E-dergi
e-dergi
Haberler

Türkiye'nin İlk Yangın Dayanım Laboratuvarı


Efectis Era Avrasya tarafından kurulan Türkiye’nin ilk Yangın Dayanım Laboratuvarı’nın lansmanı dün gerçekleştirildi.

TOSB TAYSAD Organize Sanayi Bölgesi’nde gerçekleştirilen gösteri testinde konuşan Efectis Era Avrasya Yönetim Kurulu Başkanı İlker İbik ve Efectis Group Fransa Laboratuvar Müdürü Pascal Coget davetlilere; yapı elemanları, yapı malzemeleri ve yangın dayanımı gerektiren tüm ürün gruplarıyla ilgili sektörleri yakından ilgilendiren “Binaların Yangından Korunması Hakkında Yönetmelik” kapsamında yapılması zorunlu olan yangın dayanım testlerini Türkiye’de ilk kez gerçekleştiren laboratuvar hakkında bilgi verdi. 

Efectis Era Avrasya’nın laboratuvarlarında yapılan gösteri testinde, örnek olarak ahşap çerçeveli pencere, yangın dayanım testine tabi tutuldu. Efectis Era Avrasya Laboratuvar Müdürü Onur Dağ’ın verdiği bilgilere göre; müşterinin istekleri ve ihtiyaçları doğrultusunda şekillendirilen yangın dayanım testleri 15-240 dakika arasında gerçekleşiyor. Laboratuvar dahilinde yer alan montaj odalarında müşteriler teste hazırlık aşamasında kendi teknik ekipleriyle gelip, test çerçevesi üzerinde test yapılacak numunelerin kurulumunu gerçekleştiriyorlar. 3x3 metre ebadındaki deney çerçeveleri içine kurulumu yapılan numuneler, dikey numunelerin testleri için test fırınının ön yüzünü kapatacak şekilde, yatay numunelerin testi için test fırınının üst tarafını kapatacak şekilde monte ediliyor ve test gerçekleştiriliyor. Güvenliğe azami dikkat gösterilen test süresince fırının ürettiği dumanın, çalışma güvenliği ve çevre mevzuatı açısından makul seviyelerde oluşmasına özen gösteriliyor. Numunelerine test uygulanan firmalar istemeleri halinde testi izleyip, kendi ürünlerinin yangına karşı dayanım sürecini kayıt altına alabiliyorlar.

Görsel test ve bilgilendirmeden sonra Divan İstanbul Asia’da aynı zamanda konuşmacı olarak da programa katılan Prof. Dr. Kerem Alkin moderatörlüğünde yapılan lansman toplantısı Efectis Era Avrasya Yönetim Kurulu Başkanı İlker İbik, Efectis Group CEO’su Claude-Emmanuel Boisson, Era Yönetim Genel Müdürü Sadık Korkmaz ve Fransız Türk Ticaret Odası’ndan Nurdan Güler’in konuşmalarıyla devam etti ve aynı mekanda gerçekleştirilen kokteyl ile sona buldu.


Geri