E-dergi
e-dergi
Röportaj

Selena Adım Adım...


Selena Satış ve Pazarlama Direktörü Emre Tuncel, “Türkiye’deki programımızı adım adım hayata geçiriyoruz” diyor.

Mart - Nisan 2011 / Sayı: 89

Selena Grubu, yapı kimyasalları üretimi yapan, dağıtan ve global ölçekte faaliyet gösteren Polonya sermayeli bir holding. Grup, 15 üretim tesisi ile birlikte (6’sı Polonya’da, geri kalan tesisler Brezilya, İspanya, Güney Kore, Çin, ABD ve Türkiye’de) Polonya ve yurtdışında bulunan 30 şirketten oluşuyor. Selena Grubu’nun ticari faaliyetleri kapsamında ileri araştırma, üretim, dağıtım, satış ve global pazarlama olmak üzere ürün geliştirme sürecinin tüm evreleri yer alıyor. Grup, global arenada en yüksek kalite güvencesini temin etmek amacıyla tüm bu alanlarda en ileri global çözümleri uyguluyor. Şu anda Selena, dünyada dördüncü poliüretan köpük üreticisi arasında yer alıyor. Kalite, Grubun stratejisinin en temel unsuru. Polonya’daki fabrikada bütün köpük üretimi O2 sertifikalı yapılıyor. Bu sayede, köpüklerde kullanılan ve ozon tabakasına zarar veren izosiyanat gazının kullanımını minimize ediliyor. Selena, Türkiye’deki üretimini de O2 sertifikalı yapma çalışmalarını sürdürüyor.

Selena Grup, yaklaşık dört yıl önce de Türkiye’nin ilk köpük üreticilerinden olan Polyfoam’u satın alarak Türkiye’deki üretim, satış ve pazarlama faaliyetlerine başlamıştı. Selena’nın Türkiye operasyonu, Polyfix’in markasının da haklarının satın alınmasıyla devam etti. Bu dört yıllık sürede ağırlıklı olarak dağıtım kanalı yapılandırmasını geliştirmeye ve ürün gamını genişletmeye çalışan firma, Bolu’daki üretim tesisinde köpük ve silikon üretimi yapıyor. Bu yıl itibariyle de mastik üretimine başladı. Ukrayna, Orta Asya, Ortadoğu, İran, Kuzey Afrika bölgesi Türkiye’nin faaliyet alanı içinde. Ayrıca bu sene itibariyle Romanya, Bulgaristan, Ukrayna’daki grup şirketlerine de Türkiye’den üretim yapılmaya başlandı. Firma, bu yıl yapı market kanalına da girerek büyümemizi hızlandırıyoruz.

Selena’nın Polonya merkezde sunduğu ürün gamı içerisinde poliüretan köpükler, silikonlar, akrilikler, silikonize akrilikler, kauçuk bazlı yapıştırıcılar, montaj yapıştırıcıları, ahşap koruyucular, duvar koruyucuları, çatı tadilat ürünleri, yapı bantları, bina dış yalıtım ürünleri, ahşap yapıştırıcıları, zemin yapıştırıcıları, parke yapıştırıcıları, zemin kaplama yapıştırıcıları, şap ve tesviye macunları, parke cilaları, astarlar, PU köpük temizleyicileri ve folyolar bulunuyor.  Fakat tabii ki Türkiye’de bunların hepsini pazara sunulmuyor. Önümüzdeki dönemde Türkiye’de de bitüm bazlı su yalıtım malzemeleri, shingle ve ısı yalıtım malzemelerini ürün gamlarına katmayı planladıklarını söyleyen Selena Satış ve Pazarlama Direktörü Emre Tuncel, “Türkiye’de bu işi adım adım hayata geçirmeye çalışıyoruz. Amacımız her geçen gün büyüyen organizasyonumuzla tüm ürün gruplarını en kısa zamanda Türkiye’deki portföyümüze kazandırmak” diyor.

Ürünlerin üç segment altında konumlandırıldığını belirten Tuncel, A segmentinde Tytan Professional, B segmentinde Polyfix ve C segmentinde Hauser markası bulunduğunu fiade ediyor ve şu bilgileri veriyor: “Tytan Professional, profesyonel kullanıcılara konut, ofis ve endüstriyel yapılarda inşaat ve onarım işleri için geliştirilmiş olan geniş bir ürün gamını sunmak üzere tasarlanmış bir marka. Yüksek kalite standardı ve özel ürünleri ile profesyonel kullanıcıların ihtiyaçlarına cevap veren geniş bir ürün gamına sahip. Polyfix markası, inşaat işleri ve onarım işleri için çok önemli, gerekli ürünleri kapsıyor. Yarı profesyonel ve profesyonel kullanıcıların taleplerine cevap vermek üzere geliştirilmiş. PU köpükler, silikon ve akrilik yalıtım ürünleri portföyünde yer alıyor. Türkiye piyasasındaki en eski PU köpük markası olma özelliğine sahip. Hauser ise ekonomik bir markamız. Bu marka altında yapı kimyasal ürünlerini, profesyonellere ve ev kullanıcılarının kullanımına sunuyoruz. PU köpükler ve yalıtım ürünleri portföyünde yer alıyor. Modern imalat teknolojisi sayesinde cazip fiyat/kalite oranı yakalıyor. Profesyonel ürünler ev kullanıcıları tarafından uygulanabiliyor…”

Tytan Styro 753

“Bu ürün grupları içinde öne çıkan ürünlerimiz var. Bunlardan en önemlilerden birisi Tytan Styro 753. Ürün, ısı yalıtım levhalarının bina cephelerine yapıştırılmasında kullanılan yapıştırıcı nitelikte bir köpük. Polistiren levha ve birçok çeşit bina yüzeyine güçlü ve dayanıklı yapışma sağlıyor. Bir anlamda çimento esaslı yapıştırıcıların alternatifi diyebiliriz. Ürünün özellikle uygulamacılara faydası büyük. Ciddi zaman ve işçilik tasarrufu sağlıyor. Hazırlık süreci de kolay, sallıyorsunuz ve kullanıyorsunuz. Bir kartuşla uygun şartlar sağlandığında on metrekarelik bir levha yapıştırılabiliyor. Hazırlık süreci çok kısa. Toz yapıştırma ürünlerinde, dübelleme için yaklaşık bir gün beklenmek zorunda. Fakat Styro 753 uygulandıktan 2 saat sonra dübellemeye geçilebiliyor. Mukavemeti de toz ürünlere göre yaklaşık üç kat daha fazla. Nakliyede de kolaylıkları var. Ayrıca mantar ve yosun oluşumunu azaltıyor...”

Tytan Professional Lexy 60


“Diğer ürünümüz de Tytan Professional Lexy 60. Montaj, sızdırmazlık, doldurma ve yalıtım gibi birçok bina uygulaması için geliştirilmiş bir ürün. Artırılmış yayılma özelliği sayesinde standart bir köpüğe göre bir kutudan yüzde 33 daha fazla köpük elde etmek mümkün. En önemli özelliği kontrollü bir şekilde genleşmesi ve bu sayede kapı ve pencere kasalarında kasma yapmıyor. Modern kimyasal bileşeni sayesinde farklı açılara uygulanabiliyor. Yenilikçi formülü, uygulama çubuğu bulunan standart köpüklerdekinden daha kısa bir donma süresi sağlıyor ve 0 santigrat derecede ürün kullanımını sağlıyor. Poliüretan köpüklerin yanı sıra beton, tuğla, alçı, köpüklü polistren, PVC, metal ve ahşap gibi en yaygın bina malzemelerine iyi yapışma özelliğine sahip. Pencere ve kapı çerçeveleri montajında, her türlü çatlak ve deliğin kapatılmasında, su borusu sistemi ve merkezi ısıtma yalıtımında, bölme duvarların ses geçirmez hale getirilmesinde kullanılıyor...”

“Bir de köpük piyasasının çok iyi bildiği emniyet valfli Polyfix Plus ürünümüz var. Emniyet valfi sayesinde köpük tekrar kullanılabiliyor. Bu ürünlerin dışında, özellikle Tytan markalı silikon grubu ürünlerimiz “nozzle” adını verdiğimiz patentli bir aplikatöre sahip. Bu aplikatör sayesinde ulaşılması zor yerlere kolayca uygulama yapmak mümkün oluyor...”

Tytan Akademi

“Bayilerine satış desteği sağlamak, satıcı ve kullanıcıyı bilinçlendirmek amacıyla yola çıkan Selena Türkiye, 2009 yılından bugüne Tytan Akademi adı altında Türkiye genelinde ürün eğitimleri düzenliyor. Haziran 2009’dan bugüne kadar Ankara, İstanbul, İzmir, Samsun, Erzurum, Trabzon, Adana, Gaziantep, Konya, Kayseri ve Ordu gibi birçok şehirde düzenlediği eğitimler ile tüketici ve profesyonellerle buluştuk. Verilen eğitimlerde katılımcılar Tytan Professional ürünlerini kendileri deneme ve kalitesini bire bir gözlemleme fırsatı yakaladı. Eğitimler esnasında yalıtım ve yapı kimyasallarında, uygulama yüzeyine göre ürün seçimi, uygulama esnasında dikkat edilmesi gerekli bilgiler paylaşılıyor, kullanıma dair püf noktaları veriliyor. Eğitimler sonrası düzenlediğimiz yemeklerde firma çalışanları ve katılımcılar fikir alıverişlerinde bulunuyor, müşteri istek ve talepleri dinlenerek, taleplerine çözüm üretecek fikirler için çalışmalarını sürdürüyor. Tüm Tytan markalı poliüretan köpükler, dolgu malzemeleri, yapıştırıcılar ve bantları içine alan ‘Lexy Akademi’ ve dış cephe ısı yalıtım köpüğünün anlatıldığı ‘Styro Akademi’ önümüzdeki dönemlerde de devam edecek. Buna ilaveten firma bayilerinin, bayi alt müşteri ve kullanıcılarına yönelik düzenlenecek olan eğitimlerde tüketiciyi bilinçlendirme çalışmaları sürecek. Bu eğitimleri şimdiye kadar 12 ilde düzenledik.”


Geri