E-dergi
e-dergi
Röportaj

İzopoli Yapı Elemanları Kurucusu ve Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Suat Kıroğlu: “Halâ Bir Standart Yok!”


Dr. Suat Kıroğlu, “İnşaat sektöründe neredeyse standardı olmayan tek sektörüz!” diyor...


Mart 2012 / Sayı: 96

Son yıllarda yalıtım bilincinin inanılmaz derecede artmasına rağmen, sektörün gerilediğini söyleyen İzopoli Yapı Elemanları Kurucusu ve Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Suat Kıroğlu, “Haksız rekabet ve sektörde standart olmaması en büyük problem. Halen sandviç panellerde bir standart yok. İnşaat sektöründe standardı olmayan neredeyse tek sektörüz. Bugün isteyen herkes sandviç panel üretebiliyor ve satabiliyor. Bunu durdurabilecek bir düzenlemeden mahrumuz. Savaştan çıkmış Irak bile standart dışı sandviç panelleri ülkeye sokmuyor. İşe başladığım otuz sene önce de standart yoktu, şimdi de yok. Birisinin çatısına veya cephesine her istediğiniz paneli rahatlıkla koyabiliyorsunuz.” yorumunda bulunuyor.

Bir yerde dükkan açarken bile belirli kriterlerin değerlendirildiğini, bölgede benzer başka bir dükkan varsa belediyenin izin veremeyebileceğini ifade eden Kıroğlu, Türkiye’de panel hatlarının kapasitesinin 50 milyon metrekare olduğunu, fakat tüketimin ise ihracat dahil 20 milyon metrekare dolayında bulunduğunu vurguluyor ve “Buna söylenecek cümle bile yok. Biz 30 senede iki hat açtık ama bazı yeni firmalar 3 senede 5 hat açabiliyor. Sektörel olarak rekabet rekabetlikten çıktı; karsız ve tuhaf bir duruma geldi. Sandviç panellerin dünyada fiyat standartları vardır. Türkiye’de maalesef bu da yok.” eleştirisinde bulunuyor.

Kıroğlu şu yorumları yapıyor: “Dünyada öncelikle malzemenin yanıp yanmadığına bakıyorlar. Daha sonra malzemenin kaç yıl dayanacağı dikkate alınıyor. İnsanlar 25 yıldan daha az garanti verilen hiçbir malzemeyi çatısına, cephesine monte etmiyor. İzopoli olarak böyle bir piyasada farklılaşmak gerektiğine inanıyoruz. Onun için Türkiye’de ilk defa 4 saate kadar yangın dayanımlı paneli ürettik. Balistik panel, kurşun geçirmez panel ve gıda endüstrisi için belli bir miktar paslanmaz olan paneller üretiyoruz. Ürünlerimizin yüzde 60’ına yakınını ihraç ediyoruz. Libya dahil her ülkenin standardı var. Ülkemizde satabildiğiniz çatı panellerini Arap ülkelerinde satamıyorsunuz.”

Yeşil Binalar bile fantastik karşılanıyor
“Bugün tüm dünyada yenilenebilir enerji teknolojileri ve kullanımı çok yaygınlaşıyor. Bu konu da ülkemizde yeterince dikkate alınmıyor. Devlet destekleri yetersiz düzeyde.  Avrupa’daki birçok sanayi tesisi kendi enerjisini üretiyor. En azından aydınlatmasını güneş enerjisinden sağlıyor. Devletten ciddi destekler görüyorlar. Fakat ülkemizde bu yardım yok. Pratiğe dökemedik. Yeşil Bina konusu bile fantastik bir şey gibi değerlendiriliyor...”

Yeni ürünler geliştiriyoruz
“Önümüzdeki dönemde yeni ürünler piyasaya süreceğiz. Bunlardan birisi, Türkiye’de henüz üretilmeyen kilitli çatı panelleri. Bir de taş kaplamalı cephe panellerinin üretimine başlayacağız. Yumurtalık’ta ve Bolu’da iki tane fabrikamız bulunuyor. Bunun halen yeterli olduğuna inanıyoruz. Bir üçüncü hattı düşünmüyoruz. 2013’ün sonuna doğru açılışını yapacağımız bir Ortadoğu ülkesi hattımız var. Arap coğrafyasında hizmeti biraz daha artırmayı hedefliyoruz. Şu an Kolombiya’da muz depoları yapıyoruz ve Vietnam’da iki proje yürütüyoruz.”
“Türkiye’de iki laboratuvarımız bulunuyor. Laboratuvarlarımız bugün herhangi bir üniversitede bulunan laboratuvarlarla aynı standartlarda. Bu hizmetleri yurtdışına, hatta rakiplerimize dahi verebiliyoruz...”

Geri