebir yerini almamakla birlikte, yüksek yapılarda zaman ve işçilikten tasarruf gereken uygulamalarda, özellikle brüt beton, kaba sıvalı duvar ve ahşap yüzeylerde, yukarda bahsi geçen önemli avantajları sağlamak için sektörün hizmetine sunuldu.Yalıtım uygulamalarına önemli bir katkı sağlayan ve alternatif olan yeni ürün, tahrikli bir çelik çivi çakma tabancasıyla duvar/tavan yüzeyine, ısı yalıtım katmanlarının bağlanmasını sağlayan tabanca ile çakılan yalıtım dübelleridir.

Dübeller, bir parçanın mevcut bir satıh veya yüzeye sabitlendirilmesinde kullanılan elemanlardır. Halihazırda kullanılan dübeller için, bilindiği üzere konumlanacağı bölgede öncelikle dübel pimine uygun delik açılmaktadır. Daha sonra bu deliğe dübel takıldıktan sonra dübel üzerindeki delikten dübel çivisi takılarak istenilen sabitleme işlemi gerçekleştirilmektedir.

Mevcut uygulamaların, önceden bir delme işlemi zorunluluğundan dolayı ilave işçilik, zaman kaybı, özel delme ekipmanları, delme uçları ve bu tür delme işlemlerinin bina yapısal dayanımı üzerinde olumsuz etkileri olmaktadır. İş güvenliği bakımından, yüksek yapıların dışında iskele üzerinde delme işlemi sırasında, çalışanın dengesini yitirerek ve harcanan enerji ve dikkatten dolayı iş kazasına sebep olması, mevcut uygulamanın en önemli olumsuz yönlerini teşkil etmektedir. Ayrıca uygulama süresinin uzamasına bağlı olarak gürültü emisyon süresinin uzaması, iskele, personel maliyetlerinin artması ve proje teslim süresinde gereksiz uzaması söz konusu olmaktadır.

Avantajları
Mantolama işleminin montajında kullanılan dübellerle ilgili yukarıda sayılan problemler ve mevcut çözümlerin yetersizliği nedeniyle Alfor Plastik olarak bu delme gerektirmeyen tabanca çakma dübelini geliştirdik. Ürünümüzün en belirgin özelliği, halen kullanılan klasik dübellerden farklı olarak, sabitleneceği bölgeden delik delinmesine gerek kalınmadan gaz tahrikli bir el aleti vasıtasıyla çelik çivi darbe etkisiyle dübelin yüzeye sabitlenmesidir.

Ürünümüzün diğer amacı, farklı katmanların yapı yüzeyine mekanik olarak bağlanması esnasında, altyapı yüzeyinde delik açılmasına gerek kalmaksızın, darbe etkisiyle metal çivinin yüzeye saplanmasıdır. Geleneksel yöntemle dört işlem ile bitirilen dübel yerleştirme işlemi bu sayede tek işleme düşmektedir.

Ayrıca çoğu dübelleme sisteminde bulunmayan çakma sonrası çivi yatağının korunması özelliği de bu ürünümüzde mevcuttur. Çivi yatak kapağı, dübellerimiz ile birlikte gelmektedir. Uygulama sonrası bu kapak kapatılarak çivinin korozyona uğraması ve bina yüzeyine ısı ve sıvı geçişinin engellenmesi sağlanmaktadır.

Klasik dübelleme sistemlerinin aksine daha az yer kapladığından, çakma dübel kullanımı, nakliye maliyeti; çelik çivileme sistemi kullanıldığından yüksek tutunma mukavemeti; uygulama süresinin kısalmasından dolayı da maliyet tasarrufu ve gürültü değerlerinin azalması şeklinde kullanıcıya geri dönmektedir.

Alfor Plastik Hakkında
AlFOr Plastik San. ve Tic. A.ş. 2007 yılında kurulmuş, farklı iş kollarının ihtiyaçlarına uygun geliştirdiği yardımcı ve tamamlayıcı ürünlerin imalatını yapan bir firma. Bu ürünlerin kullanıldığı iş kollarında imal edilen son ürünlere artı değer ve farklılık katmayı, sürekli kalite prensibiyle kullanıcı memnuniyetini öncelikle önemseyen, hizmet verdiği firmalar için çözüm ortağı olmayı hedefleyen Alfor Plastik, özellikle ısı yalıtım sektöründe ihtiyaç duyulan aksesuarların geliştirilmesinde ısı yalıtım konusunda özellikle paket ürünleri satan firmalar için aksesuar tedariği yapan önemli bir oyuncu olmuş. Alfor’u ayrıcalıklı kılan ise özellikle ekstrüzyon ile profil grubu (fuga, damlalık, denizlik, köşe profili vb.) ve enjeksiyon ile mekanik bağlantı (ısı yalıtım dübelleri) elemanlarını üretebilme yeteneğine sahip olması. 

Geri
share on twitter share on facebook