Haber

1. Pomza Teknolojileri Çalıştayı Gerçekleştirildi


Bims Sanayicileri Derneği tarafından organize edilen 1. Pomza Teknolojileri Çalıştayı, 19 Kasım Cumartesi günü Nevşehir Dedeman Otel’de gerçekleştirildi. Isı yalıtımının önemine dikkat çekilen çalıştayın açılışında konuşan DİMDER (Doğal İzolasyon Malzemeleri Üreticileri Derneği) Başkanı Süleyman Temizci, Hükümet’in 2023 yılı için belirlediği hedeflerden en önemlilerinden birinin de enerjinin verimli kullanılması olduğunu belirterek, “Enerjinin verimli kılınması hususunda alınan bir dizi kararların günümüzde aşama aşama uygulamaya konulduğunu görüyoruz. Sektörel anlamda ‘en ucuz enerji tasarruf edilen enerjidir’ tezinden hareketle artık ısı yalıtımı mecburi hale gelmiş, yapılmakta olan binalara enerji kimlik belgesi düzenlemek mecburi kılınmıştır. 2017 yılı sonuna kadar eskiden yapılmış binalar ısı yalıtımı yapmakla yükümlüdür. Zamana bağlı olarak alınan kararlar aşama aşama yürürlüğe giriyor.” dedi.
Türkiye’nin yıllık enerji tüketimi maliyetinin yaklaşık 80 milyar dolar olduğunu söyleyen Temizci, “Bunun yaklaşık 30 milyar dolarlık kısmı konutlarda ısıtma ve soğutma enerjisi olarak tüketiliyor. Alınan kararlar ile ısı yalıtımı yapılarak 15 milyar dolarlık tasarruf amaçlanıyor. Bu doğrultuda ısı yalıtımı pazarı her yıl yüzde 20 büyüyor.” şeklinde konuştu.
Bims Pomza doğal ısı yalıtım sıvaları ve Perlit sıvalarının ülkemizde kaynağı olan tamamen yerli yalıtım malzemeleri olduğunu söyleyen Temizci, “Dünyadaki perlit ve pomza yataklarının yaklaşık yüzde 75’lik kısmı Türkiye’dedir. Bu sektörün önü hükümetlerce sonuna kadar açıldığında cari açığın yaklaşık 25 milyar dolarlık kısmı bu sektörden karşılanabilir.” ifadelerini kullandı.
Geri
share on twitter share on facebook