E-dergi
e-dergi
Röportaj

Terraco Ecotherm, ETAG 004 Belgesi Aldı
Mayıs - Haziran 2010 / Sayı 84

Terraco, Ecotherm Isı Yalıtım Sistemlerine ETAG 004 Belgesi aldı. Firmanın Genel Müdürü Rauf Göktaş, "Bu belgeyle Ecotherm Isı Yalıtım Sistem ve bileşenlerinin kalitesi Avrupa Birliği Teknik Organizasyonu olan EOTA tarafından da belgelendirildi. Bu şekilde Ecotherm AB sınırları içinde hiçbir yasal ve teknik engele takılmadan, CE işaretini de kullanarak dolaşabilecek ve tüm ihalelere teknik olarak katılabilme şansını elde edecek!" diyor.
 
Terraco A.Ş., iki yılı aşkın zorlu bir çalışmanın sonucunda tüm performans testlerinden olumlu sonuç alarak Ecotherm Isı Yalıtım Sistemi'ne EOTA (Avrupa Birliği Teknik Organizasyonu) ETAG 004 belgesi almaya hak kazandı. Terraco, bu belgeyle Ecotherm Isı Yalıtım Sistemi ve bileşenlerinin kalitesini EOTA tarafından belgelendirmiş oldu. Bu şekilde Terrraco, Avrupa Birliği sınırları içinde hiçbir yasal engele takılmadan, CE işaretini de kullanarak dolaşabilme ve tüm ihalelere katılma şansını elde etti.
 
Faaliyetlerine 1988 yılında Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi'nde başlayan ve İsveç teknolojisiyle üretim yapan Terraco A.Ş. dış cephe boya ve kaplamaları, iç cephe boyaları, dekorasyon boya ve macunları, akrilik esaslı kullanıma hazır iç ve dış cephe macunları, tamir harçları, fayans/seramik yapıştırıcıları ve derz dolguları, astar ve bağlayıcılar, su yalıtım sistemleri, ısı yalıtım sistemleri, akrilik esaslı zemin kaplamaları, epoksi zemin kaplamaları, spor zeminleri kaplama sistemleri, su bazlı ahşap koruyucuları, şeffaf yüzey koruyucuları, su bazlı renklendirme sistemi ve yardımcı teknik ürünler üretiyor. Türkiye ile birlikte Ürdün, Mısır, Birleşik Arap Emirlikleri, Hindistan, Vietnam, Kore, Tayland, Rusya, Çin ve Pakistan olmak üzere 11 ülkede 13 ayrı merkezde üretim yapan ve İskandinav teknolojisini bu bölgelerde sektörün hizmetine sunan Terraco, çevreci ve yenilikçi ürünleriyle dikkat çekiyor. Terraco'nun ürün yelpazesinde, İrlanda'da bulunan Ar-Ge bölümünün desteği ve kontrolü altında geliştirilerek farklı çözümler sunan, birbirini tamamlayabilen ve yeni teknolojiyle üretilen yüzün üzerinde ürün bulunuyor.
 
Terraco Genel Müdürü Rauf Göktaş: "İlk firma olduk"

Ecotherm'in ETAG 004 belgesi alma süreciyle ilgili bilgi aldığımız Terraco Genel Müdürü Rauf Göktaş şunları söylüyor: "Geçen yıllar içerisinde, ısı yalıtım sektöründe kalitemizle ve yaptığımız işlerle ismimizi bir hayli duyurmuştuk. Rakiplerin çoğalmasıyla, farklılaşmanın ve daha iyi hizmet verebilmenin yollarını aramaya başladık. Terraco olarak yaklaşık iki buçuk yıl süren zorlu bir çalışmanın sonucunda Terraco Ecotherm Isı Yalıtım Sistemi, tüm performans testlerinden olumlu sonuç alarak Avrupa Teknik Onayı olan ETA belgesini almaya hak kazandı. Türkiye'den ısı yalıtım sistemi olarak Avrupa Teknik Onayı alan ilk firma olduk. Alınan bu belgeyle Ecotherm Isı Yalıtım Sistem ve bileşenlerinin kalitesi Avrupa Birliği Teknik Organizasyonu olan EOTA tarafından da belgelendirildi. Bu şekilde Avrupa Birliği sınırları içinde hiçbir yasal ve teknik engele takılmadan Terraco ısı yalıtım ürünleri CE işaretini de kullanarak dolaşabilecek ve tüm ihalelere teknik olarak katılabilme şansını elde edecek..."
 
"Isı yalıtım sistemlerinde ETA belgelendirilmesi, ETAG 004 standardı üzerinden yapılıyor. ETAG 004, ısı yalıtım sistem bileşenlerinin (Isı yalıtım paneli, ısı yalıtım levha yapıştırıcısı, ısı yalıtım levha sıvası, donatı filesi, dübel, astar, son kat kaplama, profil vb.) performansının bir bütün olarak test edilmesini sağlayan oldukça zorlu iklimlendirme ve performans testlerini içeren kapsamlı bir standart. EOTA 89/106/EEC (CPD - Construction Products Directive) no'lu yapı malzemeleri yönetmeliği direktifiyle oluşmuş. EOTA'nın amacı, yapı malzemelerinin güvenli bir şekilde ve teknik ve yasal bir engele takılmadan Avrupa ülkeleri arasında CE markalı olarak dolaşmasını sağlayacak Avrupa teknik onayları için gerekli çalışmaların yapılması ve tüm sistem testleri, metotları, sınırlamaları, standartları, işaretlemeleri vb. bilgileri içeren kılavuzları yayımlamak. Bu kapsamda EOTA (European Organisation for Technical Approvals) tarafından yayımlanan ETAG 004 (European Technical Approvals Guidelines 004) dış cephe mantolama ısı yalıtım sistemleri için Avrupa sınırları içinde zorunlu bir değerlendirme sistemi..."
 
"Türkiye'de de üretim yapıp bu belgeyi alan ilk firmayız. Amacımız hem Türkiye ısı yalıtımı sektöründe kaliteyi artırmak, bu konuda öncü olmak, tüketicilerin aldatılmasını engellemek, hem de kalitesiz ürünlerle yapılan uygulamaların önüne geçmek ve israfı önlemekti..."
 
2009 karlı bir yıldı
"Tüm dünya gibi Türk inşaat sektörü de 2008 yılının ortalarından beri ciddi bir ekonomik kriz yaşıyor. Krizin artçı sarsıntıları hala devam ediyor. Fakat 2010 yılında bir hareketlenme yaşandı. Umarım saman alevi gibi geçmez. Yılın ikinci yarısı içinse kuşkularım devam ediyor... Bu süreçte Terraco olarak kendimizi bir kez daha değerlendirme fırsatı bulduk. Tüm çalışmalarımızı, ürün çeşitlerimizi, pazarı, olumlu ve olumsuz yönleri ekip arkadaşlarımızla değerlendirdik. Ve önümüzdeki dört beş yıllık programımızı oluşturduk.

Aldığımız tedbirlerle kriz yılı olan 2009'u da karlı bir yıl olarak geride bıraktık. Satışlarımız düştü ama bizim için karlı bir yıldı. 2009 yılında 2008 yılına göre üretimde yüzde 30 civarında, ciroda da yüzde 20 civarında bir düşüş yaşadık. Fakat 2010 yılının ilk dört ayında, bir yıl önceye göre yüzde 110 büyümüş durumdayız. Piyasada kaliteli dış cephe kaplama ve boyaları üreten firma olarak tanınıyoruz. Bu ismin yanında iç cephe ürünlerimizin de satışını artırma çalışmalarına girdik. Dekorasyon ürün grubuna ağırlık verdik ve oradaki çeşitlerimizi artırdık. İç cephede de kaliteli ürünlerimizle bu piyasada var olmaya çalışacağız. Geçtiğimiz dört yıl boyunca laboratuvarımızda kalite kontrole yönelik büyük yatırımlar yapıldı. TSE'ye, ETAG belgesine yönelik kalite kontrolleri kendi bünyemizdeki laboratuvarlarda çok rahat yapabiliyoruz..."

Pazarlarımıza yeni ülkeler katacağız
"Yurt dışı yatırımlarımız da devam ediyor. Kazakistan'da arsamızı alıp şirketi kurmuştuk. Terraco Türkiye'nin kardeş kuruluşu olacak. Kriz döneminde frene basmıştık, bu yıl bu yatırımlarla ilgili tekrar harekete geçtik. Yakında inşaata başlıyoruz. Projeler hazırlandı, 2011 yılında büyük ihtimalle faaliyete başlayacak. İhracata yönelik çalışmalarımız da devam ediyor. Yeni pazarlar bulmaya çalışıyoruz. Bulgaristan, Romanya, Ukrayna, Gürcistan, Azarbaycan, Türkmenistan, Kazakistan, Libya, Etiyopya, Kuzey Irak gibi ülkelere ihracatımız devam ediyor. Ama bunlara yeni ülkeler katmayı düşünüyoruz. Genel tonajımızın içinde ihracat payı yüzde 25 civarında, ciromuzda da yüzde yirmi civarında bir payı var. Ana hedefimiz bunu daha yukarılara çıkarmak..."
 
Poliüretan ürünler geliyor

"Su yalıtımı ürün portföyümüzde çimento ve akrilik bazlı çift komponentli yalıtım ürünleri, likit membran ve silikonlu şeffaf su yalıtım ürünleri bulunuyor. Bunlara ilave olarak önümüzdeki günlerde poliüretan esaslı ısı yalıtım ürünlerini piyasaya süreceğiz."


Geri