E-dergi
e-dergi
Yakın Plan

TEBAR LaboratuvarıTemmuz - Ağustos 2008 / Sayı 73

Yalıtım malzemesi üreticilerinin test ihtiyacının kısa sürede ve en uygun maliyetle Türkiye'den sağlanması amacıyla geçtiğimiz sene kurulan Test, Belgelendirme Araştırma ve Geliştirme Ticaret A.Ş.'nin (TEBAR) laboratuvarı faaliyet geçti. TEBAR, ilk etapta kurmuş olduğu laboratuvar ile yalıtım pazarının kalite altyapısını geliştirmek için Yapı Malzemeleri Yönetmeliği kapsamındaki ürünlerin güvenli olarak piyasaya arz edilmesi sürecinde gerekli olan uygunluk değerlendirme hizmetlerini üretici veya dağıtıcılara bağımsız ve tarafsız bir yapıda sağlamayı hedefliyor.
 
Bir İZODER kuruluşu olan TEBAR'ın öne çıkan amaçları arasında, üreticilerin laboratuvar altyapılarındaki eksiklikler dolayısıyla yapamadıkları testlerin yurtiçinden makul fiyatlarla gerçekleştirilmesi; tüketicilerin korunması amacıyla piyasaya arz edilmiş olan ürünlerin beyan değerleri ile performanslarının uyumunun isteğe bağlı olarak kontrol edilmesi bulunuyor. Ayrıca TEBAR'da, yönetmelik kapsamındaki hususlarla ilgili bilgi paylaşımı amacıyla kamuoyuna yönelik eğitimler de gerçekleştirilecek.
 
TEBAR ısı yalıtım malzemeleri, bitüm esaslı ve plastik kauçuk esaslı su yalıtım örtüleri ve bazı çatı kaplama malzemelerine yönelik testleri gerçekleştirecek bir laboratuvar altyapısına sahip. Bu altyapı ile henüz standardizasyonu tamamlanmamış tesisat yalıtımı sektörüne de belirli özellikler için hizmet verebiliyor.
 
Genel olarak TEBAR laboratuvarında malzemelerin ısıl iletkenlik ve ısıl direnç, basma ve çekme deneyleri, su emme testleri, su penetrasyonuna direnç, düşük veya yüksek basınçta su geçirimsizlik, su buharı geçirgenliği, tutuşabilirlik, dıştan yangın etkisine karşı davranış gibi deneylerin yanı sıra kalınlık tayini, lineer boyutlarının tayini, görünür yoğunluğun tayini, gönyeden sapmanın tayini gibi genel deneyler ile beraber yaklaşık 30 deney yapılabiliyor. Ayrıca laboratuvarda Türkiye'de ilk defa su yalıtım malzemeleri ve çatı kaplamaları için dıştan yangın etkisine karşı dayanım testi de gerçekleştirilebiliyor. Tesisatlarda ve soğuk odalarda kullanılan ısı yalıtım malzemeleri için eksi 20 0C'ye varan ortalama sıcaklıklarda ısıl iletkenlik ölçümü gerçekleştirilebiliyor.
 
TEBAR'ın laboratuvarında hizmet sağlanan ürün grupları ise şöyle: "Camyünü, taşyünü, EPS, XPS ve poliüretan gibi ısı yalıtım malzemeleri"; "elastomerik kauçuk, polietilen köpüğü, poliolefin köpüğü, camyünü, taşyünü gibi tesisat yalıtım malzemeleri"; "bitümlü su yalıtım örtüleri ve buhar kesiciler"; "plastik ve kauçuk esaslı su yalıtım örtüleri"; "bitüm esaslı çatı kaplamaları"; "çatı ve cephe kaplamaları altında kullanılan su yalıtım örtüleri".
 
Kartal'da üretilen ürünü Pendik'te satmak için Brüksel'e gitmek zorunda kalınmayacak

TEBAR'ın hizmetlerinden yalıtım malzemesi üreticileri, kamu kuruluşları, inşaat firmaları ve tüketicilerin faydalanabileceğini ifade eden TEBAR Yönetim Kurulu Üyesi Timur Diz, özellikle inşaat firmalarının, şantiyeye gelen ürünleri kontrol ettirmek için TEBAR altyapısından faydalanabileceğini vurguluyor. TEBAR'ın, öncelikle Yapı Malzemeleri Yönetmeliği'nce, üreticilerin yurtiçinden CE işaretlemesi sürecinde ihtiyaç duyacakları hizmetleri sağlayabileceğini hatırlatan Diz, "Böylelikle Kartalda üretilen ürünü Pendikte satmak için Brüksele gitmek zorunda kalınmayacak." ifadelerini kullanıyor. Üreticilerin kalite altyapılarında eksikliği hissedilen testlerin TEBAR'da yapılmış olmasıyla, üreticilerin de altyapılarının gelişeceğini ifade eden Diz, "Buradaki test imkanları tüm üreticilerin hizmetine sunulduğu için üreticiler de kendi kalite altyapılarını yukarı çekecekler. TEBAR'ın tüketicinin korunmasına yönelik katkıları da  olacak. Ürünlerin değerlerinin ölçülebildiği bir laboratuvar piyasaya bir kalite altyapısı getirecek. Piyasa gözetim ve denetimi daha sağlıklı işleyecek. Haksız rekabetin azaltılmasına ve tüketicinin korunmasında artı bir rol oynayacak. Bunların dışında tabii ki eğitim faaliyetlerinde ve güncel gelişmelerin duyurulmasında da büyük bir bilgi paylaşımı yaratacak." diyor.
 
TEBAR Yönetim Kurulu Başkanı ve İZODER Genel Koordinatörü Ertuğrul Şen:

"1 Ocak 2007 tarihinden itibaren AB Yapı Malzemeleri Direktifi Türkiye'de de geçerli oldu ve tüm yapı malzemelerinin CE işareti taşıması zorunluluğu doğdu. Bu doğal olarak yalıtım malzemelerini de kapsıyor. Fakat ülkemizde CE işareti belgelendirmesi yapabilecek kurumlar yeterli sayıda yok. Dört yıl önce İZODER olarak KOSGEB ile birlikte, laboratuvar altyapısı olan bir uygunluk değerlendirme kuruluşu kurmayı planlamıştık. Bir buçuk milyon dolarlık bir yatırım projesi hazırlamıştık. Ancak Türkiye'nin AB üyesi olmamasından dolayı bir takım problemlerle karşılaşmış ve projeyi rafa kaldırmıştık. 2007 yılının başında ise İZODER olarak projeyi tekrar raftan indirdik. Çünkü AB Yapı Malzemeleri Direktifi?nin 1 Ocak'tan itibaren yürürlüğe girmesi ve yalıtım malzemelerine CE belgesi verebilecek bir uygunluk değerlendirme kuruluşunun Türkiye'de olmaması yalıtım malzemesi üreticilerini bu belgeyi yurtdışından almak zorunda bırakıyordu. Projemizde biraz değişiklikler yaparak laboratuvar altyapısı olan bir çerçevede hayata geçirme kararı aldık. Projenin 500 bin dolar olan maliyetinin büyük kısmını sektör finanse ederek, geçtiğimiz aralık ayında TEBAR A.Ş. adı altında bağımsız bir şirket kurduk. TEBAR'ın yüzde 99.8'i İZODER'in..."
 
CE belgelendirme işlemlerinin maliyeti azalacak

"Şu anda, TEBAR'ın fonksiyonu tam olarak başlatılamadı. AB'nin ticari avantajını bırakmak istememesinden dolayı CE belgelendirmesiyle ilgili çalışmaları şu anda yapamıyoruz. AB'deki birkaç firmanın aracılığıyla CE belgesi verebileceğiz. Laboratuvar altyapımız tamamlandı. Laboratuvar testlerini TEBAR bünyesinde yapacağız, onlar da CE mührünü basacaklar. Böylece ilk etapta geçici olarak CE işaretleme sürecimizi başlatmış olacağız. Belgelendirme için de akreditasyon sürecini ağustos ayında tamamlamayı planlıyoruz. TEBAR'ın faaliyete geçmesiyle CE belgelendirme işlemlerinin maliyeti neredeyse onda bir oranında azalacak."


Geri