E-dergi
e-dergi
Röportaj

3M Yapı ve Mimari Ürünler Satış Müdürü Osman Hilmi Özdoğan: "3M, Yangın Güvenliği Konusunda Bütün Standartları Karşılıyor"
Temmuz - Ağustos 2010 / Sayı 85

"Yangın güvenliği konusunda her ülkenin kendi standartları var" diyen 3M Yapı ve Mimari Ürünler Satış Müdürü Osman Hilmi Özdoğan, 3M'in bütün ülkelerin standartlarını karşılayabilecek ürün gamına sahip bir firma olduğunu söylüyor...

Fire Barrier Yangın Durdurucu Cihazlar'la oldukça geniş bir yangın durdurucu ürün portföyüne sahip olan 3M, bu ürün grubuyla her ülkede farklılık gösteren yangın güvenliği standartlarının tümünü karşılıyor. Türkiye'de yangın yalıtımı için genelde boyaların çok sık talep gördüğünü ve kullanıldığını söyleyen 3M Yapı ve Mimari Ürünler Satış Müdürü Osman Hilmi Özdoğan, "Firmalar çoğunlukla her detayı, ellerinde olan sınırlı sayıda malzemeyle çözmeye çalışıyor. Oysa dünyada böyle değil; her geçişin kendi özelliği vardır. O özelliklere has malzemeyle çözülmesi lazım. Türkiye'de standartların tam oturmamış olmasından kaynaklanan bir durum söz konusu" diyor.
 
Türkiye'de yangın yalıtımı pazarının daha da büyüyeceğine inandıklarını belirten Özdoğan, "Burada Amerikan standartlarından Avrupa Birliği normlarına geçiş de çok önemli bir unsur olarak öne çıkıyor. Biz, 3M olarak hem proje hem ürün bazında garanti sağlayabiliyoruz. Mevcut durumda, teftiş edecek kişiler de bu konuda yeterli bilgi sahibi değil. Türkiye, Avrupa normlarına sahip olduğunda, geçiş sağlandığında firmalar da doğal bir seleksiyona uğrayacaklar. Onaylı olmayan malzemeler yangın yalıtım malzemesi olarak pazarlanamayacak. Ürünlerin doğru yerlerde kullanılmasıyla sektör daha iyi yerlere gelebilecek." şeklinde konuşuyor.
 
Özdoğan, yangın yalıtımı ve 3M'in yangın durdurucu ürünleri hakkında şunları söylüyor: "Türkiye'de yangın yalıtımıyla ilgili çalışan firmaların çoğunun ürün portföyleri çok sınırlı. Bu pazarın AB standartlarına adaptasyondan sonra gelişeceğine inanıyoruz. Çünkü şu andaki mevcut projelerde dahi yangınla ilgili doğru bir uygulama yapılmış değil. Yangın yalıtımları yapılmadığı, önlemler alınmadığı için yangın ve dumandan birçok vatandaşımız hayatını kaybediyor. Sağlık Bakanlığı bir proje başlattı. 2002'den sonra yapılan bütün hastanelerin yangınla ilgili alacakları önlemler artırıldı. Sadece yeni yapılacak hastaneler değil de, 2002 sonrası yapılanlar da kapsandığı için pazarı çok büyütecek. Zamanla bunun içine oteller, okular, devlet daireleri de girecek. Pazarın büyümesi diğer firmaları da Türkiye'ye çekecek. Fakat 3M'in Türkiye'deki yirmi senelik marka bilinirliği ve güvenirliği burada bize bir avantaj sağlayacak."
 
3M Fire Barrier Yangın Durdurucu Cihazlar
"3M'in yangın durdurucu ürün portföyü oldukça geniş. Örneğin 3M Kullanıma Hazır Duvar Geçiş Cihazları, elektrik, data, iletişim kabloları veya tesisat borularının geçtiği yangın duvarları veya zeminleri için ideal. Yangına dayanıklı duvar ve zeminden geçişler için etkili tek parçalı çözümler sunuyor. Yangın sırasında bu cihazlar sızdırmazlık sağlayacak şekilde kabarıyorlar. Bu sayede yangın, duman ve zehirli gazların yayılması engelleniyor."
 
"3M Fire Barrier Cihazların kurulumu da oldukça kolay. Duvardan geçen kablo veya borulara ilave yapılması gerektiğinde kırma işlemine gerek kalmadan kabloları basitçe kutunun içinden geçirerek işlem tamamlanıyor. 5 cm çaplı daire, 6.35 cm kare, 10 cm kare ve 10 cm çaplı daire ebatları mevcut. Tek parçalı ve kapaklı yapısı ile kurulumları hızlı ve kolay. Üç saate kadar yangın dayanımı sunuyorlar."
 
"3M Fire Barrier CP 25WB+Mastik, plastik ve metal boru geçişlerinde kullanıldığında dört saate kadar yangın dayanımı sunuyor. Beton, metal, ahşap, plastik ve kablo kılıflarına kolayca yapışıyor. İntümesan, yani ısındığı zaman kabaran bir yapısı var. Isındığında, içeriğindeki kimyasal olarak bağlanmış suyu açığa çıkarıyor. Hızlı kuruyor ve boyanabiliyor. Su bazlı, halojen içermiyor. Ayrıca düşük VOC değerine sahip 3M Fire Barrier IC 15WB+Mastik, plastik ve metal boru geçişlerinde kullanıldığında üç saate kadar yangın dayanımı sunuyor."
 
"3M Fire Barrier Su Geçirmez Mastik 3000 WT ise yangın durdurucu ve su geçirmezlik özelliğini bir arada sunan yüksek performanslı intümesan bir silikon. Dört saate kadar yangın dayanımı sunuyor. Dış ortama dayanıklı. Atmosferik nemliliğe maruz kaldığında kürlenmeye başlıyor. Tekrar giriş yapılabiliyor ve tamir edilebiliyor. 3M Fire Barrier Su Geçirmez Mastik 1003 SL de üç saate kadar yangın dayanımı sağlayan kendinden yayılan bir silikon. Özellikle dikey geçişlerde kullanılıyor."
 
"3M Fire Barrier Yastıklar, kablo tavanları, kondüitler ve büyük açıklıklar gibi geçişlerde yangın durduruculuğu sağlamak üzere geliştirildi. Birbirine kilitlenen bantlar yastıkları bir arada tutarken, aynı zamanda tekrar kullanımı ve tekrar kurulumu kolaylaştırıyor. Gerektiğinde yastıklar rahatlıkla çıkartılabiliyor veya değiştirilebiliyor. Uygulamada tel kullanımına gerek olmaması işçi güvenliğini artırıyor. Yapısında grafit bulunmuyor. Üç saate kadar yangın dayanımı sunuyor."
 
"3M Fire Barrier FS-195+Bant ise bir tarafında alüminyum folyo olan tek komponentli, intümesan elatomerik bir bant. Dört saate kadar yangın dayanımı sunuyor. Kolay uygulanması için esnekliği artırıldı. Metal veya plastik borularda, yalıtımlı borularda, kondüitlerde, kablo tavalarında ve kablo demetlerinde kullanılabiliyor. 5 cm kalınlığında, 60 cm uzunluğunda rulo halinde sunuluyor."
 
"3M Fire Barrier CS-195+ Kompozit Plaka büyük açıklıklar ve kablo, boru kanalı ve kablo tavası gibi geçişler için ideal. Basit el aletleri kullanılarak kolayca monte edilebiliyor. Tekrar geçişe uygun. İntümesan ve çeşitli ebatları mevcut. Dört saate kadar yangın dayanımı sunuyor."
 
"3M Fire Barrier Macun MP+Çubuklar&Pedler, kablolar, kondüitler, yalıtımlı borular veya metal borular gibi elemanların duvar veya zemin geçişlerinde kullanılıyor. Kolayca şekil alıyorlar. İntumesan olan malzemeler kurumuyor, çatlamıyor ve şeklini kaybetmiyor. Üç saate kadar yangın dayanımı sunuyor."
 
"3M FireDam 200 Sprey, duvar-tavan, duvar-duvar birleşimleri için kolay ve hızlı bir şekilde sprey ile uygulanan kaplama. Kolay ve hızlı uygulanıyor. Çabuk kuruyor, çökme yapmıyor. Gri rengi alçı ve betona uyumlu. Airless sprey elemanı ile uygulanıyor. Kürlendikten sonra boyanabiliyor. Yüksek esnekliğe sahip. Su ile kolay temizlenebiliyor. Dört saate kadar yangın dayanımı sunuyor. Ayrıca çelik konstrüksiyon binalarda kullanılan bir kaplamamız var. Çeliğin 90-120 dakikalık dayanıklılığını sağlıyor."


Geri