E-dergi
e-dergi
Röportaj

Cazım Özal: “Yenilenmezsen, Yenilirsin!..”
Eylül - Ekim 2010 / Sayı 86

Bugüne kadar “rekor” sayıda büyük tesis kuran yalıtım sektörünün dev firması Özpor, son olarak öz kaynaklarıyla 15 milyon dolarlık bir yatırım ile shingle tesisini de devreye aldı. Söz konusu yatırım, yalıtım sektörü ve gelecek projeleriyle ilgili bilgi aldığımız, 25 yıldır yalıtım sektörüne yaptığı büyük yatırımlarla bilinen Özpor’un Sahibi Cazım Özal, üç yatırım üzerine daha çalışmalarının devam ettiğini vurguluyor ve merakları canlı tutuyor...

Özpor, halihazırda ürettiği taşyünü ve XPS’in yanı sıra Temmuz ayında yıllık 20 milyon metrekarelik shingle yatırımını da tamamladı. Yüksek kapasiteli ve geniş ürün gamına sahip 15 milyon dolara mal olan tesiste, Amerikan teknolojisiyle üretilen okside bitüm yanında modifiye SBS’li ve APP’li ürünler “Star Shingle” ve “Villa Shingle” ürün tipleriyle satışa sunuluyor.
Yirmi beş sene önce kurulan ve bu zaman zarfında irili ufaklı 17 tesisi devreye alarak adeta bir rekor kıran Özpor’un son dönemdeki çalışmaları hakkında firma sahibi Cazım Özal’dan bilgi aldık. “Hep ilklere imza attık. Bugünlere üreterek geldik. EPS üretiminin ardından XPS, taşyünü ve camyünü fabrikaları kurduk” ifadelerini kullanan Cazım Özal, Özpor’u farklı kılan unsurun ise “hız” ve “doğru zamanlama” olduğunu vurguluyor.
“Hızlı düşünmemiz sonucu başkalarının bugün hayal ettiklerini biz yıllar önce gerçekleştirdik.” diyen Özal, yaklaşık her iki senede bir yatırım yaptıklarını söylüyor ve şu yorumlarda bulunuyor: “Yenilenmezsen yenilirsin anlayışıyla hareket ederek hem teknoloji hem de üretim kapasitesi açısından bugünkü değil, yarınki talepleri düşünerek yatırımlar yapıyoruz. Bu nedenle devamlı yatırımda olduğumuz için adımız da haklı olarak hep yatırımlarla anılıyor. Bir yıl önce başlattığımız shingle yatırımını temmuz ayında faaliyet geçirdik. Türkiye’nin en modern ve en büyük kapasitesine sahip olan tesis tam otomasyonla çalışıyor. Shingle tesisinde ekonomik, kaliteli ürünler üreterek bu dalda da Türk ekonomisine hizmet vereceğiz. Ayrıca ihracata da odaklanacağız. Yatırımlarımızı öncelikle Türkiye’nin ihtiyaçlarına göre planlıyoruz ve en az iki yıl inceleme yaptıktan sonra hızlı bir şekilde yatırımı sonuçlandırıyoruz. Bu nedenle henüz açıklayamayacağımız üç yatırım üzerinde çalışmalarımız devam ediyor.”

Özkaynaklarımızla yatırım yapıyoruz
“Özpor artık bütün yatırımlarını özkaynaklarıyla yapıyor. Bankadan kredi kullanmak bugün için büyük bir risk; kullananların da Allah yardımcısı olsun. Yatırım çok iyi analiz edilir, doğru fizibilite yapılırsa kredi kullanmaktan da korkmamak gerekiyor. Yeter ki çatalı iyi kullanalım. Çatalı ağzımıza götüreceğimize gözümüze sokmamak lazım. Yatırım ciddi bir iş. Pazar ve üretim teknolojisi iyice araştırılmalı. Yatırım tutarı iyi analiz edilmeli. Özellikle işletme sermayesi mutlaka hesaba katılmalı. Yatırımın, zamanlamasını iyi yapmak da çok önemli; ne önce ne de sonra... Bugün Türkiye yanlış yatırımlar mezarlığına döndü. Yanlış yatırım ve zamanı geçmiş yatırım insanı ve firmayı söndürür. Modaya uyarak iyice pazarı araştırılmamış, tesadüfi bir rüzgarı arkasına almış, büyük miktarlarda krediler kullanarak yatırım yapanlar kendilerini kandırıyorlar. ‹ki liraya üretip 1.5 liraya zararına satıyorlar. Üstelik bu tür yatırımlar yapan firmalarda, borç ödenene kadar malın asıl sahibi bankalar oluyor. Krediyle yatırım yapanların mutlaka ayakları yere iyi basmalı. Bu yatırımlar için yurt dışına büyük dövizler ödeniyor. Gelecek nesillerimiz borç altına sokuluyor...”

17 fabrika kurduk, 14’ünü sattık
“25 yıldır devamlı üretim yapıyoruz. Kurduğumuz 14 fabrikayı yerli ve özellikle yabancı kuruluşlara sattık. ‹yi bir yönetim kadromuz var. Her şeyi onlar yapıyor. Ben sadece yön gösteriyorum. Özpor son on yıldır ailemizin dışında tamamen profesyonellerle kurulmuş gerçek bir yönetim kurulu tarafından yönetiliyor. Yatırım yapacak veya fabrika satın alacak insanlar önce geçmişi temiz olan şirketleri ve kar eden fabrikaları tercih ediyorlar. Avrupa’dan satın alınmış tesisleri ve en önemlisi firmanın ve sahibinin şaibeye bulaşmamış,  sözünü tutan insanlar olmasını istiyorlar. Eğer sizin şirketiniz bu özelliklere sahipse geriye sadece para ve fiyat konusu kalıyor. Ki biz bu özellikleri taşıdığımız için de karşı taraf genelde talep ettiğimiz meblağı ödüyor. Özpor ve Cazım Özal bu niteliklere sahip olduğu için 14 fabrika kurup satabildi. Bugün ise taşyünü, XPS ve shingle üreten üç fabrikamız mevcut...”

Türkiye’de kapasite fazlası var
“Türkiye’de taşyünü üretimi yapan dört fabrikanın toplam üretim kapasitesi yaklaşık 115 bin ton/yıl. Pazar ise yaklaşık 60 bin ton/yıl. Yani taşyününde yaklaşık yüzde 50 üretim fazlası var. Camyünü üretimi yapan üç fabrikanın toplam kapasitesi ise yaklaşık 90 bin ton/yıl. Pazar ise 60 bin ton/yıl. Bugün için kapalı olan diğer fabrikayı da hesaba katarsak Türkiye’de camyününde de yaklaşık yüzde 50 üretim fazlası bulunuyor. XPS üretimi yapan firmaları ise artık sayamıyorum... XPS’de de yüzde elli üretim kapasite fazlalığı var. Atıl durumda olan bu kapasiteler maalesef ihracatla da çözümlenemiyor.”

Gerideyiz!
“Enerji fiyatlarının artışı, konfor ve yangın emniyetiyle ilgili beklentilerinin artması ve çevre koruma bilincinin yaygınlaşması ile tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yalıtım uygulamalarında artış görülüyor. Ancak ne yazık ki uygulama sıklığı ve kalitesinde gelişmiş ülkelerle kıyaslanamayacak kadar gerideyiz. Kişi başına kullanılan yalıtım malzemesi ülkemizde 0.04 m3 iken bu değer Avrupa’da yaklaşık 0,4 m3, ABD’de ise 1 m3 civarında. Bu ülkelerin yapılaşma hızının ülkemizin çok gerisinde olduğu göz önüne alındığında, ülkemizin ne derece uygulama eksiği olduğu daha da çarpıcı olarak açığa çıkıyor. Yalıtımlı bina, yalıtımsız binaya göre yılda en az yüzde 50 veya 60 tasarruf sağlar. Yalıtım bilincinin oluşmamasının bedelini Türkiye her yıl soğutma ve ısıtmaya 5 milyar dolar daha fazla kaybederek ödüyor...”

Organlar etkin çalışmalı
“Isı Yalıtım Yönetmenliği ve Yangın Yönetmenliği ülkemizde uyulması zorunlu olan yönetmelikler. Deprem Yönetmenliği de aynen bu iki yönetmelik gibi binalarda uyulması zorunlu bir yönetmelik. Doğal olarak yönetmelikler bir bütünlük içinde, birbirini tamamlar formda olmalı. Deprem Yönetmeliğinde yalıtımla ilgili net ifadeler olmasa da, yapılarda uygulama detaylarının tüm yönetmeliklerin ihtiyacını karşılar nitelikte olması kaçınılmaz.  Yalıtım sektörünün içinde bulunduğu en büyük sorun, kalınlıkların artırılamaması ve zorunlu olmasına rağmen yönetmeliklerin uygulanmaması veya kısmen uygulanması ve denetim eksiklikleridir. Söz konusu yönetmeliklerin uygulanması, yapı sahibinin ve teknik uygulama heyetinin inisiyatifine bırakılmış. Sektörün büyümesi, insanların sağlıklı, güvenli ve konforlu binalarda yaşayabilmesi ve enerji verimliliğinin sağlanması için yasanın denetim görevi verdiği organların daha etkin olarak çalışması gerekiyor...”

Keşke bilebilseydim

“25 yıllık sanayicilik hayatımda yaptığım her şeyi, ‘iyi ki yapmışım’ diyorum. ‘Keşke yapmasaydım’ değil de, ‘keşke bilebilseydim’ dediğim iki şey var. Bunlardan birisi Anayasa’nın havalarda uçuşması, diğeri de ABD’de 11 Eylül’de uçakların ikiz kulelere girmesiydi. Bu iki olay, o gün Özpor’un büyük yatırımların tam ortasındayken, geçici olarak büyük sıkıntılar yaşamamıza neden oldu. Söz konusu olayları önceden bilebilmeyi çok isterdim...”

ÖZPOR YALITIM
Özpor, 1988 yılında önce Ankara’da, sonra sırasıyla Bursa, Kayseri ve İzmir’de EPS fabrikalarını kurduktan sonra önemli distribütörlükler alarak EPS/Styropor üretiminin yanı sıra EPS hammadde ithalatına da başladı. Firma bir süre sonra EPS/Styropor imalatından ve hammadde distribütörlüğünden çekildi. Özpor, Genleştirilmiş Polistren EPS/Styropor üretimine son verdikten sonra yine bir ısı yalıtım malzemesi olan XPS imalatına Polyboard markası ile başladı ve 1998 yılında 1. Ankara Organize Sanayi Bölgesinde 10 bin m2 alan üzerinde kurulan 60 bin m3/yıl kapasiteli XPS/Polyboard tesisini, ardından da 2001’de ikinci XPS/Polyboard yatırımı gerçekleştirdi ve toplam kapasitesini 165 bin m3/yıl’a çıkardı. XPS/Polyboard üretimine 2001 yılında ara verdi. İki yıllık aranın ardından 2003 yılında yeni bir yatırım kararı alarak 2004 yılında 100 bin m3 ve 2007 yılında da 150 bin m3 kapasiteli iki yeni hat daha devreye alarak toplam 250 bin m3/yıl üretim kapasitesine ulaştı. Şirketin üçüncü yatırımı ise ısı ve ses yalıtım malzemesi olan camyünü üretimi üzerine oldu. Bu üretim için 1. Ankara Organize Sanayi Bölgesinde 30 bin m2 alan üzerinde 6 bin ton/yıl kapasiteli bir tesis kuruldu ve 2001 yılında üretime geçildi. Ayrıca, Polatlı Organize Sanayi Bölgesi’nde 100 bin m2 alan üzerine kurulu yeni bir camyünü tesisi 2007 yılının sonunda devreye alınarak toplam kapasite 21.000 ton/yıl’a ulaştırıldı. Özpor’un diğer bir yatırımı ısı, ses ve yangın yalıtımının ana malzemesi olan Taşyünü/Rockwool üretim tesisi oldu. Bu tesis de 1. Ankara Organize Bölgesinde 30 bin m2 alan içerisinde 25 bin ton/yıl kapasiteyle hizmete girdi. 2008 yılı içinde camyünü tesisinin uluslararası bir firmaya satılması ile Özpor camyünü üretimine son verdi. Özpor son olarak geçtiğimiz aylarda 15 milyon dolarlık shingle tesisini devreye aldı.


Geri