E-dergi
e-dergi
Röportaj

SUDER Genel Sekreteri Selçuk Taçalan: “Su Yalıtımı Yeterince Dikkate Alınmıyor!..”

Ekim 2012 / Sayı: 103


Geçtiğimiz aylarda SUDER Genel Sekreterliği görevine getirilen Selçuk Taçalan’dan dernek ve binalarda su yalıtımının önemi hakkında bilgi aldık. Türkiye’nin deprem kuşağında yer alan bir ülke olduğunu anımsatan Taçalan, “Kamuoyuna bu tehlikeyi hatırlatmak ve su yalıtımının önemini vurgulamak istiyoruz” diyor...

Su yalıtım bilinci ve uygulamalarının ülke çapında yaygınlaştırılması; ilgili merciiler, kurumlar, kuruluşlar, toplumsal organizasyonlar nezdinde girişimlerde bulunulması ve su yalıtım sektörünün ilgili platformlarda temsil edilmesi amacıyla 2006 yılında, aralarında Yapı Servis, Emülzer, Engin İzolasyon, Sika, Türk Henkel, Maxit ve Epozem firmalarının da bulunduğu bir yapılanma ile kurulan SUDER, yaklaşık üç ay önce Esenyurt’taki yeni dernek binasında hizmet vermeye başladı. SUDER’in bugünkü Yönetim Kurulu Ali Murat Ekin (Başkan, Fixa Yapı Kimyasalları), Özcan Özman (Emülzer), Sipahi Başoğlu (Yapı Servis), Boran Bilen (Epozem) ve Hikmet Can Altıok (Türk Henkel)’dan oluşuyor. Son dönemde eğitim faaliyetlerine ağırlık veren SUDER’in Genel Sekreterliğini ise Selçuk Taçalan yürütüyor.

Biz de Taçalan’dan Dernek ve su yalıtımının önemi hakkında bilgi aldık. Türkiye’nin deprem kuşağında olan bir ülke olduğunu anımsatan Taçalan, “SUDER olarak insanlarımıza bu tehlikeyi hatırlatmak ve su yalıtımının önemini anlatmak istiyoruz. 17 Ağustos depremi, sonuçları itibariyle tüm ülkeyi bir yıkım süreciyle karşı karşıya bıraktı. Deprem sonrasında elde edilen bulgular da ülkemizde yapı güvenliğini tartışılır hale getirdi. Neredeyse tamamının deprem etkisi altında olduğu ülkemizde, su yalıtımının gereğince dikkate alınmadığı görüldü. Biliyorsunuz korozyon yapıların en ciddi düşmanı. İnsan, ‘acaba korozyon etkisi, yanlış uygulamalar ve standart dışı malzeme kullanımı olmasaydı kaybımız ne kadar azalırdı’ diye sormadan edemiyor. İnsanlarımızı bilinçlendirmenin yanı sıra bu sektörde uygulama yapan ustalarımızı, ara sektör yöneticilerimizi ve yarın bu işi yapacak olan gençlerimize de eğitimler veriyoruz” diyor. 

Yetişmiş insan gücünün usta-çırak marifeti ile güncellenip geliştiği sektörde, her ne kadar teknik okullar ve son yıllarda açılan ilgili eğitim kurumları olsa da ana kaynağın halen “usta-çırak” sürecinden elde edildiğini ifade eden Taçalan, “Bunu da üzülerek söylemeliyim ki bu yöntem, geçerli bir sertifikasyon sürecini kapsamadığı için varolan yanlış uygulamayı ve eğitim açısından kontrol edilemezliği maalesef yeni kuşağa aktarmak anlamına da geliyor” uyarısında bulunuyor ve şöyle devam ediyor: “Bu sıkıntıyı gidermeye çalışan saygın üretici firmalarımız elbette var. Ancak onlar bu eğitim sürecini oluşturmuş olsalar bile bu ‘markanın eğitimi’ olmaktan öte gidemiyor. Bu açığı SUDER’i kurarak kapatmak istedik. Amacımız, hiçbir marka, ürün grubu ya da uygulama alışkanlığı etkisinde kalmaksızın tüm su yalıtım ürünlerini ve uygulama tekniklerini sektörümüze ve sektörümüzün geleceğine aktararak, su yalıtımı açısından pazara eğitim sürecini objektif olarak tamamlamış ve bunu da belgeleyebilen ‘eğitimli işgücü’ oluşturmak. Derneğimizin 2009 yılında başlattığı ve usta eğitimlerine yönelik Milli Eğitim Bakanlığı onaylı Yalıtım Usta Sertifikası konusunda Bakanlığın ilgili birimleri ile bir protokol imzaladık. Bu, sektörde ilk adımı atan Onursal Fahri Üyemiz Hıdır Akpınar’ın katkılarıyla gerçekleştirildi. Bu protokol sektörümüz için bir ilkti, daha sonra bizden gören diğer dernekler de bu yönde bir amaç edindiler. Bu alanda öncü olduğumuz için gururluyuz. Bu protokol sonucu İstanbul’da İSAV Endüstri Meslek Lisesi ve Ümraniye Endüstri Meslek Lisesi’nde 48 saatlik eğitimler verdik. Bu pilot uygulamalar bizi, çalışmalarımızı ülke çapında yaygınlaştırma azmine itti...”

Eğitimlerimiz devam edecek
“Yaklaşık 120 teknik okulumuzda da aynı eğitimi, sektörde oluşan yeni ürün ve bilgileri de ekleyerek, sektörel eğitim altyapımızı kuvvetlendirmek amacı için hizmet etmek derdindeyiz. Bunun için Bakanlığın ilgili birimleriyle müşterek çalışmalarımız devam ediyor. Bunun dışında üye firmalarımız dernek merkezimizde bulunan eğitim salonumuzda kendi alanları ile ilgili kuramsal ve pratik eğitimlerde veriyorlar. Ayrıca Kocaeli Üniversitesi’nde 26 Şubat 2010’da ‘Su Yalıtımının Önemi, Su Yalıtımı Uygulamaları ve Su Yalıtımı Sektörü’ konulu bir panel düzenledik. Önümüzdeki süreçte yeni paneller düzenlemeye devam edeceğiz...”

Sadece ısı yalıtımı gerçekçi değil!..
“Ülkemizde bir kısmı henüz tam oluşamamış olsa da su yalıtımıyla ilgili standartlar var. Burada ana mesele, özellikle temelden başlayan su yalıtımı sürecinde bu standartlarda uygulamaların zorunlu olarak yapılması ve uygulamaların şaşmaz bir şekilde kontrolü. Su yalıtımının çözülmediği, korozyondan korunmayan yapıların, enerji tasarrufu için diğer yalıtım süreçlerinden geçmesi bizce gerçekçi değil. Öyle ya, yapının kendini ve barındırdığı diğer değerleri korumadan, sadece ısı yalıtımı ile elde edeceği enerji tasarrufu ne kadar gerçekçi olabilir ki?..”

Derneğe üyelik için giriş ücreti talep etmiyoruz
“Sektörün her alanında firmalarımızın derneğimize katılmasını, aktif olarak çalışmasını istiyoruz. Üye profilimiz açısından tüm ‘Türkiye’nin Derneği’ olma amacındayız. Geçmişe göre Türkiye bugün birçok ürünün Anadolu’nun birçok yerinde imalatını yapabilen bilgi birikimine ve sermayeye sahip hale geldi. Bu yüzden temsil anlamında tüm yurttan gelecek üyelikler bizim için çok önemli. Derneğimize üç ayrı statüde üye kaydediyoruz. Bunlar uygulayıcı, satıcı ve üretici üyeler şeklinde. Dernek olarak abartılı giriş ücretlerinin maalesef temsil anlamında bir adaletsizlik doğurduğunu düşünüyoruz. Bu yüzden üyelik için herhangi bir giriş ücreti talep etmiyoruz. Sadece cüzi miktarlarda yıllık üye ödentilerimiz var. Son dönemde Balcıoğlu, Jaeger İzolasyon Bantları, İzyapı İzolasyon, B.R.N. İzolasyon, Ulubaşlar Çatı ve Cephe gibi yeni üyelerimiz de aramıza katıldı.”

Geri