E-dergi
e-dergi
Akademik Bakış

11. Uluslararası Yapı Malzemeleri ve Bileşenlerinin Dayanıklılığı Konferansı İstanbul’da düzenleniyor


Temmuz - Ağustos 2006 / Sayı 61

Yapı malzemesi, bileşenleri ve elemanlarının performans ve dayanıklılığı konusunda düzenlenen en eski ve bilimsel prestiji en yüksek organizasyon olma özelliğine sahip Uluslararası Yapı Malzemeleri ve Bileşenlerinin Dayanıklılığı Konferansı'nın (International Conference on Durability of Building Materials and Components) 11.'si İTÜ'nün önemli katkılarıyla İstanbul'da gerçekleştirilecek.

Uluslararası Yapı Malzemeleri ve Bileşenlerinin Dayanıklılığı Konferansı’nın 11.’si İstanbul Teknik Üniversitesi’nin ev sahipliğinde Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda gerçekleştirilecek. 11-14 Mayıs 2008 tarihleri arasında düzenlenecek konferans üç yılda bir Amerika, Asya-Pasifik ve Avrupa ülkelerinden birinde organize ediliyor. Orijinal adı “International Conference on Durability of Building Materials and Components” olan konferans yapı malzemesi, bileşenleri ve elemanlarının performans, dayanıklılık ve hizmet ömrü konularında düzenlenen en eski, en bilinen ve bilimsel prestiji en yüksek konferans olma özelliğine sahip.

Konferansın “Dayanıklılıkta Evrensellik ve Yerellik” olan ana temasının yanında yedi alt teması var. Konferans bu iki yaklaşımı bütünleştirecek ve elde edilecek çalışmalar, uluslararası düzeyde sürdürebilir yapma çevre çalışmalarına önemli derecede katkı sağlayacak. Yedi alt temadan birisi “Malzemelerin Dayanıklılığı”. Bu kapsamda beton ve çimento esaslı malzemeler, ahşap ve ahşap esaslı bileşenler, metal ve metal bileşenler, sandviç paneller, sızdırmazlığı sağlayan bileşenler, doğal ve yapay taşlar, yüzey kaplamaları ve boyalar ile polimer bazlı yapı malzemeleri ve kompozitler ele alınacak. İkinci tema “Bina Sistem ve Bileşenlerinin Dayanıklılığı”. Dış duvar sistemleri, çatı sistemleri, doğrama, cam, giydirme cephe ve tarihi binaların korunmasıyla ilgili çalışmalar bu başlık altında değerlendirilecek. Üçüncüsüyse iklim sınıflandırmaları, iklimsel etmenlerin bina dış kabuğuna etkisi ve özellikle yapı fiziği alanında yapılacak çalışmaların ortaya konulacağı “Çevresel Etmenlerin Etkisinde Yapı Elemanlarının Davranışı” teması. Dördüncü tema “Hizmet Ömrü Tahmin ve Planlama Yöntemleri ve Analiz Yaklaşımları”. Diğer tema olan “Dayanıklılık ve Sürdürülebilir Binalar”da bina ölçeğinde dayanıklılık ve sürdürülebilirlik kavramları ile yaşam döngüsü analiz çalışmaları ele alınacak. “Dayanıklılık ve Bilişim Teknolojileri” teması ise son üç konferansta ele alınan önemli konulardan birisi. Ve son tema da “Bina Patolojisi”.

İTÜ’nün önemli katkıları var
Konferans’ın Türkiye’de düzenlenmesinde İstanbul Teknik Üniversitesi’nin önemli katkıları var. 11. Uluslararası Yapı Malzemeleri ve Bileşenlerinin Dayanıklılığı Konferansı’nın Düzenleme Kurulu Başkanı Yrd. Doç. Dr. Nil Şahal, ilk olarak 1978 yılında Kanada’da düzenlenen konferansın üç yılda bir farklı kıtalarda organize edildiğini vurguluyor ve bu konuda bir ayrıcalık elde ettiklerini belirterek şunları söylüyor: “2008’de 11.’si düzenlenecek olan Uluslararası Yapı Malzemeleri ve Bileşenlerinin Dayanıklılığı Konferansı’nın, yönetmelik gereği Amerika kıtasında yer alan bir ülkede düzenlenmesi gerekiyordu. 11. konferans için üç resmi aday vardı; bunlar Türkiye’yi temsilen İstanbul Teknik Üniversitesi, Singapur’u temsilen National University of Singapore ve yönetmelik gereği güçlü bir rakip olan Brezilya’yı temsilen Sao Paolo Üniversitesi’ydi. İstanbul Teknik Üniversitesi olarak Fransa’da düzenlenen son konferansın yönetim kurulu toplantısında üniversitemizin köklü geçmişini, bilim ve eğitim alanında yaptığı değerli çalışmaları, güçlü öğretim elemanı kadromuzu ve konferansın temalarıyla ilgili Türkiye’de yapılan değerli çalışmaları ortaya koyarak 2008’de düzenlenecek olan 11. konferansa ev sahipliği yapmaya hak kazandık.”

Uluslararası kurumlar sponsor
Konferans, dünya çapındaki önemli kuruluşların da desteğini sağlamış. Organizasyona “American Society for Testing and Materials”, “International Council for Research and Innovation in Building and Construction”, “National Institute of Standards and Technology”, “National Research Council Canada” ve “International Union of Laboratories and Experts in Construction Materials, Systems and Structures” gibi uluslararası kurumlar sponsor olarak destek veriyor. Yrd. Doç. Dr. Nil Şahal bu konuda da şunları söylüyor: “11. konferans için Düzenleme Komitesi’nin gerçekleştirdiği önemli bir çalışma var.  Konferans uluslararası düzeyde kurumsal sponsorlarımızın web sayfaları ve yayınlarında, uluslararası bilimsel dergilerde; ulusal düzeydeyse Türk üniversiteleri ile ilgili kuruluşların web siteleri ve yayınlarında duyuruluyor. Düzenleme kurulu, son on aydır sistematik bir biçimde temalara bağlı olarak çalışma yapan uluslararası kurumları ve ilgili kişileri taradı. Konferansın mevcut olan iletişim listesini zenginleştirdi. 11. konferans eskiden olduğundan çok daha fazla kişiye ulaşacak.”

Konferansın görünmeyen yüzü
“Konferansın bir görünen bir de görünmeyen yüzü var. Görünen yüzü üç gün süreyle düzenlenecek olan konferansın kendisi; görünmeyen yüzü ise konferans öncesi ve sonrasında toplam dört ile beş gün sürecek olan toplantılar. Çalışma grupları, konferans öncesinde veya sonrasında yapacakları toplantılarında, toplantı tarihini takip eden üç yıl boyunca yapılacak bilimsel çalışmaların konularını belirliyor ve üç yıllık çalışma programları yapıyor. Bu çalışmalar çoğunlukla American Society for Testing and Materials, ISO standartlarının temelini oluşturuyor. Konferans sırasında bazı çalışma grupları tam gün toplantılar  yapacaklar. Bu da bizim için çok önemli. Toplantılar ancak üyelerin girebildiği kapalı oturumlar. Bu oturumlara Türk bilim adamları ve firma temsilcilerinin misafir olarak girebilmelerini sağladık...”


Geri