E-dergi
e-dergi
Yakın Plan

Yenilikçi Malzemeler Merkezi Material ConneXion


Yapı dünyasının bilgi merkezi YEM’in Fulya’daki binasında kurduğu Material Connexion İstanbul, ülkemizde mimarlıktan tekstile, grafikten sanata, modadan ulaşıma kadar pek çok alanda tasarım dünyasının ve sanayinin gelişimine katkı sağlayacak...


Nisan 2012 / Sayı: 97

Yapı-Endüstri Merkezi (YEM), dünyanın yenilikçi malzemeler konusundaki en büyük ve önemli merkezi olan Material Connexion ile imzaladığı işbirliği anlaşması çerçevesinde “Material Connexion İstanbul”u kurdu.

Yenilikçi malzeme alanında dünyanın yakından takip ettiği Material Connexion New York, Bangkok, Köln, Daegu, Milano, Pekin ve Seul ofislerinden sonra şimdi de İstanbul’da açılan malzeme kütüphanesi ile ülkemizdeki tasarımcılar, malzeme üreticileri, akademisyenler, inovasyon ve tasarım liderleri için önemli bir platform yaratıyor, Türk tasarım dünyasının yeni jenerasyon ürünlerle tanışmasına katkı sağlıyor.

Material Connexion, 6600’den fazla yenilikçi malzeme örneği bulunduran malzeme kütüphanesi, disiplinler arası uzmanlarıyla verdiği danışmanlık hizmeti, güncel malzeme ve teknoloji araştırma raporları, tüm dünyadaki yenilikçi malzeme bilgilerine ulaşımı sağlayan online veritabanı ve bu alandaki tüm ilgililerin yakından takip ettiği eğitim programları ve yayınlarıyla bilim ve tasarım arasında köprü oluşturuyor.

1997 yılında Amerika’da George M. Beylerian tarafından kurulan, New York merkezli Material Connexion, “Her fikrin bir malzeme çözümü vardır” görüşüyle çalışmalarını dünyanın 8 ayrı noktasındaki ofisleriyle sürdürüyor. Material Connexion İstanbul malzeme kütüphanesinde 500 yeni malzemenin sınıflandırılmış bir derlemesinin yanı sıra online veritabanı üzerinden 6600’ün üzerinde malzemeye anında erişim hizmeti sunuluyor. Ayrıca firmalara özel proje hizmeti veriliyor; tasarım konferansları ve sergiler düzenleniyor. Profesyonellere, projeleri veya ürünleri için yeni malzemeler bulmada ve malzeme üreticileri ile kullanıcılar arasında iletişim kurmada bilgi ve danışmanlık hizmetleri sunuluyor.

Material Connexion’da Yer Alan Bazı Ürünler

ECI Ceramic Coating (Solar Reflective Roof Coating)
Püskürtülebilir seramik kaplama ECI Ceramic Coating, ısı transferini azaltmak için dış yüzeylerde kullanılabiliyor. Su geçirmez bir membran olan ürün, hava şartlarına dayanıklı ve aşınmaya karşı dirençli. Sprey şeklinde uygulanabiliyor. Konutların ve endüstriyel binaların çatı ve duvar uygulamalarında kullanılıyor.

Ombrae System
Karmaşık tasarımların doğrudan her tür katı malzemeye yerleştirilmesine olanak tanıyan yapısal görüntüleme teknolojisi. Dokular, desenler ve görüntülerin eşsiz üç boyutlu görüntüleme teknolojisiyle yüzey işlemleri olarak görüntülenmesini sağlıyor. Yüzey işleme, beton, metal, cam ve plastik dahil olmak üzere her ölçekte ve her tür katı malzeme üzerinde gerçekleştirilebiliyor.

Cellulose Fiber Insulation
Yüzde 80 geri dönüşümlü kağıttan ve yüzde 20 doğal bor kimyasallarından (komple yangın güvenliği ve böcek istilasına karşı koruma sağlayan Boraks ve Borik Asit) üretilen ses ve ısı yalıtımlı selüloz lif. Asbest, sentetik kimyasallar veya kanserojen lifler içermiyor ve zararsız şekilde biyolojik olarak parçalanabiliyor. Hafif, kolaylıkla monte edilebiliyor ve uygun havalandırma ile ve -10 ila 92° C (14 ila 198°F) arası sıcaklıklarda kullanıldığında küfe ve yoğuşmaya karşı dirençli. Standart olarak 60 x 60 cm (24 x 24 inç) boyutlarında, 80-95 kg/m3 arasında değişen yoğunluklarda ve 1 inç (2.5 cm) kalınlığında üretiliyor ve özelleştirme imkanı bulunuyor. Yalıtım sadece gri renkte sunuluyor. AS.2462 (selüloz lif yalıtım malzemesi üretimi için Avustralya standardı) ile uyumlu.

Ecocradle
Tarımsal atık maddelerinden ve canlı organizmalardan üretilen ambalaj. Yüksek odun özü içeren pamuk kozaları, pirinç kabuğu ve karabuğday kabuğu gibi bölgesel olarak elde edilen tarımsal yan ürünler, mantarların kökü olan mantar misellerini yetiştirmek için kullanılıyor. Organizmalar yedi gün içinde büyüyor, tohum kabuklarını çevreleyen, sindiren ve bunları nihai ürüne bağlayan minik beyaz lifler oluşturuyor. Komple proseste sentetik köpük üretimi ile karşılaştırıldığında birim başına 10 kat daha az enerji kullanılıyor.

ChroMyx
Esnek, su geçirmez, termo-kromatik (sıcaklıkla renk değiştiren) filmler ve tekstiller. Dikilebiliyor ve RF (radyo-frekansı) veya ultrasonik dalgalara karşı sızdırmazlık sağlayabiliyor. Mobilya, kıyafet, tıp, endüstri, oyuncak, yeni ürünler ve ambalajlarda kullanılıyor.

Geri