E-dergi
e-dergi
Haberler

İZODER: “Kıştan Korkmayın, Yalıtımsız Binalardan Korkun”

Isı, Su, Ses ve Yangın Yalıtımcıları Derneği (İZODER) Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan, ısı yalıtımı ile tasarruf etmenin ve konforlu yaşamın püf noktalarını açıkladı.

Ferdi Erdoğan yaptığı açıklamada, “İZODER yalıtımla A sınıfı yaşam vadediyor” diyerek yalıtımın ve yalıtımda kullanılan malzemelerin önemini bir kez daha vurguladı. İZODER Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan, “Bütün binaların yalıtımlı olduğunu varsaydığımızda bir seferde değil, her yıl en az dört Keban Barajı kazanabiliriz ya da en az iki Akkuyu Nükleer Santrali yapmış gibi enerji tasarrufu etmiş oluruz.” ifadelerini kullandı.
Enerji kaybının artması, doğalgaz tüketiminin artmasını tetiklerken, her kış doğalgaz zammı ve doğalgazın konutlara verilemeyeceği riski yeniden gündeme taşınıyor. Tasarruf konusunda daha çok A ve A plus elektrikli eşyalar tercih edilirken, yüzde 50’ye varan enerji tasarrufu sağlayan yalıtım gözardı ediliyor. İZODER Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan, “Enerji tasarrufu, elektrik tasarrufundan ziyade yalıtımla sağlanabilecek bir olgudur ve doğalgazın neredeyse tamamını ithal eden bir ülke olarak enerji tasarrufu birinci önceliğimiz olmalıdır. Bu yüzden de bir nevi yaşamlarımızı emanet ettiğimiz binalarda hem bina güvenliği hem enerji tasarrufu hem de bütçe için yalıtım şart.” açıklamalarında bulunarak A sınıfı bir yaşamın, yalıtımla başladığına dikkat çekti.

Geri