E-dergi
e-dergi
Röportaj

Mardav Yeniden Yapılanıyor
Ocak - Şubat 2010 / Sayı 82

Satış ve pazarlama departmanlarını tek çatı altında toplayan Mardav, 2010 yılında da yüzde 20'lik bir büyüme hedefliyor. Mardav Yalıtım, 2010 yılına yeni yapılanmasıyla başladı. Bu kapsamda satış ve pazarlama departmanlarını aynı çatı altında toplayan firmada bir süredir Satış ve Kanal Geliştirme direktörü olarak görev yapmakta olan Alper Doğruer, yeni yıldan itibaren Satış ve Pazarlama Direktörlüğü görevine getirildi. Söz konusu gelişmelerle ilgili bilgi aldığımız Mardav Genel Müdürü Levent Pelesen yeni yapılanmadaki amaçlarını "Gelişimi sürekli kılarak başarıyı geleceğe taşımak" olarak özetliyor.
 
Mardav'da 'Mali İşler ve Lojistik Direktörlüğü' ile 'Satış ve Pazarlama Direktörlüğü' olmak üzere iki yeni pozisyon oluşturduklarını söyleyen Mardav Genel Müdürü Levent Pelesen, "Gelecek ihtiyaçlara göre pazara daha uyumlu, daha hızlı ve daha kontrol edilebilir hizmet vermek adına olumlu bir adım attık. Bugüne kadar sağladığımız başarıyı geleceğe taşırken bu yeni organizasyonumuzun da buna katkısı olacağına inanıyorum. Söz konusu yapılanma ve değişim sadece Mardav içinde sınırlı kalmayacak; gelişen ve değişen sadece Mardav personeli değil. Bayilerimiz ve tedarikçilerimiz de bu değişimin içinde yer alacak" ifadelerini kullanıyor.
 
Yeniden yapılanmanın, hiçbir şirketin gündeminden düşmeyen bir kavram olduğunu hatırlatan Pelesen, pazar ihtiyaçlarının her geçen gün değiştiğini, değişen ihtiyaçlar doğrultusunda firmaların da mevcut organizasyonlarını ve ürünlerini değiştirmesi gerektiğini vurguluyor ve şu ifadeleri kullanıyor: "Mardav olarak büyüyen, gelişen bir yapımız var. Böyle bir yapıda da işinizi çok iyi yapmanız şart. Bunlardan bir tanesi bizim için vazgeçilmez olan kanal, yani bayilerimiz; diğeri de ürün. Yani hem ürünler kanalın ihtiyaçlarına uyumlu olmalı, hem de kanal iyi yönetilmeli. Ama onun yanında bunları yaparken finansmanın da iyi yönetilmesi, risk kontrolünün iyi yapılması, lojistiğin düzene sokulması gerekiyor. Bu amaçla Mali İşler ve Lojistik Direktörlüğü'nü oluşturduk ve Erkan Eldemir arkadaşımızı bölümün direktörü olarak atadık. Daha önceki finans ve muhasebe yönetimini bir çıta daha yukarı taşıdık. Kriz döneminde pazarın daralmasının yanında en önemli sorun kredi risk yönetimi ve tahsilattı. Sektördeki birçok firmaya göre 2009 yılını iki yönde de iyi yöneterek daha az yara aldık..."
 
"Satış ve pazarlama faaliyetlerini birleştirmek ise bir süredir üzerinde düşündüğümüz bir konuydu. Yaklaşık 12 yıldır bizimle çalışan Pazarlama Müdürümüz Gülay Hanım'ın şirketimizden ayrılması sonucunda satış ve pazarlama direktörlüğünü tek çatı altında topladık. Satış ve Kanal Geliştirme DirektörümüzAlper Doğruer de Satış ve Pazarlama Direktörü olarak görevlendirildi. Hem kanalımızın ve ürünlerimizin yönetimi, hem müşteri ilişkileri hem de satış sonrası servisimiz Alper Doğruer'in liderliğinde yürütülür hale geldi..."
 
Daha iyi bir ekonomik ortamla karşılaşacağız
"2010 ve onu takip eden bir iki yıllık süreçte ülkemizin, dünyayla beraber ekonomik anlamda daha iyi bir ortamla karşılaşacağına inanıyorum. Ona yönelik hazırlıkları yapmak gerekiyor. Değişim, sektörümüzün çok yakından içinde olduğu iki konuda gerçekleşiyor. Bunlardan birisi enerjinin korunumu, diğeri de çevre duyarlılığı. Bu konularda atılması gereken adımlar var. En önemlisi CE belgelendirmesi, diğeri de binaların enerji performansına göre verimliliklerinin ölçülmesi. Bunlar sektör için önemli gelişmeler. Tüm sektörün bunlara ayak uydurması gerekiyor..."
 
2010, zorunlulukların tamamlandığı bir yıl olacak
"2020 yılında enerji tüketimini daha da geriye çekmemiz gerekiyor, bu yönde adımları atmamız lazım. Bu büyük ve köklü bir değişim. Ayrıca XPS üreticileri çevreye uyumlu şişirme gazı kullanmak zorunda. Biz bu konudaki yatırımımız tamamladık. Bizimle beraber bir iki firma daha var; ama tamamlamamış firmalar da bulunuyor. Çevre faktörü göz önüne alındığında, gelecek nesillere daha temiz bir çevre bırakmak adına bu adımların atılması zaten zorunlu. 2010 yılı söz konusu zorunlulukların tamamlandığı bir yıl olarak sektöre damgasını vuracak. Ayrıca Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği de sektörü hareketlendiren unsurlardan birisi olacak. Şu an için kapsamı biraz dar fakat ileride kapsam genişleyince sektöre büyük fayda sağlayacak."
 
Alper Doğruer: "Satış ve pazarlamanın tek elde toplanması bir avantaj"
Satış ve pazarlamanın iki ayrı iş olduğunu ve maalesef inşaat sektöründe hala karıştırıldığını ifade eden Mardav Satış ve Pazarlama Direktörü Alper Doğruer ise yeni yapılanmayla ilgili şu yorumlarda bulunuyor: "Pazarlama satışa, satış pazarlamaya benzetiliyor. Ama bu yanlış bir yaklaşım. Pazarlamanın amacı, satışın gereksiz hale getirilmesi olarak da tanımlanır. Öyle bir pazarlama yapılmalıdır ki satış ekibinin ekstra gücüne gerek kalmasın. Pazar, bir savaş ortamına benzetilirse, pazarlamacılar topçulardır, satışçılar da elit komandolar... İkisi de olmazsa olmazdır ve ayrı görevlerdir. Biz Mardav'da sahadaki komutanı tek hale getirdik. Satış ve pazarlama işlevlerine ayrı ayrı önem vermeye ve her iki kavramı da geliştirmeye devam edeceğiz."
 
"İnşaat sektörü diğer pazarlardan biraz farklı... Doğrudan son kullanıcının satın aldığı şeyler satmıyoruz. Teknik ürünler sattığımız için arada mimarlar, mühendisler, bayiler vs. oluyor. Karar vericilerin yol haritaları diğer segmentlere göre daha uzun. Satış ve pazarlama arasında denge kurmak bizim için çok daha zor oluyor. Bu anlamda satış ve pazarlamanın tek elde toplanmasının bir avantaj olduğunu düşünüyorum..."
 
Türkiye'yi mantolayacağız!
"2010 yılı için birçok firma pazarlama bütçelerinde ciddi oranda kısıtlamalar planladı ve harcamalarını azaltma yönünde kararlar aldı. Biz ise bu seneye daha güçlü girmek istiyoruz. Yurt içi bayi toplantımız 180 kişilik geniş bir kitlenin katılımıyla Antalya Rixos Premium Otel'de gerçekleştirildi. Nisan ayında bayilerimizle Las Vegas seyahatimiz olacak. Bu ve benzeri aktivitelerimiz her yıl olduğu gibi 2010'da da yapılacak. İstanbul'u Mantoluyoruz Projesi bu yıl daha da genişleyerek Türkiye'yi Mantoluyoruz olarak lanse edilecek. Dolayısıyla pazarlama stratejimiz güçlenerek aralıksız sürecek..."
 
"Yalıtım ve inşaat sektörlerinde yakın bir geçmişe kadar pazarlama faaliyetleri gerçek anlamda pek yapılmıyordu. Nedeni, bu pazarın teknik bir pazar olmasıydı. Son kullanıcıya yönelik çalışmalar dikkate alınmıyordu. Fakat yalıtım ürünleri son kullanıcıya ulaşmaya başladıkça pazarlama daha da önem kazandı. Sektörde genelde satış ve pazarlama tek elden yürütülüyor..."
 
Dinamik bir şirket organizasyonu yaratmaya çalışıyoruz

"2009 yılında krize rağmen büyümemizi sürdürdük ve ciromuzu artırdık. 2009 yılında Dow Corning inşaat ürün grubu bünyemize girdi. Bu yıl da dünyanın önde gelen geosentetik üreticilerinden Tencate Polyfelt ile bir işbirliği yaptık. Yol inşaatından atık alanlarına, tünel yapılardan kıyı korumaya kadar birçok mühendislik projesine çözüm ortağı olmayı hedefliyoruz. Ürün portföyünde bulunan geotekstil, geogrid, geonet ve geokompozitlerle çeşitli projelerde drenajdan güçlendirmeye kadar farklı çözümler sunabilir hale geldik. 2010'da Blue'afe markası altında tek veya çift komponentli sürme yalıtım malzemelerine de gireceğiz. Başta taşyünü ve membran olmak üzere mevcut ürünlerdeki pazar payımızı artırmayı hedefliyoruz. Syrofoam?da da zaten yıllardır sürdürdüğümüz pazar liderliğimizi koruma ve genişletme planımız var. 2010'da cirosal anlamda yüzde 20 büyümeyi amaçlıyoruz. 2010 yılında Türkiye'de milli gelirin yüzde beş büyüyeceğini tahmin ediyoruz. Bu büyüme oranı ise inşaat sektörüne yüzde 10 olarak yansıyor. Yani inşaat sektörü, milli büyümenin üzerinde büyüyor. Dolayısıyla yüzde 10 büyüyen inşaat sektöründe, yeni inşaatların yanında renovasyonu da göz önüne alırsak Mardav'ın yeni ürünleriyle birlikte yüzde 20 oranında büyüyeceğini öngörüyoruz. Yeni yapımızın da buna destek olacağını düşünüyorum. Daha yatay, dolayısıyla formalliğin azaldığı, kişilerin görevlerinde daha etkin, yetkin ve kendi kararlarını verebileceği dinamik, hızlı bir şirket organizasyonu peşinde koşuyoruz..."
 
Kriz sektörü tetikleyebilir
"Mardav olarak krizi çok önceden tahmin edebilmiştik. 2008 yılının haziran ayında, henüz kriz ortada yokken de kriz yönetimine geçmiştik. Kriz 2008'in Eylül ayında tam anlamıyla kendini hissettirdi. 2009'un Haziran ayına kadar sürdü, hazirandan sonra düzelme işaretleri başladı ve ekonomi istikrarlı seyrine devam ediyor. Yapı ruhsatlarında azalma, yapı izinlerinde de artma başladığı ve birbirleriyle kesiştikleri noktalarda kriz oluyor. Mardav'da bu tip datalara çok önem verildiği ve değerlendirildiği için krizin geleceğini de tahmin edebiliyorduk. Bu veriler hep üç dört ay geriden geldiği için ayrıca piyasadan da iyi koku almak gerekiyor. Kriz etkisini yavaş yavaş kaybediyor. Ama bu kolay olmayacak. Çünkü krizin başlangıcı çok yavaş olduğu için toparlanması da zaman alacak. 2010'un ikinci yarısında ekonominin rayına gireceğini tahmin ediyorum. Yalıtım sektörüne daha da ümitle bakıyorum. Çünkü krizden bağımsız olarak krizin yalıtım sektörünü tetikleme etkisi de var. Yeni yapılan binalar azalıyor ama tüketicinin böyle ortamlarda tasarrufa yönelmesi de eski binalarda yalıtım uygulamalarını artırıyor."
 


Geri