Proje

Yapı İşleri Genel Müdürlüğü Binası

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü binasının renovasyonu kapsamında yapılan ısı yalıtımı uygulamalarında Blue' Safe Mavi Kale tercih edildi.

Bayındırlık ve İskan Bakanlığı Yapı İşleri Genel Müdürlüğü binasının renovasyonu kapsamında yapılan ısı yalıtımı uygulamalarında Blue' Safe Mavi Kale tercih edildi.

Türkiye'deki yapı malzemeleri teknik mevzuatının düzenleyicisi ve danışmanı olarak hizmet veren bakanlık binasının, yönetmeliklere uygun şekilde yenilenmesi kapsamında yapının 2600 m2'lik cephesi Mardav, Kalekim ve DOW bina çözümleri işbirliğiyle pazara sunulan Blue'Safe Mavi Kale ısı yalıtım sistemleri ile mantolandı. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı'nın çıkarmış olduğu 5627 sayılı Enerji Verimliliği Kanunu?nda belirtilen Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği'ni hazırlamak ve uygulama görevinin de Bayındırlık ve İskan Bakanlığı'nın faaliyetleri arasında yer alması, projeyi daha da anlamlı kılıyor.

Proje, ısı yalıtımı ile yüzde 50'ye varan enerji tasarrufu yapılması, elektrik ve doğalgaz faturalarının yarı yarıya düşmesi konusunda halkı bilgilendirme ve teşvik niteliği de taşıması açısından büyük önem arz ediyor. 

Yapı İşleri Genel Müdürlüğü binası  toplam 2600 m2 dış cephe  alanına sahip. Cephede ısı yalıtımı amaçlı, 5  cm kalınlığında Blue'Safe Mavi Kale paket sistem tercih edildi. Blue'Safe Mavi Kale'nin fonksiyonel özelliklerinin yanı sıra, seçilen son kat kaplamanın gerek renk gerekse doku olarak proje ile uyumu gözden kaçmıyor. Paket içinde 0.030 W/Mk ısı iletkenlik değerine sahip DOW-Shapemate IB ekstrüde polistren levhalar bulunuyor. Blue'Safe Mavi Kale paket sistemiyle ısı transferi ve termal gerilmelerden kaynaklanan rutubet, küf, çatlama ve dökülmeler önlenerek uzun vadede binanın bakım ve onarım maliyetlerinin azaltılması hedefleniyor.

 

Özge Sipahioğlu

Mardav Yalıtım Teknik Ofis Yöneticisi

 


Geri
share on twitter share on facebook