E-dergi
e-dergi
Röportaj

Fransız Soprema, Türkiye’de
Kasım - Aralık 2010 / Sayı 87

Yüz yılı aşan geçmişiyle dünyanın en önemli bitümlü membran üreticilerinden olan Soprema, Türkiye ofisini faaliyete geçirdi…

Fransa kökenli bitümlü membran üreticisi Soprema, su ve ses yalıtımı, çatı kaplamaları, yeşil-bahçe çatı konularında dünya çapında faaliyet gösteriyor. Toplamda 15 fabrikası ve 40 dağıtıcısı olan firma, 80 ülkede 4 merkezde temsil ediliyor. 2008 yılında 1,1 milyar euro’luk satış gerçekleştiren Soprema, aynı zamanda dünyanın ilk likit yalıtım malzemeleri üreticilerinden biri.  
Soprema’nın bitümlü yalıtım malzemeleri üretimi ve uygulamasında dünyanın önde gelen şirketlerinden biri olduğunu söyleyen Soprema Türkiye Ülke Müdürü Wissam Bissar, “Soprema, dünya genelindeki 15 fabrikasında 80 milyon metrekareden fazla bitümlü membran üretiyor. Sürekli yeni ülkelere girerek de büyümesini sürdürüyor. Bu sene de Türkiye’ye gelmeye karar verdik. Aslında uzun zamandır düşünüyorduk ama şartlar uygun değildi, ekonomik kriz gibi etkenler vardı.” şeklinde konuşuyor.
Soprema’nın Türkiye için daha farklı planları ve büyük projeleri olduğunu söyleyen Bissar, “Ama öncelikle Türkiye pazarını hem ekonomik, hem de teknik yönleriyle görmek ve tanımak istiyoruz. Ona göre de gelecekteki yatırım kararlarımız şekillenecek.” diyor.

Şimdilik piyasayı tanıyoruz
Soprema Türkiye Ülke Müdürü Wissam Bissar, Soprema Türkiye Ofisi ve Türkiye yalıtım pazarı hakkındaki düşüncelerini şu sözlerle dile getiriyor: “Soprema Türkiye, tamamen Soprema’nın sahip olduğu bir firma. Soprema merkeze bağlı olarak çalışıyoruz. Türkiye’de şimdilik satış amaçlı bulunuyoruz. Tabi bu satış çalışmalarımız piyasayı tanımamıza da yardımcı olacak.”
“Soprema ürünleri zaten 20 yıldan fazladır Türkiye’de çeşitli dağıtıcı kanallarla satılıyordu. Türkiye ofisi için çalışmalara ocak ayında başladık. Öncelikle altyapımızı ve ekibimizi oluşturmaya çalıştık. ‹lk satışımızı da mart ayında yaptık. Mart ayından bu yana da yaklaşık 350 bin metrekare satış gerçekleştirdik.”

Bayilik sistemimizi oturtuyoruz

“Bayilik sistemimizi de yavaş yavaş oturtuyoruz. Bayilerimizin özellikle uygulamacı bayiler olmasına dikkat ediyoruz. Seçerken de oldukça dikkatli davranıyoruz. Bayilerimizin ürünü anlaması ve doğru uygulaması çok önemli. fiu anda 7 tane uygulamacı bayimiz var.”
“Soprema ürünlerinin yüzde 90’ı su yalıtımıyla ilgili. Bunun dışında ses yalıtımıyla ilgili de yine bitümlü ürünlerimiz var. Bunların yanı sıra aksesuarlarımız da bulunuyor.”
“Ürünlerimiz Türkiye’de önce biraz farklı karşılandı. Ama kullanıldıkça anlaşılıyor ve beğeniliyor. Zaten biz yeni bir ürün değil, dünya genelinde kullanılan ve takdir gören bir ürün getiriyoruz. Üründen ziyade, teknik destek konusuna yoğunlaşıyoruz.”

Köprü-viyadük yalıtımında iddialıyız
“Soprema’nın çok geniş bir ürün yelpazesi var. Biz daha çok bahçe çatı, ses yalıtımı ve dilatasyon uygulamaları ürünleri gibi Türkiye’de pazarlayabileceğimiz ürünleri getiriyoruz. Köprü-viyadük yalıtımı gibi bazı konularda oldukça iddialıyız.”


Geri