E-dergi
e-dergi
Ana Sayfa

Dow Bina Çözümleri, Yapı Ürünleri Satış Müdürü Gökhun Kurt: “Kamu Birkaç Pasif Ev Yapmal›!..”

Enerji Kimlik Belgesinin uygulamaya geçirilmesiyle enerji verimli bina sayısının artacağını vurgulayan Dow Bina Çözümleri Yapı Ürünleri Satış Müdürü Gökhun Kurt, enerji verimliliği adına bununla birlikte kamunun da Pasif Ev kriterlerine uyan birkaç bina yapması gerektiğini belirtiyor...
Dow Bina Çözümleri Yapı Ürünleri Satış Müdürü Gökhun Kurt’tan ısı yalıtımının önemi, malzeme seçiminde dikkat edilmesi gereken unsurlar ve enerji verimliliği konularında bilgi aldık... Yılbaşından itibaren Türkiye’de uygulanmaya başlayan Enerji Kimlik Belgesi’nin, hem toplam konut stoğunun daha verimli hale gelmesini sağlayacağını hem de sürdürülebilir projeleri arttıracağını belirten Kurt, “Artık binalar bir Enerji Kimlik Belgesine sahip olacak. Tüketiciler projelerden ev seçerken de Enerji Kimlik Belgesi olan ve enerji kullanımı açısından daha performanslı çıkan evleri almaya çalışacaklar. Bu yüzden, yeni imal edilecek binalarda ortalama bir yalıtım kalınlığı yerine daha verimli yalıtım kalınlıklarının kullanılacağını düşünüyorum. Artık enerji verimli binalar, kamu otoritesinin zorlamasının yanında, tüketici de talep edeceği için çok daha hızlı gelişecek.” ifadelerini kullanıyor.
Enerji kaynağı ne olursa olsun enerjinin verimli kullanılması gerektiğini vurgulayan Gökhun Kurt, özellikle iklimlendirme aşamasında ısı yalıtımının büyük önem kazandığını belirtiyor. Yapı fiziği açısından da ısı yalıtımına büyük rol düştüğünü ifade eden Kurt, “Artık binalarda bir tek yalıtım değil, bunun yanında enerji verimli cihazlar ve yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı da önemli. Tabii bu tür yatırımlar ancak teşviklerle artabilir.” diyor ve şu yorumlarda bulunuyor: “Belediye ve kamu otoritelerinin de Pasif Ev kriterlerine uyan birkaç örnek bina yapması lazım. Mesela AB’de 2019 sonunda yüksek enerji verimli binalara geçiş öngörülüyor. Ama AB kamu otoriteleri şimdiden, yeni yapılacak okulların veya başka tesislerin bu kriterlere göre imal edilmesini istiyor.”

En önemli unsur ısı yalıtımı
“Dow olarak sürdürülebilir binalar konusunda her ülkede farklı programlara destek veriyoruz. Amerika’da sosyal sorumluluk projesi çerçevesinde, enerji verimliliğine yönelik Styrofoam’ın kullanıldığı alanlar oldu. Yine Avrupa’da, daha önce düzenlediğimiz Pasif Evleri konu alan konferansta sunduğumuz, ‹talya’da Güneş Enerjisi Merkezi’nin yönetim binasının Pasif Ev haline dönüştürülmesinde ürünlerimiz kullanıldı. Bu binada CE Belgeli Styrofoam ürünleriyle gerçekleştirdiğimiz ısı yalıtımı uygulamalarıyla yüzde 92 enerji tasarrufu ve sıfır karbon emisyonu sağladık. Benzer uygulamalarımızın birini de bu yıl içinde ‹zmir’de inşa edilecek bir Pasif Ev/Konut uygulamasını destekleyerek göstereceğiz. Destekleyeceğimiz bir teknoloji şirketi ve ‹zmir Urla’da Türkiye’nin ilk Pasif/yüksek enerji verimli konutunu realize edecek. Burada da temelden çatıya kadar Styrofoam ürünleriyle destek olacağız. 2011 yılı içinde, Türkiye’nin ilk Pasif Evi tamamlandığında, temelden çatıya Dow ürünleri kullanılmış olacak. Pasif Evler veya yüksek enerji verimli evlerde otomatik kontrol, enerji verimli cihazlar, yer kaynaklı ısı pompaları, hava kaynaklı ısı pompaları, güneş enerjisi vs. birçok şey dikkate alınıyor. Ama yine de bir binanın enerji verimli olması için en önemli unsur ısı yalıtımı. Biz de bu konuda verimli ve en kaliteli ürünleri portföyümüzde bulunduruyoruz. Türkiye pazarında çok sayıda ısı yalıtım malzemesi üreticisi var. Ama CE Belgesi ile veya Avrupa normlarına uygun olarak üretim yapan ve bunu belgelerle destekleyen az sayıda firma olduğunu biliyoruz...”

Malzeme seçiminde bazı kriterler var
“Binalarda birçok ısı yalıtım malzemesi tercih edilebilir. Buna rağmen ısı yalıtım malzemesi seçiminde birtakım kriterler bulunuyor. Isı yalıtım malzemesinde ilk aranan şey ısı iletkenlik katsayısı. Bununla birlikte bir bahçe çatı imal ederken, özellikle ters çatı yalıtımındaki gibi ısı yalıtımı toprak katmanları arasında kalıyorsa, bir anda ısı yalıtımı malzemesi seçme kriteri, malzemenin su emmemesi haline dönüşüyor. Bu alanda da Styrofoam ürünleri rakipsiz hale geliyor. Çünkü bünyesine su almıyor, donma ve çözülmeden etkilenmiyor. Zaten bitki çatılar, Pasif Ev projelerinde çok yer buluyor. Çünkü hem üzerine yağan yağmur suyunu düzenleyerek yer seviyesine indiriyorlar, hem de üzerindeki kalın katman, binanın ısınması ve soğumasında bir ara katman daha oluşturuyor. Yine aynı şekilde, toprak temaslı temel duvarlarda da kullanılabilecek malzeme Styrofoam. Duvar kesitlerinde de birçok ısı yalıtım malzemesi kullanılabiliyor. Ama ülkemizde genellikle betonarme kesitlere sahip dolgu duvarlardan oluşan yapılar yapıyoruz. Yapı fiziği açısından da bunların üzerinde Styrofoam XPS köpükle imal edilmiş mantolama sistemlerini kullanmak, işçilik hatalarını kolayca tolere etmesi ve uzun dönem değişmeyen performansı ile rakiplerinin arasından ayrılıyor. Styrofoam ürünlerini çok hassas toleranslarda ve binili olarak üretme şansına sahibiz. O yüzden yüzeyi çok düzgün ve darbe dayanımlı bitirmek, bununla beraber test ettiğimiz özel yapıştırıcı, sıva ve üst katmanlarla da ömür boyu çatlamayan, bozulmayan ve performansını yitirmeyen bir ısı yalıtım sistemi yaratmak olası. Biz bunu, ürün sağladığımız iş ortağımız Mavi Kale markasında da yaptık. Geçtiğimiz aydan itibaren Mavi Kale sistemlerinde 10 yıllık üretici garantisi veriyoruz. Tabi bu noktada Styrofoam’un ve üzerindeki kaplamaların dayanımlarını da tekrar tekrar test ettik...”

Styrofoam en düşük ısı iletkenlik katsayısına sahip
“Isı yalıtım malzemeleri içinde, özellikle plastik köpükler içinde TS 825 Binalarda Isı Yalıtım Yönetmeliği’ne göre ısı iletkenlik grupları var. Styrofoam ürünleri 29 miliwatt ısı iletkenlik değeri ile şu an bütün CE beyanına sahip XPS ve diğer jenerik ısı yalıtım malzemeleri arasında en düşük ısı iletkenlik katsayısına sahip. Bu da özellikle duvarda kullanılması için bir avantaj. Eşdeğer kalınlıkta rakip ürünlere göre daha fazla yalıtım yapıyor veya rakip ürünlere göre daha ince kullanılmasına olanak veriyor. Bunun dışında da teknik olarak CE Belgesi, ürün standardı ve diğer raporlarla da desteklenen bir ürün...”

CE beyanı gerekiyor
“Kullanıcılar yalıtım malzemelerini seçerken, o ürünün, ürün hakkındaki standartlara uygunluk belgelerini mutlaka talep etmeliler. Bununla beraber, gerekirse o belgeleri veren laboratuvarlardan da bunu kontrol etmeleri gerekiyor. Bütün ısı yalıtım ürünleri 1 Ocak 2007 tarihinden itibaren Yapı Malzemeleri Yönetmeliği çerçevesinde değerlendiriliyor. O yüzden ilgili firmaların hepsinin ürünlerinin bir CE beyanının olması gerekiyor. Bunlar en önemli noktalar. Tüketici belgeli kaliteyi görmeden ürün seçmemeli.”

Geri