E-dergi
e-dergi
Şantiyeden

Uptwins
Temmuz - Ağustos 2010 / Sayı 85

Teknik Yapı tarafından inşa edilen 20 katlı 2 rezidanstan oluşan Uptwins Deluxe Residence  projesi Kartal’da toplam 9 bin 600 metrekarelik bir arsa üzerinde inşa ediliyor. Projede 312 konut ve 24 dükkan yer alıyor. Bunların yanı sıra bir kapalı bir açık havuz, spor salonu gibi sosyal alanlar ve her daire için bir araç kapasiteli kapalı otopark bulunuyor. 21 katlı blokların 17 katı konut, geri kalan kısımlarsa sosyal alanlar olarak tasarlanmış.

Uptwins’de yalıtım uygulamaları Doğuş İzolasyon firması tarafından gerçekleştiriliyor. Temel altı yalıtımında bitümlü membran kullanılıyor. Buradaki bitümlü membran, temel üst seviyesine kadar çıkıyor. Perdelerde ve otopark üstlerinde yine bitüm esaslı sürme su yalıtım malzemesi kullanılıyor. Bina ve otopark kısımlarında bulunan dilatasyonların su yalıtımı için epoksi ile yapıştırılan combiflex bantlar tercih edilmiş. Terasların su yalıtımı ise poliüretan esaslı su yalıtım malzemesiyle sağlanıyor.

Dış Cephenin Büyük Kısmı Betofiber
Dış cepheler, yine bir Teknik Yapı kuruluşu olan Betofiber’in ürettiği cam elyaf takviyeli betonla kaplanıyor. Betofiber’in içinde özel ısı yalıtım malzemesi mevcut olduğu için ekstra bir ısı yalıtım uygulamasına gerek kalmamış. Betofiber aynı zamanda yangın dayanımı da test edilerek sertifikalandırılmış bir malzeme. Bu nedenle yangın yalıtımı da sağlıyor. Dış cephede Betofiber kullanılmasının önemli bir avantajı da zamandan ve işçilikten tasarruf sağlaması. Malzeme, projeye göre fabrikada hazırlanıp getirildiği için şantiyede sadece montajı gerçekleştiriliyor. Mantolama uygulamalarında yapılan dübelleme, sıva gibi işlere gerek kalmıyor. Dış cephenin büyük kısmı Betofiber’le kaplanıyor. Bunun dışında kalan doğrama kısımlarında ise ısıcam ve Low-E camlar kullanılıyor.

Ses yalıtımı konusunda, katlar arasında, polietilen şap altı ses yalıtım malzemesi tercih edilmiş. Böylece iki kat arasındaki ses yalıtımı sağlanıyor. Yangın yalıtımıyla ilgili de yangın yönetmeliğinin öngördüğü bütün kriterler binada uygulanıyor. Betofiber giydirme bir malzeme olduğu için, cepheyle kat aralarının birleştiği yerlerde dumanı ve alevi kesen, taşyünü duman ve alev bariyerleri kullanılıyor. Merdivenlerde ve yangın merdivenlerinde, yangın anında otomatik olarak devreye giren basınçlandırma fanları bulunuyor.

Bütün sıcak su, kalorifer ve klima tesisatlarında ısı yalıtımı yapılıyor. Burada daha çok kauçuk esaslı malzemeler kullanılıyor. Tesisatın ses yalıtımı için, pis su tesisatında ve gereken diğer yerlerde sessiz borular ve özel sessiz boru kelepçeleri mevcut.

Çatıda ise, çatının teras çatı olması nedeniyle, şap altında Dow’ın 5 cm’lik Roofmate malzemesi tercih edilmiş. Banyo içlerinde ise çimento esaslı sürme yalıtım malzemesi kullanılıyor.

Şantiye Müdürü Taner Özcan
Proje hakkında bilgi aldığımız Uptwins Şantiye Müdürü Taner Özcan şu bilgileri veriyor: “Teknik Yapı’nın senelerdir yaptığı projelerde belirlediği sistem detayları var. Bunlar zaten tüm şantiyelerde birebir uygulanıyor. Bizim kendi mimari ofisimizin hazırladığı bu detaylar çerçevesinde uygulama yapıyoruz. Bu detaylar, zaten yönetmeliklerin gerektirdiği her şeyi kapsıyor. Uygulama firmamız da senelerdir birlikte çalıştığımız bir firma. Bizim ne istediğimizi biliyor ve Teknik Yapı’nın prensipleri doğrultusunda uygulama yapıyor.  Şu an bir bloğun betonarmesi tamamlandı. Betofiber imalatı devam ediyor. İkinci blok ise betonarme aşamasında, zemin katta. Otopark imalatımızın yaklaşık yüzde 70’i tamamlandı. Projeyi Mayıs 2011’de teslim edeceğiz.”


Geri